Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jarmark Szlachecki w Konopkach [FOTORELACJA]Jarmark Szlachecki w Konopkach. Pojedynki, hulanki i polowania, czyli życie szlachcica Rzeczpospolitej Obojga Narodów ukazane na jarmarku szlacheckim w Konopkach 

W sobotę, 3 września w godz. 7:00-11:00 w Konopkach można było poczuć realia Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Były tańce śpiewy i biesiada. Nie zabrakło też pojedynków na szable, strzelania z łuku i pokazów sokolniczych. Fundacja Krzewienia Kultury Zawkrzanie z Mławy zaprezentowała stroje, tańce i przyśpiewki ludowe. Natomiast scenki z jarmarku czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów odegrali rekonstruktorzy z GRHLC Mława. Tradycyjne potrawy regionalne przygotowane zostały przez KGW Stupszczanki ze Stupska i KGW Bogurzynianki z Bogurzyna oraz KGW Parafianki z Żurominka.

Jak przystało na szlacheckie klimaty, na jarmarku nie obyło się bez potyczki na szable. Pojedynek Pana Wołodyjowskiego z Kmicicem prosto z Trylogii Henryka zaprezentowali przedstawiciele Akademii Szermierzy. Natomiast pozostałe scenki i potyczki na szable robiła Akademia Szermierzy oraz Liga Baronów.

Umiejętność strzelania z bata pokazał Bartosz Gadziomski Blizzard. Grupa Rekonstrukcyjna Szponem i Mieczem przybliżyła pupili szlacheckich, czyli ptaki drapieżne, które służyły do polowań, tj. sokoły, sowy i jastrzębie. Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej wystawiło stanowisko mincerza oraz tor łuczniczy, więc można było wybić sobie monetę i postrzelać z łuku. Nad całością merytorycznie i organizacyjnie czuwał Błazen Jajosz.

Jarmark Szlachecki w Konopkach został zorganizowany przez Stowarzyszenie Przedsiębiorcy Pro Publico Bono w partnerstwie z Urzędem Gminy w Stupsku, Wójtem Gminy Stupsk, sołtysem wsi Konopki oraz lokalnymi stowarzyszeniami.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Alex88
Alex88
1 rok temu

i że ludziom się chce brać udział w takich głupotach

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x