Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mława dla czystego powietrza 2022


Miasto Mława realizuje projekt „Mława dla czystego powietrza 2022”, w ramach którego edukuje mieszkańców na temat dobrych praktyk w zakresie ochrony powietrza, dofinansowań wymiany pieców węglowych i zapisów ustawy antysmogowej.

Co to jest smog?

To kombinacja zanieczyszczeń powietrza, którymi są wszystkie chemiczne, fizyczne lub biologiczne czynniki zmieniające naturalny skład atmosfery. Najczęściej występujące zanieczyszczenia to pyły zawieszone zawierające różne związki chemiczne, w tym szczególnie szkodliwe węglowodory aromatyczne i metale ciężkie oraz gazy: tlenki azotu, dwutlenek siarki, ozon i tlenek węgla.

Skąd się bierze?

Zanieczyszczenia tworzące smog mają wiele źródeł, jednak większość z nich powstaje w różnego rodzaju procesach spalania. 

  • Największy problem stanowią przestarzałe instalacje grzewcze ogrzewające domy jednorodzinne i wielorodzinne kamienice. Spora część z nich to tzw. kopciuchy, czyli kotły niskiej klasy.
  • Częstą praktyką jest korzystanie z kiepskiej jakości paliwa, ale również spalanie odpadów komunalnych w prywatnych piecach.
  • Równie istotne źródła smogu to transport drogowy.

Jak nam szkodzi?

Smog jest przyczyną chorób układu krążenia i okładu oddechowego. Długotrwałe wdychanie powoduje nowotwory płuc, krtani i gardła. Codzienne dolegliwości powodowane zanieczyszczonym powietrzem to kaszel, duszności, podrażnienie oczu i błon śluzowych. Smog może powodować zapalenie górnych dróg oddechowych, astmę i alergię.

7 najprostszych sposobów jak walczyć ze smogiem:

  • Wymień stary piec na nowy
  • Nie pal śmieci
  • Pal dobrze wysuszonym drewnem
  • Rozpalanie pieca zaczynaj od góry
  • Wybierz co najmniej jeden dzień w tygodniu, kiedy nie korzystasz z samochodu. Przesiądź się do komunikacji miejskiej
  • Sprawdź stan techniczny swojego auta: czy na pewno nie emitujesz zbyt wielu spalin?
  • Otaczaj się zielenią. Rośliny tworzą naturalną barierę przed zanieczyszczeniem powietrza.

Dbamy o czyste powietrze w Mławie

Mieszkańcy Mławy od października 2014 roku mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów Mławską Komunikacją Miejską. W mieście funkcjonują cztery linie autobusowe obsługujące prawie 22 tysiące kursów i 300 tys. pasażerów rocznie. Do bezpłatnego korzystania z przejazdów komunikacją miejską uprawnia Karta Mławiaka.

Dzięki darmowej komunikacji mławianie mogą zadbać o powietrze – nie korzystają w własnych samochodów, tylko z transportu publicznego. Korzystanie z MKM jest ekonomiczne i ekologiczne.

Innym sposobem na ograniczenie emisji gazów jest zdrowe i równie ekologiczne korzystanie z rowerów, zamiast samochodów. Warto dla zdrowia  przesiąść się na rower i korzystać z sieci ścieżek rowerowych.

Program Czyste Powietrze

We wrześniu 2018 roku ruszył rządowy program Czyste Powietrze, który umożliwia uzyskanie dopłat do wymiany starych pieców na nowe oraz docieplenie domów jednorodzinnych. W Mławie od 2017 roku funkcjonuje też lokalny program ograniczania niskiej emisji. Wymienionych zostało prawie 400 „kopciuchów”, co kosztowało miasto niemal 2 mln złotych. Dotacja na zmianę źródła ogrzewania może pokryć nawet 90 proc. kosztów. 

Pomoc w przygotowaniu wniosku można otrzymać w Wydziale Gospodarki Komunalnej UM Mława – w godzinach urzędowania udzielane są porady i konsultacje. Tel. 23 654 64 38 wew. 312.

Mławianie poprawiają stan powietrza, którym oddychają. Jakość powietrza w mieście można sprawdzić dzięki zamontowanym na terenie miasta sensorom na mapie Airly.

Zadanie pn. „Mława dla czystego powietrza 2022-akcje edukacyjno-informacyjne” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego


Artykuł zewnętrzny

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Real
Real
11 dni temu

Nasz marszałek Adam Strużki to ma fantazję. Wielki kryzys energetyczny ale kontrole muszą być. Nawet spalania drewna chciał zakazać. Ino rosyjski gaz.

Drożyzna
Drożyzna
11 dni temu

Smród kurników to było czuć 2 tygodnie temu na wjeździe na nową S7 od strony ul warszawskiej

Cfg
Cfg
11 dni temu

Smród niesamowity spalanych śmieci na ulicy Armii Krajowej i okolicach. Dusi w gardle i nie można wyjść na dwór.

adi
adi
10 dni temu
Reply to  Cfg

Zadzwoń na straż miejską 23 6546434 jeśli jest tak jak piszesz to ukrają truciciela.

Luz
Luz
11 dni temu

w tym roku dzięki pis,i leśnemu dzikowi biedzimy po otwarciu okna czuć smród palonych opon…. jaka ekologia hahahahaaha

Kaziulek
Kaziulek
11 dni temu

Tak, propaganda to jedno rzeczywistość to 2…
Ludzie nie dbają o czyste powietrze, palą plastikiem w piecach zamiast do śmieci wyrzucić.
Pan przedsiębiorca z ul Poziomkowej piaskuje na wolnym powietrzu zamiast to robić w swojej nowej/ dużej hali, nic sobie nie robi z tego że pył i hałas niesie się po okolicy…

Grazyna
Grazyna
11 dni temu
Reply to  Kaziulek

Ten przypadek z panem przedsiębiorcą jest mi osobiście znany, zgłaszałam na straż miejską, ale nic z tym nie zrobili, może znajomi. Facet nic sobie z tego nie robi, kurzu co nie miara, a hałas że nie idzie okna otworzyć. Nawet przy sklepie Kalipso słychać…

Leon
Leon
11 dni temu
Reply to  Grazyna

Szczerze zastanawiałem się ile to jeszcze potrwa, mieszkam na ul malinowej i praca tego pana jest bardzo uciążliwa, widzę jak tuman kurzu unosi się nad halą. Hałas to świst powietrza przyprawia Mnie o ból głowy, ale nie mam sumienia dzwonić na straż miejską.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x