Cztery nowe miasta na mapie Mazowsza
— 30/07/2022
Od stycznia 2023 r. na Mazowszu pojawią się cztery nowe miasta. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które zakłada, że od nowego roku w Polsce status miasta zyska 15 miejscowości, wśród nich cztery na Mazowszu
Reklama
– Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, przedłożone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – poinformowano we wtorek na rządowej stronie gov.pl.
Od 1 stycznia 2023 r. Polska będzie miała o 15 miast więcej niż do tej pory. Ponadto od nowego roku kilka miast i gmin zmieni swoje granice. Rada Ministrów w drodze rozporządzenia tworzy, łączy, dzieli i znosi gminy oraz ustala ich granice. Nadaje także gminie lub miejscowości status miasta. O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu.
– Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich – dodano w komunikacie.
Na Mazowszu od 1 stycznia 2023 r. status miasta otrzyma: Latowicz, Bodzanów, Jastrząb, Jadów. Od 1 stycznia 2023 r. zmienione zostaną także granice Góry Kalwarii.
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
postuluję odłączenie Zatorza od miasta Mławy, utworzenie sołectwa i przyłaczenie do gminy Lipowie. Miasto zyska oszczędności w utrzymaniu, mieszkańcy przestaną walczyć z burmistrzem o wszystko(przystanki, łatanie dróg, wodociągi i kanalizację, oświetlenie ulic), burmistrz zyska święty spokój, ratusz przestanie „dopłacać” do Zatorza, mieszkańcy przestaną dotować ratusz podatkami.
Mądrzy wcale nie chcą praw miejskich np. Raszyn (więcej jest takich kilka tysięcznych wsi w naszym kraju) pod Warszawą nadal jest wsią i bardzo dobrze funkcjonuje. Na co komu takie drogie podatki od nieruchomości. Aby się pochwalić, że „jestem z miasta”. Jest coś takiego jak warszawka. Pozdrawiam fanów mega aglomeracji i tego mądrego co chciał Warszawę od Tatr do morza.
W Mławie też powinni zmienić granice miasta i wreszcie przyłączyć tą część Łomii, która przylega do Mławy zaledwie przez ulicę. Dlaczego radni nie są tym zainteresowani, to niezrozumiałe. Przecież Łomia całymi garściami korzysta z bliskości Mławy.
Mlawa winna się również postarać o przyłączenie Zalewu Ruda, który winien należeć w całości do Mławy.
No koniecznie! Podatki od mieszkańców Zalewu Ruda zasilą miejski budżet, wybudujemy tam sobie jakiś miniport i jeszcze zostanie mnóstwo kasy na załatanie wszystkich dziur w jezdniach. Żadnych nowych wydatków ani obowiązków dla miasta, same korzyści. Przyłączać natychmiast! 😉