Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Pamięci mławskich i nie tylko mławskich Sybiraków


Apel pamięci, salwa honorowa i kwiaty pod pomnikiem Golgoty Wschodu – Zesłańców Syberyjskich – tak mławianie i uczestnicy uroczystości uczcili przypadający na 17 września Światowy Dzień Sybiraka.


W tym roku uroczystość upamiętniające ofiary zsyłek na Sybir, odbyły się z udziałem  5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, której to żołnierze wcześniej na mławskim rynku składali wojskową przysięgę.  Wśród uczestniczących w uroczystości byli też parlamentarzyści, władze samorządowe powiatu i miasta, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, partii politycznych.

Wyczytując ich nazwiska, pamięć mławskich Sybirakach przywołał nad pomnikiem Grzegorz Dzikowski, syn Stefana Dzikowskiego – Sybiraka i wieloletniego szefa mławskiego koła Sybiraków. Wśród wielu osób zabierających głos,  osobistą refleksją podzielił się też ks. Michał Fordubiński  – wnuk sybiraczki, który znalazł się wśród odznaczony w tym dniu odznaką „Krzyż Sybiraka”. Powołując się na rodzinne wspomnienia, mówił o wydarzeniach, które dzisiaj wydawać by się mogły nierzeczywiste.   

– Odchodzą na naszych oczach ludzie, nasi bliscy którzy opowiadali nam swoją historię. Ta historia była tak tragiczna, tak straszna, że wielu z nich nie było w stanie o niej opowiedzieć – mówił ks. Fordubiński.

Nad pomnikiem zesłańców zabrzmiał wojskowy apel pamięci oraz salwa honorowa. Uroczystość zakończyło złożenie zniczy i kwiatów.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x