Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dodatek węglowy. Prezydent podpisał ustawę, jest też wzór wniosku jaki trzeba będzie złożyć w gminie


Prezydent RP Andrzej Duda fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP


W czwartek, 11 sierpnia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Dodatek wyniesie 3 tys. zł. Dzień wcześniej, w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano wzór wniosku o wypłatę świadczenia. Dokument trzeba będzie złożyć w gminie, w której zamieszkujemy.

Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Warunkiem uzyskania dodatku węglowego będzie posiadanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Dodatek będzie przysługiwał osobom, które nie skorzystały ze wcześniejszego mechanizmu wsparcia, jakim była możliwość zakupu węgla po cenie 996,60 zł brutto za tonę.

Wniosek o wypłatę dodatku trzeba będzie złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek, do 30 listopada. Gmina będzie miała maksymalnie 30 dni na jego wypłatę.

We wniosku trzeba będzie podać: imię, nazwisko, PESEL, dane dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy i dane adresowe. Wpisać należało będzie również numer rachunku bankowego, na który zostanie przelany dodatek, a także określić, czy gospodarstwo domowe jest jednoosobowe, bądź wieloosobowe (wówczas trzeba będzie podać dane mieszkańców). We wniosku trzeba będzie również zaznaczyć jakie jest główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego.

Dodatek będzie wypłacany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, który w tym celu w 2022 r. będzie zasilony kwotami pochodzącymi z wypłat z zysku NBP.

Ustawa przewiduje przepisy zwalniające wypłatę dodatku węglowego od podatku dochodowego od osób fizycznych, wyłącza dodatek spod egzekucji administracyjnej i cywilnej oraz wprowadza przepisy skutkujące nieuwzględnianiem wysokości tego dodatku przy ustalaniu kryterium dochodowego przyznania osobom fizycznym określonych świadczeń socjalnych.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

źródło: Prezydent.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
17 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
1 rok temu

Pan Duda wspaniały człowiek. Dziękujemy Panie prezydencie. Mława jest z panem. Dziękujemy że pan nam pomaga

Anonimus
Anonimus
1 rok temu
Reply to  Alina

Mów za siebie. Dla mnie jest to człowiek, który stoi cały czas w gotowości z długopisem do podpisu wszystkiego co mu podsunie ten nierząd. Resztę czasu spędza w kościele udając, że się modli. A zapomniał bym jak mu Balbina pozwoli to rychło nieprzestrzegając przepisów ruchu drogowego (pojazdy uprzywilejowane też się muszą je stosować) pędzi pojeździć na nartach. Przy okazji postęka coś niby w języku angielskim.

Last edited 1 rok temu by Anonimus
JACK STRONG
JACK STRONG
1 rok temu
Reply to  Alina

Durna baba powinna pocałować jeszcze tam gdzie słonce nie dochodzi

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Alina

Jaka ty jesteś kobieto głupia pomaga Boże
Okradli nas inflacja wystrzeliła w kosmos a ty dziekujesz za te ochlapy
Brak słów i nie mów że Mlawa jest z nim bo to nie prawda mow za siebie

Anonim.
Anonim.
1 rok temu

Jakie ładne zdjęcie naszego Maliniaka zamieścił codziennik 🙂 . Pochodzi chyba sprzed około 30 lat, czyli z dyplomu. Tu jeszcze wyglądał normalnie.

Zupa
Zupa
1 rok temu

Tak się kupuje ludzi przed wyborami.

Krok w kierunku komuny
Krok w kierunku komuny
1 rok temu
Reply to  Zupa

i zadłuża Polskę w ChinaBank, utrzymując to w tajemnicy przed obywatelami.

Dua Lipa
Dua Lipa
1 rok temu
Reply to  Zupa

Dobry fikołek myślowy. Pisory napadły na Ukrainę rękami mordercy Putina , węgiel ruski nie dojechał bo się gorzej palił niż ten z Australii a ludzie których i tak stać żeby kupić i za 3 tyś węgiel a którzy wezmą i tak dodatek bo im się należy wkręcają ludziom że wybory znowu wygrają prawicowcy bo zostali przekupieni.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Dua Lipa

Obudź się, a nie pitolisz trzy po trzy.

teżMława
teżMława
1 rok temu
Reply to  Zupa

Pytanie: Mieszkam z mężem i dzieckiem na parterze domu. Piętro jest zamieszkałe przez teścia i teściową. Obie rodziny żyją osobno w zakresie rachunków, zakupów. W domu jest piec na węgiel zgłoszony do CEEB. Dom należy do teściów. Kto ma prawo do dodatku węglowego?
Odpowiedź: Dodatek węglowy 3000 zł otrzymają jako osobne świadczenia obie rodziny. Bez znaczenia prawnego jest to, że dom (w tym piec) należy do teściów. Dodatek nie jest wypłacany według formuły „3000 zł na piec”, a według formuły „Każda rodzina korzystająca z węgla do ogrzewania otrzyma 3000 zł”. Nawet, gdy domostwa kilku rodzin ogrzewa jeden piec.
https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/bezpieczenstwo/5559112,dodatek-weglowy-dwie-rodziny-w-domu-jeden-piec-na-wegiel.html
Ale jak oba poziomy zamieszkuje jedno „gospodarstwo” (np. małżeństwo z pięciorgiem dzieci), to wypłacą jeden dodatek. Chociaż zużycie opału w obu przypadkach jest identyczne… Nobla dla pomysłodawcy 😀

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  teżMława

Ojojoj, to oni prawie wszyscy powinni Nobla dostać za rozwalenie polskiej gospodarki, szkolnictwa, zniszczenie lasów itd. itd. – długo by wymieniać to co udało im się spaprać. To czego nie spaprali? – nie widzę, nie słyszę.

Anonim
Anonim
1 rok temu

Zamiast skutecznie walczyć z inflacją, to nierząd znowu niby coś robi rozdając kasę (bo tylko to potrafią). Przecież można było by zrobić, że ten węgiel byłby może nie za 1000 złjak było wcześniej, a za 1500 zł. A nie jak teraz za 3500 zł. Ale piskomuchy i tak ich uwielbiają bo „one dają, a tamte to nic nie dawali”.

Dua Lipa
Dua Lipa
1 rok temu
Reply to  Anonim

Z inflacją to jest taka sama jest walka jak papierem , cukrem , benzyną. Wykupowali Ci którzy ostatkiem nie pędzili i teraz też jest podobnie na inflację najbardziej narzekają Ci którzy wcześniej wykupowali cukier w którym zalęgną się teraz robaki.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Dua Lipa

Zamilcz lepiej.
Dopuki się odezwał, to wydawało się, że mądry człowiek, a jak się już odezwał, to niestety kurtyna opadła i wylazło szydło z worka.
Głupich nie sieją – sami się rodzą. Jesteś tego doskonałym przykładem.

Dua Lipa
Dua Lipa
1 rok temu
Reply to  Anonim

Gadasz jak ten mądry rabin ” lepiej o tym nie wspomnieć” jak pytali go szmalcowników.

Anonimek
Anonimek
1 rok temu
Reply to  Dua Lipa

Rozwiń myśl bo znowu chyb nadajesz propagandę komuszą jakim jest obecny nierząd i ich tubą proagandy szambo tvpis.

Juhu
Juhu
1 rok temu
Reply to  Anonim

Dopuki

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x