Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Miasto kontroluje u przedsiębiorców  umowy na odbiór odpadów


Jak poinformował ratusz, trwają kontrole umów na odbieranie odpadów. Wszyscy właściciele nieruchomości nazywanych potocznie „niezamieszkałymi”  powinni płacić za odpady. O jakie nieruchomości chodzi? Chodzi o nieruchomości i lokale użytkowe, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.


Dotychczas część z nich objęta jest systemem odbioru odpadów zorganizowany przez gminę (miasto), właściciele zadeklarowali się do niego i uiszczają opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a miasto organizuje systematyczny odbiór odpadów. Co z pozostałymi?

Otóż właściciel nieruchomości, który nie jest zobowiązany do ponoszenia opłaty na rzecz gminy powinien we własnym zakresie zawrzeć umowę na odbieranie odpadów z podmiotem uprawnionym i ją realizować. Oznacza to, że powinien oddawać odpady pochodzące z działalności gospodarczej do odbioru temu podmiotowi i na jego rzecz wnosić stosowne opłaty za realizację usługi. Jak jest w praktyce?

– Wielu świadomych i uczciwych mieszkańców miasta działa jak należy. I tym bardzo dziękujemy ! Wiedzą, że to ich obowiązek ustawowy, a za brakiem wykonania obowiązku ustawowego zwykle kryje się sankcja (kara w postaci mandatu lub grzywny). Jednak wciąż można w mieście dostrzec obrazki wynoszenia z lokali użytkowych foliowych toreb z odpadami na zakończenie dnia i zabieranie ich do domu. Tego robić nie wolno, to niezgodne z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a ponadto odpady trafiają wtedy do strumienia, za który płaci miasto – podaje ratusz.

Jak zapowiada urząd, funkcjonariusze Straży Miejskiej odwiedzą w najbliższym czasie każdą nieruchomość „niezamieszkałą”. Sprawdzą, nie tylko czy jest umowa, ale także czy zapewnia odbiór wszystkich frakcji odpadów komunalnych, zgodnie z wymaganiami Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Mława. Sprawdzą także czy w jej ramach wykonywany jest odbiór odpadów i płatność za ten odbiór.

– Prosimy właścicieli nieruchomości o przygotowanie do kontroli umów zawartych na odbieranie odpadów oraz potwierdzeń odbiorów tych odpadów/potwierdzeń płatności za wykonane odbiory za ostatnie 3 miesiące. Strażnicy odwiedzą każdego – tych z Państwa, którzy mają wszystko jak należy prosimy o cierpliwość. Pozostałym doradzamy jak najszybsze uporządkowanie spraw związanych z legalnym pozbywaniem się odpadów – podmioty,  z którymi można zawrzeć umowę można znaleźć w Rejestrze Działalności Regulowanej dostępnym pod linkiem: https://bip.mlawa.pl/artykul/wykaz-podmiotow-wpisanych-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej-w-zakresie-odbierania – podaje ratusz.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Pik Pok
Pik Pok
12 dni temu

Dopiero teraz. Widać że znowu kasy brakuje. A dlaczego za 3 miesiące? A czemu nie za rok? Albo od początku roku budżetowego?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x