Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Blisko 90 nowych ochotników do służby terytorialnej. Przysięga w Mławie


Fot. DWOT


Jan Maria Jackowski
Reklama

2 września, czyli w najbliższy piątek z samego rana bramę koszar w Ciechanowie przekroczą kolejni ochotnicy, którzy rozpoczną szkolenie podstawowe w ramach drugiej edycji projektu „Wakacje z WOT”. W tym roku odbędą się jeszcze trzy powołania do pododdziałów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.

Blisko 90 nowych ochotników do służby terytorialnej przekroczy w najbliższy piątek bramę koszar, a tym samym rozpoczną zmagania w oliwkowym berecie. Na 16 dni porzucą przyzwyczajenia dnia codziennego, wyjdą ze swojej strefy komfortu i na własnej skórze poczują wojskową rzeczywistość.

Piątkowe powołanie rozpoczyna kolejną edycję „Wakacji z WOT” – projektu, który jest skierowany głównie do studentów oraz nauczycieli. Jest to  również alternatywne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chciałyby wstąpić w szeregi terytorialsów, jednakże z różnych powodów nie mogą tego zrobić w ciągu roku. Podczas 16-dniowego szkolenia nowo wcieleni będą przyswajać wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu taktyki, topografii, ratownictwa pola walki i strzelectwa. Wśród osób, które nie miały wcześniej styczności z wojskowym rzemiosłem, będą też takie, dla których „zapach prochu” jest dobrze znany, a przysięgę wojskową mają już za sobą. Właśnie dla nich Wojska Obrony Terytorialnej przygotowały 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, które ma na celu odświeżenie nabytych wcześniej umiejętności i zapoznania się ze specyfiką działań terytorialsów. Ostatni dzień „szesnastki” będzie dla nowo przybyłych pierwszym żołnierskim egzaminem – zwanym pętlą taktyczną, który zweryfikuje nabyte dotychczas umiejętności.

Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która po raz pierwszy odbędzie się 17 września w Mławie. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do batalionów lekkiej piechoty w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu.

Ochotnicy, którzy chcą dołączyć do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a tym samym być żołnierzem Wojska Polskiego mają taką możliwość. Kolejne szkolenia, zarówno dla nowych ochotników jak i rezerwistów z północnego Mazowsza rozpoczną się w Ciechanowie 7 października, 18 listopada, oraz 17 grudnia. We wszystkich batalionach lekkiej piechoty wyznaczeni są rekruterzy, którzy udzielą wyczerpujących odpowiedzi na pytania chętnych kandydatów do służby.  Kontakt do wybranego rekrutera, który pomoże w procesie rekrutacji, można w szybki sposób odszukać pod adresem:www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

źródło: 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 4 votes
Oceń artykuł
guest
22 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zołza
Zołza
1 rok temu

Przysięga w Mławie – no proszę: pokazówki. Kasę wywalają, żeby gawiedź miała igrzyska. To są duże koszty takich teatrzyków z udziałem harcerzyków, ale kogo to obchodzi. Ważne żeby się pokazać. Takie to polskie: zastaw się, a postaw się.
PIS cały czas tak działa i co rusz to więcej pokazówek za nasze, podatników pieniądze, a dług Polski coraz większy.
Dokąd zmierzasz Polsko?

patol
patol
1 rok temu

a na cpn kto zostawił oporzadzenie w toalecie

porazka
porazka
1 rok temu

zeby znowu nie zostal zolnierzyk w lesie i przyjechali na jednostke bez niego

patol
patol
1 rok temu
Reply to  porazka

prawdA

Bartek
Bartek
1 rok temu
Reply to  patol

Żołnierzyk .? Funkcjonariusz chyba.

patol
patol
1 rok temu
Reply to  Bartek

Z NIEGO TO SPIOCH

patol
patol
1 rok temu
Reply to  porazka

TAK O 4 RANO

Kamil
Kamil
1 rok temu

Pamiętajcie każdy chłop czy babo–chłop z formacji kotów prezesa Odchodzac z grupy rekonstrukcyjnej należy oddać stare buty.

Łoś
Łoś
1 rok temu

Promowanie tej formacji amatorów jest po prostu śmieszne. Jak chcesz zostać żołnierzem to jest służba zawodowa i dobrowolna zasadnicza ale to nie jest dla nieudaczników

POTS
POTS
1 rok temu
Reply to  Łoś

no i widać, że jesteś łoś, bo nie rozumiesz nic…kompletnie nic…

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  POTS

To raczej pots to łoś 😀 , kompletny łoś.

Łoś
Łoś
1 rok temu
Reply to  POTS

rozumem…dobre i 5 stów prawda ?

BLM
BLM
1 rok temu

Mława czeka i zaprasza . Data symboliczna .Wizyta to dobry pomysł. Wpisuje się w historyczną rolę miasta jako miasta pogranicza ,miasta z historią .

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  BLM

Mów za siebie, że Mława czeka. To tak jakby powiedzieć, że wszyscy Mławie czekają na Balbinę aby go obrzucić zgniłymi jajami.

BLM
BLM
1 rok temu
Reply to  Anonim

Co ciekawe Mława dość ciepło przywitała obecnie urzędującego premiera i prezydenta , zapraszamy pana Tuska i Schetynę tak dla porównania .

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  BLM

…bo w Mławie jest dużo dup..lizów, którzy myślą, że może ugrają jakiś stołeczek, albo ich prezydent lub premier w rączkę pocałuje i będą mogli się tym chwalić. Mława to w większości taki zaścianek.

POTS
POTS
1 rok temu
Reply to  Anonim.

nie oceniaj wszystkich swoją miarą…

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  POTS

Nie wszystkich, ale ciebie to i owszem i wcale nie swoją miarąpopaprańcu pisowski.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  BLM

Raczej to nie Mława przywitała Pinokia i Adriana, tylko kilka zwieziezionych autokarami opłaconych klakierów. Mławiacy to jedynie mogli przez lornetkę popatrzeć na te dziwa natury ornitologicznej.

Last edited 1 rok temu by Anonim
POTS
POTS
1 rok temu
Reply to  Anonim

w lustro pewnie nie możesz spojrzeć z takim małym ornitologicznym akcentem…

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  POTS

Nie znam cię ale jakbym ciebie zobaczył to z pewnością stwerdzilbym, że na świecie nie ma tak dużego ogrodu ornitologicznego żeby taki okaz jak ty tam zmieścić.

Anonim
Anonim
1 rok temu

A w dłoniach będą trzymać termometry.

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x