Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

PEC kupi węgiel na kredyt, ciepłe grzejniki będą coraz droższe


Miejscy radni zgodzili się na poręczenie kredytowe dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w niebagatelnej wysokości 6,7 ml złotych. Miejska spółka potrzebuje takich pieniędzy na zabezpieczenie ciągłości dostaw ciepła do odbiorców, a w szczególności na zakup coraz droższego węgla. O ile zdrożeje ciepło dla przysłowiowego Kowalskiego?


PEC w Mławie dostarcza ciepło systemowe do pond 120 obiektów głównie mieszkalnych, ale też handlowych i użyteczności publicznej. To wymaga spalenia w sezonie grzewczym około 5 tys. ton węgla. Aby zapewnić ciągłość dostaw ciepła przedsiębiorstwo zobligowane jest do posiadania na placu co najmniej 30-dniowego zapasu opału. Powszechnie wiadomo, że w związku z wojną na Ukrainie, są trudności w zakupie tego surowca, a ceny węgla poszybowały w górę. Dotychczas PEC płacił 320 zł netto za tonę (wraz z transportem), obecne ceny oscylują wokół 1900 zł netto (wraz z transportem). Jest to więc niemal 6 razy drożej niż w ubiegłym sezonie grzewczym. Dodatkowym czynnikiem kosztotwórczym dla przedsiębiorstwa są też drastycznie rosnące ceny energii. Nie oznacza to jednak, że dla mieszkańców w tym sezonie grzewczym opłaty też wzrosną sześciokrotnie.

Prezes PEC Krzysztof Jaros odpowiadając na pytania radnych poinformował, że według poprzedniej taryfy cena 1 gigadżula (GJ) sprzedawanego przez PEC ciepła wynosiła 37,63 zł. Według taryfy, którą niedawno zatwierdził mławskiemu przedsiębiorstwu Urząd Regulacji Energetyki  cena gigadżula wzrasta o 174% do 103,11 zł., ale PEC ma zamiar wystąpić jeszcze z kolejnym wnioskiem o wzrost taryfy.  

Prezes Jaros powołując się na zapowiedzi premiera Morawieckiego wskazał, że planowane rządowe regulacje zakładają, że podwyżki ciepła w stosunku dotychczasowych taryf nie były wyższe niż 40%.  Tak więc odbiorcy ciepła systemowego otrzymają rekompensaty, podczas gdy właściciele ogrzewający sami swoje budynki otrzymują dodatek węglowy.

Obecnie trwają spotkania ze wszystkimi odbiorcami ciepła w Mławie, poczynając od tych największych jak SLW Zawkrze. Prezes Jaros podkreślił, że rekompensaty przysługiwać będą jedynie w okresie grzewczym a więc od 1 października do 30 kwietnia 2023 r.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
22 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
srs
srs
3 dni temu

Czy wiecie że w Anglii ten cholerny PiS też podwyższył rachunki za prąd. Taka historia.

Anonim.
Anonim.
3 dni temu
Reply to  srs

Głupota nie bolo, nieprawdaż srs?
Jednakże lepiej by było jakbyś poszedł do lekarza, może jeszcze da się coś niecoś u ciebie uratować, może choć… nogi 😀

srs
srs
3 dni temu
Reply to  Anonim.

jak masz znajomych w UK a zakładam że masz , to zadzwoń i zapytaj czy faktycznie rachunki za prąd są wyższe a późnej kogo za to winią. Później wróć i napisz cwaniaczku…..

Wiesiek
Wiesiek
2 dni temu
Reply to  srs

Co ma UK do Polski. Wypieliście się komuchy na Europę mówiąc bee do nich, a jak wam coś pasuje to wtedy się porównujecie, że inni też. Winę za drożyznę ponosi tylko i wyłącznie współpracownik Putina (nigdy za rządów PiS Rosyja nie narzekała na Polskę) komuszy nierząd Balbiny i jego Towarzyszy. I cwaniaczku powiedz gdzie jest ten nasznajlepszy węgiel na 200 lat co Adrian klecznik czarnoksiężnika z Torunia opowiadał nam bajki.
Swoją drogą bardzi Ci współczuję, że bronisz tych komuchów co nas wszystkich mają gdzieś i ciebie też, który jesteś pyłkiem na wietrze.

srs
srs
2 dni temu
Reply to  Wiesiek

pytanie było proste , prościej już nie można było . Widać że wasze prostackie ego nie jest w stanie nawet zadać sobie jednego prostego pytania . Wynika z tego że proces myślowy nie jest wstanie do złożonych analiz i zawsze jest taki sam schemat wszystko co złe to wina rządu itd.

Anonimowo
Anonimowo
2 dni temu
Reply to  srs

Zamilcz zmanipulowany zwolenniku sekty pisowskiej. Kombinujesz, a zapomniałeś o tym, że szare komórki ci zanikły wskutek ciągłego oglądania telewizji

Janina
Janina
3 dni temu

PiS to najlepsza partia. Dziękujemy za pomoc w dopłatach do węgla. Jedyny rząd co daje i nie zabiera. Dziękujemy za 500 +. Wygracie wybory bez dwóch zdań.

Średni
Średni
3 dni temu
Reply to  Janina

Też tak myślę . Redystrybucja do potrzebujących i tych mniej zamożnych to dobry pomysł.

