Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zaproszenie na Jarmark Szlachecki w Konopkach


Stowarzyszenie Przedsiębiorcy Pro Publico Bono  w partnerstwie z Urzędem Gminy w Stupsku, Wójtem Gminy Stupsk, Sołtysem wsi Konopki  oraz lokalnymi stowarzyszeniami organizuje Inscenizację Jarmarku Szlacheckiego w Konopkach, Jarmark odbędzie się w sobotę 03.09.2022 w godzinach 7.00-11.00.


Waszmość Panie i Waszmość Panowie, Acanki i Acany

Oto przed Wami wydarzenie historyczne, o charakterze zarówno kulturalnym, jak  i handlowym, które poprowadzi  doświadczony prezenter, jako jedyny w Polsce rekonstruujący postać błaznów dworskich.  On to w interesujący, merytoryczny, ale kiedy trzeba także humorystyczny sposób wprowadzi widzów w program i tło historyczne jarmarku.  Jednak nie tylko językiem Stańczyka, a raczej imć Zagłoby bo i opowieści o chwale Rzeczypospolitej Obojga Narodów, o królach elekcyjnych, o wojnach husarii, o czasach i życiu szlachty, o tej co to do szabli i o tych, co to im się stoły od jada uginały, a z kieliszków trunki nadmiernie rozlewały ale to także prezentacje stanowisk regionalnych twórców i rzemieślników, którzy wystawią tam swe wyroby i merytoryczne wprowadzenie w pokazy wszelakie.

Bo podczas jarmarku naprzemiennie zaprezentowane zostaną scenki i inscenizacje pojedynków szlachty przy użyciu replik broni białej i palnej, pokazy strojów i uzbrojenia z epoki, pokazy lotów ptaków drapieżnych, posługiwania się batem, folklorystyczne występy taneczne, krótkie prelekcje historyczne. Słowem widzowie przeniosą się w czasy chwały i upadku Rzeczypospolitej,  oko w oko stan z dumnymi szlachcicami i ich epok. Co więcej, przez cały czas trwania wydarzenia, widzowie będą mieli możliwość własnoręcznego wybicia dawnych monet oraz posługiwania się łukiem tradycyjnym. Fundacja Krzewienia Kultury Zawkrzanie z Mławy zaprezentuje stroje, tańce i przyśpiewki ludowe. Potrawy tradycyjne i regionalne przygotuje KGW Stupszczanki ze Stupska oraz KGW Bogurzynianki z Bogurzyna . Nad bezpieczeństwem będą czuwać druhowie OSP w Konopkach.

Jarmark w Konopkach  odwiedzą szermierze:

Przedstawiciele Akademii Szermierzy, Antoni Olbrychski oraz Mikołaj Kołodziej, medaliści mistrzostw Polski i Europy w fechtunku broni historyczną, wprowadzą widza w świat szermierki pojedynkowej robiąc pokaz technik miecza długiego, szabli wojskowej, rapiera oraz korda z puklerzem. Ponadto, odbędzie się również pełnokontaktowa walka z użyciem wyżej wymienionych broni oraz gawęda o fechtunku z dawnych lat.

Przedstawiciele Ligi Baronów zaprezentują pojedynek Pana Wołodyjowskiego z Kmicicem rodem z sienkiewiczowskiej Trylogii, siec będą bronią białą, ale i huku narobią a wszystko to przeplatając gawędą o strojach z czasów szlachty.

Bartosz Gadziomski Blizzard, zaprezentuje niezwykle żywiołową i groźną broń lub środek przymusu do pracy, używany m.in. przez szlachtę bat i trudną umiejętność strzelania z niego.

Szponem i Mieczem to prawdopodobnie jedyna taka grupa rekonstrukcyjna w Polsce. Celem jej istnienia jest edukacja w zakresie historii sokolnictwa i biologii ptaków drapieżnych. Pod opieką grupy znajdują się skrzydlaci łowcy (sokoły, sowy i jastrzębie), które prezentują swoje niesamowite umiejętności podczas pokazów lotów. Podczas kiedy ptaki latają nad publiczności pokazując swoją zwinność i szybkość, ich opiekunowie snują opowieści o łowach z sokołami w dawnych wiekach, łowieckich przypadkach królów Polski oraz rozprawiają się z popularnymi mitami na temat sów.

Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej (powstałe jeszcze w XX w.) zapewni manualne aktywności  dla widzów, m.in. stanowisko mincerza (możliwość własnoręcznego wybicia monety z dawnych czasów)  oraz tor łuczniczy.

Nad całością merytorycznie i organizacyjnie  będzie czuwa Błazen Jajosz, prezenter wydarzeń historycznych i promotor wiedzy o chwale oręża polskiego, który od ponad 15 lat prowadzi tego typu wydarzenia na Warmii i Mazurach, Mazowszu, Pomorzu. 

Zapraszamy mieszkańców Gminy Stupsk i okolic z rodzinami

Pomysł, pozyskanie dotacji i organizacja:

Stowarzyszenie Przedsiębiorcy Pro Publico Bono

w partnerstwie z Urzędem Gminy w Stupsku, Wójtem Gminy Stupsk ,Sołtysem wsi Konopki oraz :

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Konopki

Stowarzyszenie Rozwoju Ekonomii Społecznej Nowa Ekonomia

KGW Stupszczanki ze Stupska

KGW Bogurzynianki z Bogurzyna

Koło Emerytów i Rencistów z Konopek

OSP w Konopkach

Orkiestra OSP w Stupsku

Fundacja Krzewienia Kultury Zawkrzanie

Błazen Jajosz

Akademia Szermierzy

Liga Baronów

Blizzard

Szponem i Mieczem

Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x