Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Cztery nowe miasta na mapie Mazowsza


Od stycznia 2023 r. na Mazowszu pojawią się cztery nowe miasta. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które zakłada, że od nowego roku w Polsce status miasta zyska 15 miejscowości, wśród nich cztery na Mazowszu


Jan Maria Jackowski
Reklama

– Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, przedłożone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – poinformowano we wtorek na rządowej stronie gov.pl.

Od 1 stycznia 2023 r. Polska będzie miała o 15 miast więcej niż do tej pory. Ponadto od nowego roku kilka miast i gmin zmieni swoje granice. Rada Ministrów w drodze rozporządzenia tworzy, łączy, dzieli i znosi gminy oraz ustala ich granice. Nadaje także gminie lub miejscowości status miasta. O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu.

– Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich – dodano w komunikacie.

Na Mazowszu od 1 stycznia 2023 r. status miasta otrzyma: Latowicz, Bodzanów, Jastrząb, Jadów.  Od 1 stycznia 2023 r. zmienione zostaną także granice Góry Kalwarii.

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
spidy
spidy
1 rok temu

postuluję odłączenie Zatorza od miasta Mławy, utworzenie sołectwa i przyłaczenie do gminy Lipowie. Miasto zyska oszczędności w utrzymaniu, mieszkańcy przestaną walczyć z burmistrzem o wszystko(przystanki, łatanie dróg, wodociągi i kanalizację, oświetlenie ulic), burmistrz zyska święty spokój, ratusz przestanie „dopłacać” do Zatorza, mieszkańcy przestaną dotować ratusz podatkami.

Anonimek
Anonimek
1 rok temu

Mądrzy wcale nie chcą praw miejskich np. Raszyn (więcej jest takich kilka tysięcznych wsi w naszym kraju) pod Warszawą nadal jest wsią i bardzo dobrze funkcjonuje. Na co komu takie drogie podatki od nieruchomości. Aby się pochwalić, że „jestem z miasta”. Jest coś takiego jak warszawka. Pozdrawiam fanów mega aglomeracji i tego mądrego co chciał Warszawę od Tatr do morza.

Fryderyk
Fryderyk
1 rok temu

W Mławie też powinni zmienić granice miasta i wreszcie przyłączyć tą część Łomii, która przylega do Mławy zaledwie przez ulicę. Dlaczego radni nie są tym zainteresowani, to niezrozumiałe. Przecież Łomia całymi garściami korzysta z bliskości Mławy.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Fryderyk

Mlawa winna się również postarać o przyłączenie Zalewu Ruda, który winien należeć w całości do Mławy.

teżMława
teżMława
1 rok temu
Reply to  Anonim

No koniecznie! Podatki od mieszkańców Zalewu Ruda zasilą miejski budżet, wybudujemy tam sobie jakiś miniport i jeszcze zostanie mnóstwo kasy na załatanie wszystkich dziur w jezdniach. Żadnych nowych wydatków ani obowiązków dla miasta, same korzyści. Przyłączać natychmiast! 😉

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x