Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Bieg Terytorialsów z okazji święta WOT


Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej obchodzili 27 września Święto Wojsk Obrony Terytorialnej, które zostało ustanowione w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W ciechanowskich koszarach odbył się uroczysty apel, a po nim – sportowy team Brygady wystartował w biegu sztafetowym „Pamięci Roja”.


27 września to ważna data na kartkach kalendarza dla Terytorialsów. Tego dnia obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, a od pięciu lat jest to również Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkreśla to historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej.

Z okazji Święta WOT na placu apelowym w koszarach 5 Mazowieckiej Brygady OT odbyła się uroczysta zbiórka żołnierzy oraz pracowników resortu. Był to nie tylko czas podziękowań za pełnioną służbę, ale również czas podsumowań 5 letnich wysiłków, które przyczyniły się do wielkości, siły i znaczenia Brygady. Podczas apelu wręczono zasłużonym żołnierzom listy gratulacyjne, odznaczenia państwowe oraz akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

Po tej części uroczystości, sportowy team 5MBOT na czele z dowódcą brygady – płk. Mieczysławem Gurgielewiczem wystartował w biegu sztafetowym „Pamięci Roja”. Żołnierze wykorzystują każdą okazję do podnoszenia swojej sprawności fizycznej, w myśl zasady – wysportowany żołnierz – to dobry żołnierz. Terytorialsi  wyruszyli spod bram koszar ciechanowskiej jednostki około godziny 9:00.

Miejscem docelowym były Szyszki, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca poległych polskich patriotów. Trasa, jaką mieli do pokonania, liczyła z drogą  powrotną blisko 55km. Każda sztafeta przebiegła około 9km, jednak niektórzy biegacze postanowili podnieść poprzeczkę nieco wyżej, mierząc się z całą trasą z Szyszek do Ciechanowa. W ten sposób żołnierze oddali hołd i upamiętnili miejsce śmierci patrona 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x