Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Narodowe Czytanie w Uniszkach Zawadzkich


Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Łokietka w Uniszkach Zawadzkich po raz kolejny wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie  organizowanej z inicjatywy i pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.


Podczas tegorocznej 11. odsłony Narodowego Czytania  Para Prezydencka zaproponowała Ballady i romanse Adama Mickiewicza, które po raz pierwszy zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj”. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie późniejszego wieszcza, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Obchody Narodowego Czytania zaczęły się już 2 września, a lektorów znalazł się wójt Mariusz Gębala, który przeczytał balladę „Rękawiczka”, dokonał analizy literackiej i zaproponował autorską interpretację. Interpretacja spodobała się publiczności, za co otrzymał gromkie brawa – skomentowała Izabela Sosińska, nauczycielka języka polskiego.

Zaproszeni goście: przedstawicielka rodziców Monika Cicha, ksiądz katecheta Dariusz Kozłowski  i Dorota Skrobińska dyrektor szkoły przeczytali z podziałem na role balladę „Powrót taty”, zaś uczniowie kl. IV – VIII utwory zaproponowane im przez organizatorkę akcji. Na koniec spotkania miał miejsce konkurs, polegający na rozpoznaniu tytułu utworu na podstawie wysłuchanego fragmentu. Uczniowie nie mieli problemu z zadaniem i w nagrodę otrzymali słodki upominek.

Szkoła dziękuje wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do udziału we wspólnym czytaniu, by razem odkrywać piękno literatury polskiej. Kolejne Narodowe Czytanie już za rok.

źródło i fot. SP w Uniszkach Zawadzkich

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x