Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

W wodzie i lesie. Kurs działań rozpoznawczych terytorialsów


Fot.DWOT


W miniony weekend zakończył się kurs działań rozpoznawczych, w którym udział wzięli żołnierze ochotnicy służący w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przez 9 dni terytorialsi szkolili się w  stałym rejonie odpowiedzialności 52 Batalionu Lekkiej Piechoty w Komorowie.

To już trzecia edycja kursu działań rozpoznawczych, który odbył się na terenie Ostrowa Mazowieckiego. Jest to powiat należący do rejonu odpowiedzialności 52 Batalionu Lekkiej Piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dla żołnierzy ćwiczenia poza koszarami, w ich naturalnym środowisku, są idealną okazją do zapoznania się z terenem, mieszkańcami, lokalnymi uwarunkowaniami, tak, aby w sposób bezpośredni i błyskawiczny być wsparciem dla mieszkańców w czasie działań bojowych, jak również dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych.

W kursie uczestniczyli żołnierze z dwóch batalionów lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy przed częścią praktyczną szkolenia, byli zobligowani do zaliczenia sprawdzianu z wiedzy ogólno-wojskowej oraz testu sprawności fizycznej. Podczas kursu działań rozpoznawczych terytorialsi 5MBOT rozwijali i doskonalili umiejętności z zakresu prowadzenia działań w środowisku leśnym i wodnym. Żołnierze uczyli się prowadzenia obserwacji terenu i identyfikacji celów z wykorzystaniem przyrządów obserwacyjnych w dzień i w nocy, prowadzenia działań nieregularnych oraz wykonywania patroli pieszych. Wodna część kursu była realizowana 24 sierpnia na terenie m. Przyborowo. Ta część szkolenia obejmowała m.in. przeprawę żołnierzy na drugi brzeg jeziora w pełnym umundurowaniu, realizowanie zadań z zakresu ratownictwa wodnego, techniki linowej, obsługę łodzi rozpoznawczych, a także pokonywanie przeszkody wodnej na etatowych środkach przeprawowych. Przysposobienie żołnierzy do działań w środowisku wodnym prowadzono pod okiem instruktora z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz przy zabezpieczeniu Państwowej Straży Pożarnej.

źródło: 5 MBOT

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Rychu
Rychu
1 miesiąc temu

Taplac sie umieja w wodzie.. nikt nie utonal a kasa przytulona

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x