Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Było inaczej, ale czy ciekawiej?


Rajd rowerowy i marsz inaugurujące Mławski Szlak Turystyczny, koncerty, kino plenerowe i piknik historyczny – tak wyglądały tegoroczne obchody 83. rocznicy Bitwy pod Mławą. Taką formułę obchodów zorganizowało miasto, odchodząc od wcześniej praktykowanych nalotów bombowych i rekonstrukcji Bitwy pod Mławą.


Obchody rozpoczęły się w piątkowe popołudnie koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w mławskim parku, gdzie publiczność  wraz z artystami chętnie śpiewała znane piosenki żołnierskie. Wieczorem na dziedzińcu mławskiego Oddziału Archiwum Państwowego w kinie plenerowym zobaczyć można było  prezentację reportaży historycznych.

Jednym z elementów uczczenia rocznicy była inauguracja Mławskiego Szlaku Turystycznego – przebiegającego przez Mławę i gminy: Lipowiec Kościelny, Iłowo-Osada, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna oraz teren Nadleśnictwa Dwukoły. Część trasy prowadzi mławską linią umocnień z 1939 roku. W sobotę rano na szlak wyruszyły dwie grupy – piesza i rowerowa – blisko 70 piechurów i 60 rowerzystów. Marsz prowadzili członkowie stowarzyszenia Mława – Miasto Zabytkowe. Marszowi towarzyszyły opowieści Roberta Zaborowskiego oraz nadleśniczego Jaromira Skrzypeckiego o mijanych obiektach i miejscach pamięci. Uczestnicy zatrzymali się w miejscu, gdzie posadzono 80 dębów pamięci w 80. rocznicę Bitwy pod Mławą, tam złożono kwiaty. O schronach bojowych z 1939 roku opowiadał m.in. płk Tomasz Biedziak, dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.  W wydarzeniu udział wzięli również płk Mariusz Majerski, dowódca 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa oraz burmistrz Sławomir Kowalewski, harcerze i mławianie. Najmłodszy uczestnik miał półtora roku, najstarszy ponad 80 lat. Marsz zakończył się przy Pomniku Obrońców Mławy. Mimo upału nie zabrakło chętnych do pokonania trasy rowerami – 60 osób przemierzyło 37 km.

Piknik historyczny w centrum miasta był ofertą dla tych, którzy nie ruszyli na turystyczne szlaki. Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz wojskowego sprzętu prezentowany przez żołnierzy z kilku jednostek na ulicy Żeromskiego. W parku natomiast o atrakcje dla mieszkańców zadbały miejskie jednostki i zaprzyjaźnione organizacje.
Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z członkami Grupy Cywile Mława zaprezentowała szkołę sprzed 1939 roku.  Miejski Dom Kultury zaprosił do wspólnych zabaw, robienia korali i własnych lalek-motanek.
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej zorganizowało warsztaty dla dzieci poświęcone tematyce wojennej i żołnierskiej. Ich uczestnicy mogli na przykład wykonać własne nieśmiertelniki. 
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ze strażakami z OSP przygotował żołnierski tor przeszkód dla dzieci i pokaz pierwszej pomocy, a w stoisku Jacka Mianowskiego chętni mogli poćwiczyć swoją celność strzelecką.
Swoje stoisko miało Nadleśnictwo Dwukoły – to była świetna okazja, żeby poznać tropy zwierząt, gatunki drzew czy sposoby na przetrwanie w lesie. 
W parku zaprezentowali się również: PTTK, Mława Miasto Zabytkowe oraz Miasto Mława i gminy – partnerzy miasta w projekcie budowy szlaku: Lipowiec Kościelny, Iłowo-Osada, Szydłowo oraz Wieczfnia Kościelna. Można też było podziwiać  pokazy musztry i jeździectwa.

Podczas pikniku na estradzie w parku prezentowane były filmy i produkcje związane z Bitwą pod Mławą i jej rekonstrukcjami. Odbyły się również seanse filmów „Miasto 44” i „Biegnij, chłopcze, biegnij”. Zespół Cantare przygotował koncert „Zakazane piosenki”. Dzięki tekstom wyświetlanym na telebimie i tym razem publiczność miała okazję do wspólnego śpiewu. Podczas całego pikniku mławianie  można było degustować strażacką grochówkę i kiełbaski z grilla.

źródło i fot. UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
123
123
26 dni temu

Nawet nie ma co komentować… Czego dobitnym dowodem jest ta obszerna fotorelacja… Szkoda, wielka szkoda. Rekonstrukcja Bitwy Pod Mławą oraz piknik militarny z aktywnym pokazem sprzętu wojskowego, mogła być wydarzeniem na skalę europejską, nawet można śmiało stwierdzić że światową. Wystarczyło CHCIEĆ i nie mieć lenia przy d.pie.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x