Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Było inaczej, ale czy ciekawiej?


Rajd rowerowy i marsz inaugurujące Mławski Szlak Turystyczny, koncerty, kino plenerowe i piknik historyczny – tak wyglądały tegoroczne obchody 83. rocznicy Bitwy pod Mławą. Taką formułę obchodów zorganizowało miasto, odchodząc od wcześniej praktykowanych nalotów bombowych i rekonstrukcji Bitwy pod Mławą.


Obchody rozpoczęły się w piątkowe popołudnie koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w mławskim parku, gdzie publiczność  wraz z artystami chętnie śpiewała znane piosenki żołnierskie. Wieczorem na dziedzińcu mławskiego Oddziału Archiwum Państwowego w kinie plenerowym zobaczyć można było  prezentację reportaży historycznych.

Jednym z elementów uczczenia rocznicy była inauguracja Mławskiego Szlaku Turystycznego – przebiegającego przez Mławę i gminy: Lipowiec Kościelny, Iłowo-Osada, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna oraz teren Nadleśnictwa Dwukoły. Część trasy prowadzi mławską linią umocnień z 1939 roku. W sobotę rano na szlak wyruszyły dwie grupy – piesza i rowerowa – blisko 70 piechurów i 60 rowerzystów. Marsz prowadzili członkowie stowarzyszenia Mława – Miasto Zabytkowe. Marszowi towarzyszyły opowieści Roberta Zaborowskiego oraz nadleśniczego Jaromira Skrzypeckiego o mijanych obiektach i miejscach pamięci. Uczestnicy zatrzymali się w miejscu, gdzie posadzono 80 dębów pamięci w 80. rocznicę Bitwy pod Mławą, tam złożono kwiaty. O schronach bojowych z 1939 roku opowiadał m.in. płk Tomasz Biedziak, dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.  W wydarzeniu udział wzięli również płk Mariusz Majerski, dowódca 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa oraz burmistrz Sławomir Kowalewski, harcerze i mławianie. Najmłodszy uczestnik miał półtora roku, najstarszy ponad 80 lat. Marsz zakończył się przy Pomniku Obrońców Mławy. Mimo upału nie zabrakło chętnych do pokonania trasy rowerami – 60 osób przemierzyło 37 km.

Piknik historyczny w centrum miasta był ofertą dla tych, którzy nie ruszyli na turystyczne szlaki. Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz wojskowego sprzętu prezentowany przez żołnierzy z kilku jednostek na ulicy Żeromskiego. W parku natomiast o atrakcje dla mieszkańców zadbały miejskie jednostki i zaprzyjaźnione organizacje.
Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z członkami Grupy Cywile Mława zaprezentowała szkołę sprzed 1939 roku.  Miejski Dom Kultury zaprosił do wspólnych zabaw, robienia korali i własnych lalek-motanek.
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej zorganizowało warsztaty dla dzieci poświęcone tematyce wojennej i żołnierskiej. Ich uczestnicy mogli na przykład wykonać własne nieśmiertelniki. 
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ze strażakami z OSP przygotował żołnierski tor przeszkód dla dzieci i pokaz pierwszej pomocy, a w stoisku Jacka Mianowskiego chętni mogli poćwiczyć swoją celność strzelecką.
Swoje stoisko miało Nadleśnictwo Dwukoły – to była świetna okazja, żeby poznać tropy zwierząt, gatunki drzew czy sposoby na przetrwanie w lesie. 
W parku zaprezentowali się również: PTTK, Mława Miasto Zabytkowe oraz Miasto Mława i gminy – partnerzy miasta w projekcie budowy szlaku: Lipowiec Kościelny, Iłowo-Osada, Szydłowo oraz Wieczfnia Kościelna. Można też było podziwiać  pokazy musztry i jeździectwa.

Podczas pikniku na estradzie w parku prezentowane były filmy i produkcje związane z Bitwą pod Mławą i jej rekonstrukcjami. Odbyły się również seanse filmów „Miasto 44” i „Biegnij, chłopcze, biegnij”. Zespół Cantare przygotował koncert „Zakazane piosenki”. Dzięki tekstom wyświetlanym na telebimie i tym razem publiczność miała okazję do wspólnego śpiewu. Podczas całego pikniku mławianie  można było degustować strażacką grochówkę i kiełbaski z grilla.

źródło i fot. UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
123
123
1 rok temu

Nawet nie ma co komentować… Czego dobitnym dowodem jest ta obszerna fotorelacja… Szkoda, wielka szkoda. Rekonstrukcja Bitwy Pod Mławą oraz piknik militarny z aktywnym pokazem sprzętu wojskowego, mogła być wydarzeniem na skalę europejską, nawet można śmiało stwierdzić że światową. Wystarczyło CHCIEĆ i nie mieć lenia przy d.pie.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x