Anonimowo
Anonimowo
2 dni temu
Reply to  Średni

Nie udawaj, że myślisz, tacy jak ty i janina już od dawna nie potrafią myśleć.

Kazimierz
Kazimierz
3 dni temu
Reply to  Janina

W innych krajach na zachodzie normalnie są dodatki na dzieci, tylko tu jest wielki żal ból dupy o te 500 plus. Nie zabiera ? Chętnie oddam zasiłek ja jedno dziecko ale za to chce aby państwo przestało mnie codziennie okradać z podatków, drożyzny i wysokich opłat ? Widać, że wpojono ci Janina tylko 500 plus i wszystko w temacie. A 13,14 500 plus dla małżeństw ze stażem 50 letnim to co nie potrafisz już napisać ? Finansowanie recept i inne drobiazgi ? Firma baba

kot
kot
2 dni temu
Reply to  Janina

pieniądze biorą się z pracy ,nie z dopłat i zasiłków,
ile można skubać pracujących ?
Ludzie pracują i mają coraz mniej i coraz drożej, bo wszelakie dotacje kosztują. Ale to prawda, PiS pewnie wygra wybory. Pozostaje wierzyć, że jakoś się to wszystko poukłada, i nie będziemy, mimo wszystko drugą Grecją. Zresztą, im pomogli, nie wiem, czy nam pomogą.

Marcin
Marcin
3 dni temu

Podziękujcie swoim rządzącym. Nieudolnym rządem nazywamy dziś PiS. To oni morawiecki i reszta bandy Żydów są winni tej sytuacji. Nałożył embargo na Rosję nie zabezpieczając nas wszystkich przed zimą. A nasz bohater dudu zapewniał, że węgla to my mamy na 200 lat, widać właśnie ten węgiel. Oni wspierają Ukraine, nie nas. Ale 13,14 są. A jak będzie trzeba to będą i 15 i 16,17, dla Dudensztajna nie na problemu, podatnicy za to zapłacą.

Albo wyjdziemy na ulice i obalimy te rzady, albo czeka nas sroga, zimna, głodna zima.

Taki ktoś
Taki ktoś
3 dni temu
Reply to  Marcin

A gdy już obalimy te rządy, to będziemy mieli łagodną i ciepłą zimę bez śniegu. I zima będzie najedzona. Opozycja nam to w mig załatwi.

Marcin
Marcin
3 dni temu
Reply to  Taki ktoś

Czy ja gdzieś napisałem odnośnie pozycji ? Tobie może sytuacja w kraju odpowiada nie wiem i nie będę oceniał, ale większość już widzi co się dzieje. Jeśli jako społeczeństwo nie zrobimy z tym porzadku w przyszłym roku każdy z nas będzie niewolnikiem systemu, a ta banda będzie robić z naszym życiem co chce.

Czytając twój komentarz sądzę, że wierzysz iż nie jest to wina PiSu. Wina Tuska i Putina. Nie ma co rozmawiać z takim ludem

xw45
xw45
3 dni temu
Reply to  Marcin

Głosujcie na PiS bo nie ma dla Polski nic lepszego, niż głosowanie na PiS. Przeciwnikom PiS, którzy są przy tym Polakami-patriotami, proponuję, żeby – skoro chcą zrobić coś dobrego dla Polski –żeby odkryli złoża ropy naftowej na Pustyni Błędowskiej. Złoża o takiej objętości jak w Zatoce Perskiej oraz o wielkiej łatwości wydobycia. Zróbcie to! Będzie to dobre dla Polski!
I nie przejmujcie się, że to jest nierealne, bo przecież równie nierealne jest wszystko inne co proponujecie .

Anonim.
Anonim.
3 dni temu
Reply to  xw45

Głupota nie boli, nieprawdaż xw45?
Jednakże lepiej by było jakbyś poszedł do lekarza, może jeszcze da się coś niecoś u ciebie uratować, może choć… nogi

Wiesiek
Wiesiek
2 dni temu
Reply to  xw45

Chłopczyku umyj w końcu oczy. Mogę cię porównać do UB-eków lub SB-eków. Oni też myśleli, że robią wszystko dla dobra naszego kraju. Jak wyszło – to wszyscy wiemy.
Dlatego kiedyś w przyszłości będziesz miiał najniższą emeryturę jak dożyjesz gdy pozwoli ci na to komuszy nierząd pislamu.

Średni
Średni
3 dni temu
Reply to  Taki ktoś

I to jest właśnie podejście mówiące że Ci inni zrobią lepiej sprawniej i sprawiedliwie.

xw45
xw45
3 dni temu
Reply to  Marcin

Tej papki nienawiści już bakterie i wirusy układu trawiennego przerobić nie mogą.
Być nie mądrym jest legalne, nie tylko w naszym kraju, to raczej światowa epidemia ,mądrości nie uczą w szkole .

Anonim.
Anonim.
3 dni temu
Reply to  xw45

Ot co, święta prawda, dlatego jest tyłu zwolenników PiS, bo mądrości nie uczą w szkole.

Wiesiek
Wiesiek
2 dni temu
Reply to  xw45

A gdzie ta mądrość nabyłeś
piskomuchu na prywatnych spotkaniach balbiny czy czarnoksiężnika z Torunia.

12345
12345
3 dni temu
Reply to  Marcin

Cała prawda

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x