Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

PEC kupi węgiel na kredyt, ciepłe grzejniki będą coraz droższe


Miejscy radni zgodzili się na poręczenie kredytowe dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w niebagatelnej wysokości 6,7 ml złotych. Miejska spółka potrzebuje takich pieniędzy na zabezpieczenie ciągłości dostaw ciepła do odbiorców, a w szczególności na zakup coraz droższego węgla. O ile zdrożeje ciepło dla przysłowiowego Kowalskiego?


PEC w Mławie dostarcza ciepło systemowe do pond 120 obiektów głównie mieszkalnych, ale też handlowych i użyteczności publicznej. To wymaga spalenia w sezonie grzewczym około 5 tys. ton węgla. Aby zapewnić ciągłość dostaw ciepła przedsiębiorstwo zobligowane jest do posiadania na placu co najmniej 30-dniowego zapasu opału. Powszechnie wiadomo, że w związku z wojną na Ukrainie, są trudności w zakupie tego surowca, a ceny węgla poszybowały w górę. Dotychczas PEC płacił 320 zł netto za tonę (wraz z transportem), obecne ceny oscylują wokół 1900 zł netto (wraz z transportem). Jest to więc niemal 6 razy drożej niż w ubiegłym sezonie grzewczym. Dodatkowym czynnikiem kosztotwórczym dla przedsiębiorstwa są też drastycznie rosnące ceny energii. Nie oznacza to jednak, że dla mieszkańców w tym sezonie grzewczym opłaty też wzrosną sześciokrotnie.

Prezes PEC Krzysztof Jaros odpowiadając na pytania radnych poinformował, że według poprzedniej taryfy cena 1 gigadżula (GJ) sprzedawanego przez PEC ciepła wynosiła 37,63 zł. Według taryfy, którą niedawno zatwierdził mławskiemu przedsiębiorstwu Urząd Regulacji Energetyki  cena gigadżula wzrasta o 174% do 103,11 zł., ale PEC ma zamiar wystąpić jeszcze z kolejnym wnioskiem o wzrost taryfy.  

Prezes Jaros powołując się na zapowiedzi premiera Morawieckiego wskazał, że planowane rządowe regulacje zakładają, że podwyżki ciepła w stosunku dotychczasowych taryf nie były wyższe niż 40%.  Tak więc odbiorcy ciepła systemowego otrzymają rekompensaty, podczas gdy właściciele ogrzewający sami swoje budynki otrzymują dodatek węglowy.

Obecnie trwają spotkania ze wszystkimi odbiorcami ciepła w Mławie, poczynając od tych największych jak SLW Zawkrze. Prezes Jaros podkreślił, że rekompensaty przysługiwać będą jedynie w okresie grzewczym a więc od 1 października do 30 kwietnia 2023 r.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
22 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
srs
srs
1 rok temu

Czy wiecie że w Anglii ten cholerny PiS też podwyższył rachunki za prąd. Taka historia.

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  srs

Głupota nie bolo, nieprawdaż srs?
Jednakże lepiej by było jakbyś poszedł do lekarza, może jeszcze da się coś niecoś u ciebie uratować, może choć… nogi 😀

srs
srs
1 rok temu
Reply to  Anonim.

jak masz znajomych w UK a zakładam że masz , to zadzwoń i zapytaj czy faktycznie rachunki za prąd są wyższe a późnej kogo za to winią. Później wróć i napisz cwaniaczku…..

Wiesiek
Wiesiek
1 rok temu
Reply to  srs

Co ma UK do Polski. Wypieliście się komuchy na Europę mówiąc bee do nich, a jak wam coś pasuje to wtedy się porównujecie, że inni też. Winę za drożyznę ponosi tylko i wyłącznie współpracownik Putina (nigdy za rządów PiS Rosyja nie narzekała na Polskę) komuszy nierząd Balbiny i jego Towarzyszy. I cwaniaczku powiedz gdzie jest ten nasznajlepszy węgiel na 200 lat co Adrian klecznik czarnoksiężnika z Torunia opowiadał nam bajki.
Swoją drogą bardzi Ci współczuję, że bronisz tych komuchów co nas wszystkich mają gdzieś i ciebie też, który jesteś pyłkiem na wietrze.

srs
srs
1 rok temu
Reply to  Wiesiek

pytanie było proste , prościej już nie można było . Widać że wasze prostackie ego nie jest w stanie nawet zadać sobie jednego prostego pytania . Wynika z tego że proces myślowy nie jest wstanie do złożonych analiz i zawsze jest taki sam schemat wszystko co złe to wina rządu itd.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  srs

Zamilcz zmanipulowany zwolenniku sekty pisowskiej. Kombinujesz, a zapomniałeś o tym, że szare komórki ci zanikły wskutek ciągłego oglądania telewizji

Janina
Janina
1 rok temu

PiS to najlepsza partia. Dziękujemy za pomoc w dopłatach do węgla. Jedyny rząd co daje i nie zabiera. Dziękujemy za 500 +. Wygracie wybory bez dwóch zdań.

