Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Może stanie się patronką którejś z mławskich ulic?Mławska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej przypomniała naszej społeczności postać Zofii Orlickiej PS. „Danuta” – pochodzącej z Mławy znanej w Warszawie i zasłużonej pielęgniarki, biorącej udział w Powstaniu Warszawskim. O bohaterskiej pielęgniarce mławscy rekonstruktorzy dowiedzieli się podczas zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Teraz chcą postać Zofii Orlickiej na nowo przypomnieć Mławie, a kto wie, czy nie stanie się ona patronką jednej z ulic w naszym mieście.  

Właśnie Zofii Orlickiej z domu Grzelińskiej, urodzonej 28 października 1902 roku w Mławie poświęcone było wczorajsze, otwarte  spotkanie w siedzibie GRH LC.  W pełnej gości i starannie zaaranżowanym na powstańczą nutę wnętrzu postać nie znanej dotąd szerzej w Mławie bohaterskiej i oddanej pielęgniarki przypomniała Dorota Tadrzyńska. Pozostając w patriotycznym nastroju swoje wiersze zaprezentowały córka powstańca warszawskiego – Helena Grącka i Wiesława Palewska, a wiersz Dariusza Tadrzyńskiego odczytał jeden z rekonstruktorów Grzegorz Woliński. Uczestnicy spotkania mieli też okazję zapoznać się z prezentacją podsumowującą projekty, w których udział brało GRH LC. Okolicznościowe broszury rozdawali uczniowie SP nr 1 w strojach nawiązujących do warszawskich powstańców.

JK

Zofia Orlicka

Ur. 28 października 1902 r. w Mławie, zmarła 19 lutego 1983 r. w Sopocie. Odznaczona w 1944r. – Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych. W 1955r. – Krzyżem 10-lecia PARL, w 1959 r. Medalem za Warszawę i Medlaem Zwycięstwa i Wolności, w 1969 r. – Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, w 1970 r. – Odznaką Grunwaldzką, w 1975 r. Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Ludowej i Odznaką Honorową Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, w 1977 roku otrzymała Odznakę Zasłużony Ziemi Gdańskiej.

Zofia Orlicka mieszkała w domu przy ulicy Długiej 5W Mławie w 1923 roku ukończyła gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego, a następnie w 1925 r. szkołę handlową w warszawie. Tam również po nieudanym starcie na studia medyczne, zaczęła pracować w pogotowiu ratunkowym. W 1928 r. ukończyła Warszawską Szkołę Pielęgniarstwa i rozpoczęła pracę w szpitalu w Wilnie. W 1932 roku wychodzi za mąż za lekarza Jana Orlickiego. W czasie niemieckiej okupacji angażuje się w działalność konspiracyjną. Od pierwszych chwil Powstania Warszawskiego staje się „duszą” powstańczego szpitala, nazywana przez wszystkich „Ciocią Danusią” i „Siostrą Danusią”. W okresie powojennym przenosi się do Gdańska, potem do Sopotu. Pracuje i aktywnie uczestniczy w pielęgniarskim ruchu zawodowym. W styczniu 1984 roku została wpisana w poczet Patronek Medycznego Studium Zawodowego im. „Pielęgniarek Warszawy”.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
"kolega" Seby
"kolega" Seby
15 dni temu

ale zdziadział ten wiecznie bezrobotny hipokryta koło Burmistrza – zapomniałem jak on się nazywa ale pozdrowienia dla Synka debilka ha ha
albo sam go pozdrowię jak kiedyś wpadnie znowu po towar

TEŻ PASOŻYT
TEŻ PASOŻYT
15 dni temu

kto to jest ta dukająca Pani?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x