Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Blisko 90 nowych ochotników do służby terytorialnej. Przysięga w Mławie


Fot. DWOT


2 września, czyli w najbliższy piątek z samego rana bramę koszar w Ciechanowie przekroczą kolejni ochotnicy, którzy rozpoczną szkolenie podstawowe w ramach drugiej edycji projektu „Wakacje z WOT”. W tym roku odbędą się jeszcze trzy powołania do pododdziałów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.

Blisko 90 nowych ochotników do służby terytorialnej przekroczy w najbliższy piątek bramę koszar, a tym samym rozpoczną zmagania w oliwkowym berecie. Na 16 dni porzucą przyzwyczajenia dnia codziennego, wyjdą ze swojej strefy komfortu i na własnej skórze poczują wojskową rzeczywistość.

Piątkowe powołanie rozpoczyna kolejną edycję „Wakacji z WOT” – projektu, który jest skierowany głównie do studentów oraz nauczycieli. Jest to  również alternatywne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chciałyby wstąpić w szeregi terytorialsów, jednakże z różnych powodów nie mogą tego zrobić w ciągu roku. Podczas 16-dniowego szkolenia nowo wcieleni będą przyswajać wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu taktyki, topografii, ratownictwa pola walki i strzelectwa. Wśród osób, które nie miały wcześniej styczności z wojskowym rzemiosłem, będą też takie, dla których „zapach prochu” jest dobrze znany, a przysięgę wojskową mają już za sobą. Właśnie dla nich Wojska Obrony Terytorialnej przygotowały 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, które ma na celu odświeżenie nabytych wcześniej umiejętności i zapoznania się ze specyfiką działań terytorialsów. Ostatni dzień „szesnastki” będzie dla nowo przybyłych pierwszym żołnierskim egzaminem – zwanym pętlą taktyczną, który zweryfikuje nabyte dotychczas umiejętności.

Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która po raz pierwszy odbędzie się 17 września w Mławie. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do batalionów lekkiej piechoty w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu.

Ochotnicy, którzy chcą dołączyć do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a tym samym być żołnierzem Wojska Polskiego mają taką możliwość. Kolejne szkolenia, zarówno dla nowych ochotników jak i rezerwistów z północnego Mazowsza rozpoczną się w Ciechanowie 7 października, 18 listopada, oraz 17 grudnia. We wszystkich batalionach lekkiej piechoty wyznaczeni są rekruterzy, którzy udzielą wyczerpujących odpowiedzi na pytania chętnych kandydatów do służby.  Kontakt do wybranego rekrutera, który pomoże w procesie rekrutacji, można w szybki sposób odszukać pod adresem:www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

źródło: 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 4 votes
Oceń artykuł
guest
22 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zołza
Zołza
17 dni temu

Przysięga w Mławie – no proszę: pokazówki. Kasę wywalają, żeby gawiedź miała igrzyska. To są duże koszty takich teatrzyków z udziałem harcerzyków, ale kogo to obchodzi. Ważne żeby się pokazać. Takie to polskie: zastaw się, a postaw się.
PIS cały czas tak działa i co rusz to więcej pokazówek za nasze, podatników pieniądze, a dług Polski coraz większy.
Dokąd zmierzasz Polsko?

patol
patol
19 dni temu

a na cpn kto zostawił oporzadzenie w toalecie

porazka
porazka
19 dni temu

zeby znowu nie zostal zolnierzyk w lesie i przyjechali na jednostke bez niego

patol
patol
19 dni temu
Reply to  porazka

prawdA

Bartek
Bartek
18 dni temu
Reply to  patol

Żołnierzyk .? Funkcjonariusz chyba.

patol
patol
17 dni temu
Reply to  Bartek

Z NIEGO TO SPIOCH

patol
patol
17 dni temu
Reply to  porazka

TAK O 4 RANO

Kamil
Kamil
21 dni temu

Pamiętajcie każdy chłop czy babo–chłop z formacji kotów prezesa Odchodzac z grupy rekonstrukcyjnej należy oddać stare buty.

Łoś
Łoś
24 dni temu

Promowanie tej formacji amatorów jest po prostu śmieszne. Jak chcesz zostać żołnierzem to jest służba zawodowa i dobrowolna zasadnicza ale to nie jest dla nieudaczników

POTS
POTS
23 dni temu
Reply to  Łoś

no i widać, że jesteś łoś, bo nie rozumiesz nic…kompletnie nic…

Anonimowo
Anonimowo
23 dni temu
Reply to  POTS

To raczej pots to łoś 😀 , kompletny łoś.

Łoś
Łoś
23 dni temu
Reply to  POTS

rozumem…dobre i 5 stów prawda ?

BLM
BLM
24 dni temu

Mława czeka i zaprasza . Data symboliczna .Wizyta to dobry pomysł. Wpisuje się w historyczną rolę miasta jako miasta pogranicza ,miasta z historią .

Anonim
Anonim
24 dni temu
Reply to  BLM

Mów za siebie, że Mława czeka. To tak jakby powiedzieć, że wszyscy Mławie czekają na Balbinę aby go obrzucić zgniłymi jajami.

BLM
BLM
24 dni temu
Reply to  Anonim

Co ciekawe Mława dość ciepło przywitała obecnie urzędującego premiera i prezydenta , zapraszamy pana Tuska i Schetynę tak dla porównania .

Anonim.
Anonim.
24 dni temu
Reply to  BLM

…bo w Mławie jest dużo dup..lizów, którzy myślą, że może ugrają jakiś stołeczek, albo ich prezydent lub premier w rączkę pocałuje i będą mogli się tym chwalić. Mława to w większości taki zaścianek.

POTS
POTS
23 dni temu
Reply to  Anonim.

nie oceniaj wszystkich swoją miarą…

Anonim.
Anonim.
23 dni temu
Reply to  POTS

Nie wszystkich, ale ciebie to i owszem i wcale nie swoją miarąpopaprańcu pisowski.

Anonim
Anonim
23 dni temu
Reply to  BLM

Raczej to nie Mława przywitała Pinokia i Adriana, tylko kilka zwieziezionych autokarami opłaconych klakierów. Mławiacy to jedynie mogli przez lornetkę popatrzeć na te dziwa natury ornitologicznej.

Last edited 23 dni temu by Anonim
POTS
POTS
23 dni temu
Reply to  Anonim

w lustro pewnie nie możesz spojrzeć z takim małym ornitologicznym akcentem…

Anonim
Anonim
23 dni temu
Reply to  POTS

Nie znam cię ale jakbym ciebie zobaczył to z pewnością stwerdzilbym, że na świecie nie ma tak dużego ogrodu ornitologicznego żeby taki okaz jak ty tam zmieścić.

Anonim
Anonim
24 dni temu

A w dłoniach będą trzymać termometry.

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x