Średni
Średni
1 rok temu
Reply to  Janina

Też tak myślę . Redystrybucja do potrzebujących i tych mniej zamożnych to dobry pomysł.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Średni

Nie udawaj, że myślisz, tacy jak ty i janina już od dawna nie potrafią myśleć.

Kazimierz
Kazimierz
1 rok temu
Reply to  Janina

W innych krajach na zachodzie normalnie są dodatki na dzieci, tylko tu jest wielki żal ból dupy o te 500 plus. Nie zabiera ? Chętnie oddam zasiłek ja jedno dziecko ale za to chce aby państwo przestało mnie codziennie okradać z podatków, drożyzny i wysokich opłat ? Widać, że wpojono ci Janina tylko 500 plus i wszystko w temacie. A 13,14 500 plus dla małżeństw ze stażem 50 letnim to co nie potrafisz już napisać ? Finansowanie recept i inne drobiazgi ? Firma baba

kot
kot
1 rok temu
Reply to  Janina

pieniądze biorą się z pracy ,nie z dopłat i zasiłków,
ile można skubać pracujących ?
Ludzie pracują i mają coraz mniej i coraz drożej, bo wszelakie dotacje kosztują. Ale to prawda, PiS pewnie wygra wybory. Pozostaje wierzyć, że jakoś się to wszystko poukłada, i nie będziemy, mimo wszystko drugą Grecją. Zresztą, im pomogli, nie wiem, czy nam pomogą.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Podziękujcie swoim rządzącym. Nieudolnym rządem nazywamy dziś PiS. To oni morawiecki i reszta bandy Żydów są winni tej sytuacji. Nałożył embargo na Rosję nie zabezpieczając nas wszystkich przed zimą. A nasz bohater dudu zapewniał, że węgla to my mamy na 200 lat, widać właśnie ten węgiel. Oni wspierają Ukraine, nie nas. Ale 13,14 są. A jak będzie trzeba to będą i 15 i 16,17, dla Dudensztajna nie na problemu, podatnicy za to zapłacą.

Albo wyjdziemy na ulice i obalimy te rzady, albo czeka nas sroga, zimna, głodna zima.

Taki ktoś
Taki ktoś
1 rok temu
Reply to  Marcin

A gdy już obalimy te rządy, to będziemy mieli łagodną i ciepłą zimę bez śniegu. I zima będzie najedzona. Opozycja nam to w mig załatwi.

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Taki ktoś

Czy ja gdzieś napisałem odnośnie pozycji ? Tobie może sytuacja w kraju odpowiada nie wiem i nie będę oceniał, ale większość już widzi co się dzieje. Jeśli jako społeczeństwo nie zrobimy z tym porzadku w przyszłym roku każdy z nas będzie niewolnikiem systemu, a ta banda będzie robić z naszym życiem co chce.

Czytając twój komentarz sądzę, że wierzysz iż nie jest to wina PiSu. Wina Tuska i Putina. Nie ma co rozmawiać z takim ludem

xw45
xw45
1 rok temu
Reply to  Marcin

Głosujcie na PiS bo nie ma dla Polski nic lepszego, niż głosowanie na PiS. Przeciwnikom PiS, którzy są przy tym Polakami-patriotami, proponuję, żeby – skoro chcą zrobić coś dobrego dla Polski –żeby odkryli złoża ropy naftowej na Pustyni Błędowskiej. Złoża o takiej objętości jak w Zatoce Perskiej oraz o wielkiej łatwości wydobycia. Zróbcie to! Będzie to dobre dla Polski!
I nie przejmujcie się, że to jest nierealne, bo przecież równie nierealne jest wszystko inne co proponujecie .

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  xw45

Głupota nie boli, nieprawdaż xw45?
Jednakże lepiej by było jakbyś poszedł do lekarza, może jeszcze da się coś niecoś u ciebie uratować, może choć… nogi

Wiesiek
Wiesiek
1 rok temu
Reply to  xw45

Chłopczyku umyj w końcu oczy. Mogę cię porównać do UB-eków lub SB-eków. Oni też myśleli, że robią wszystko dla dobra naszego kraju. Jak wyszło – to wszyscy wiemy.
Dlatego kiedyś w przyszłości będziesz miiał najniższą emeryturę jak dożyjesz gdy pozwoli ci na to komuszy nierząd pislamu.

Średni
Średni
1 rok temu
Reply to  Taki ktoś

I to jest właśnie podejście mówiące że Ci inni zrobią lepiej sprawniej i sprawiedliwie.

xw45
xw45
1 rok temu
Reply to  Marcin

Tej papki nienawiści już bakterie i wirusy układu trawiennego przerobić nie mogą.
Być nie mądrym jest legalne, nie tylko w naszym kraju, to raczej światowa epidemia ,mądrości nie uczą w szkole .

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  xw45

Ot co, święta prawda, dlatego jest tyłu zwolenników PiS, bo mądrości nie uczą w szkole.

Wiesiek
Wiesiek
1 rok temu
Reply to  xw45

A gdzie ta mądrość nabyłeś
piskomuchu na prywatnych spotkaniach balbiny czy czarnoksiężnika z Torunia.

12345
12345
1 rok temu
Reply to  Marcin

Cała prawda

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x