Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wysoki cholesterol – z czego wynika i jak leczyć?


Wysoki cholesterol spędza sen z powiek niejednej osobie. Nic dziwnego. Regularnie słyszy się ostrzeżenia przed przekroczeniem dopuszczalnej jego zawartości w organizmie. Poniższy artykuł zostanie poświęcony wyjaśnieniu, czym w ogóle jest cholesterol, z czego wynika jego nadmiar oraz jak można zaradzić takiej sytuacji. Zapraszamy do lektury!


Czym jest cholesterol sam w sobie?

Uczeni mają problem z zaklasyfikowaniem cholesterolu. Większość z nich uznaje go za lipid (medyczne określenie na tłuszcz) z grupy steroidów, czyli tłuszczy o osobliwym szkielecie węglowym. Jednak w środowisku naukowym można usłyszeć także opinię, jakoby cholesterol był alkoholem. Jednak na potrzeby niniejszego artykułu zgódźmy się z większością.

Cholesterol musi znajdować się w organizmie. Jest on bardzo potrzebny ciału. Dopiero jego nadmiar stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia. W odpowiednich ilościach jest budulcem ścian komórek. To on odpowiada także za ich przepustowość czy płynność. Bierze także udział w powstawaniu witaminy D. Bez odpowiedniego poziomu cholesterolu w ciele kąpiele słoneczne nie podniosą jej poziomu. Ponadto cholesterol pomaga w wytwarzaniu bardzo ważnych hormonów. Mowa tu przede wszystkim o hormonach tarczycy. Nie do przecenienia jest też jego udział we wspieraniu pracy mózgu?

Dobry cholesterol kontra zły cholesterol

Ze środowiska dietetycznego docierają głosy o istnieniu dobrego i złego cholesterolu. Są to opinie jak najbardziej uzasadnione. Istnieją bowiem dwa różne rodzaje tego tłuszczu. Każdy z nich ma zupełnie inne właściwości i wpływ na organizm człowieka. Poniżej zostanie dokonany ich przegląd.

Dobry cholesterol to cholesterol HDL. Pod skrótem kryją się lipoproteiny o wysokiej gęstości (ang. high densitylipoprotein). Martwić należy się przede wszystkim zbyt niskim jego poziomem. Bowiem jego funkcją jest między innymi zapobieganie coraz powszechniejszej miażdżycy. Zwiększa go między innymi odpowiednia aktywność fizyczna. Podwyższony poziom cholesterolu HDL nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Problematyczny jest za to cholesterol LDL. Rozwija się jako jako lowdensitylipoprotein czyli lipoproteiny o niskiej gęstości. Jego nadmiar nieuchronnie odkłada się na ścianach żył. To właśnie owiana mroczną sławą miażdżyca. Jego obecność w ciele jest czymś normalnym. Jednak jego poziom musi być ściśle kontrolowany.

Wysoki cholesterol – objawy pojawiają się przeważnie, gdy sytuacja stała się naprawdę poważna. Nadmiar cholesterolu sygnalizują między innymi:

 • żółtawe zgrubienia na skórze
 • zaburzenia związane ze skupieniem się i zapamiętywaniem informacji
 • guzki na ścięgnie Achillesa i nadgarstkach
 • różnego rodzaju bóle w nogach
 • błyszczenie i naciągnięcia skóry na stopach

W takiej sytuacji konieczne staje się zbadanie poziomu cholesterolu LDL we krwi. Dokonuje się to poprzez zbadanie lipidogramu. Inaczej nazywa się go profilem lipidowym. Jest to odzwierciedlenie poziomu różnych lipidów, w tym cholesterolu, w ciele osoby poddawanej badaniu.

Badanie wykonuje się na czczo. Ostatni posiłek można spożyć czternaście godzin przed podejściem do badania. Przed badaniem wolno pić jedynie wodę. Samo badanie powinno odbyć się w godzinach porannych. Najczęściej zalecany przedział to godzina siódma rano. Po godzinie dziesiątej badanie jest w większości przypadków zdecydowanie odradzane.

W jego ramach pobiera się krew z ramienia.

Najważniejszym czynnikiem w wyniku badania jest tak zwane nie-HDL. Określa to stosunek zawartości HDL do LDL. To właśnie z tego współczynnika wnioskuje się o metodach leczenia, a także dokonuje oceny ryzyka chorób serca.

Wysoki cholesterol – przyczyny

Nadmiar cholesterolu w ciele nie bierze się znikąd. Narażone są przede wszystkim osoby, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia. Ich gospodarka lipidowa zaczyna szwankować, przez co powinny one znacznie częściej poddawać się badaniom. Przykładowo – młodzieży powinno wykonywać się do badanie w okolicy siódmego roku życia. Następne powtórzenie badania może mieć miejsce nawet piętnaście lat później. Z kolei osoby w zaawansowanym wieku powinny wykonywać lipidogram co pięć lat. W niektórych, skrajniejszych przypadkach można wykonywać go znacznie częściej.

Narażone na nadmiar cholesterolu LDL są także osoby regularnie korzystające z wyrobów tytoniowych. Bowiem palenie potrafi zredukować dobry cholesterol nawet o osiem procent. Z kolei poziom niepożądanego cholesterolu wzrasta o dwa procent. Regularne korzystanie z tytoniu zaburza także metabolizm lipidów. Osłabia to także serce, przez co skutki nadmiaru LDL będą szczególnie odczuwalne dla palaczy.

Podwyższonego poziomu LDL mogą spodziewać się także osoby o zbyt dużej masie ciała. Mowa tu oczywiście o nadmiernej akumulacji tkanki tłuszczowej. Osób masywnych przez duży poziom umięśnienia problem nie dotyczy. Otyłość z kolei powoduje nadmierny wzrost LDL kosztem HDL.

Osoby nieaktywne fizycznie również są narażone na niekorzystne stężenie cholesterolu. Wspomniano już, że aktywność fizyczna poprawia poziom HDL. Nawet osoby o normalnej masie ciała powinny stosować ruch jako prewencję. Dotyczy to zwłaszcza seniorów. Jednak młodsze osoby dzięki ruchowi inwestują w lepszą przyszłość.

Do nadmiaru cholesterolu przyczynia się także zła dieta. Na liście produktów prowadzących do złych skutków wymienić warto między innymi:

 • fast-foody i wszelkie produkty typu instant
 • ryby
 • jogurty
 • masło
 • smalec
 • wyroby cukiernicze
 • pełnotłuste mleko

Nie są to produkty złe same w sobie. Jednak powinno się uważać, by ich poziom w diecie nie przekroczył dopuszczalnego poziomu. Warto konsultować się z dietetykami, by dobrać najlepszą dla siebie dietę.

Leczenie wysokiego cholesterolu

Nadmiar cholesterolu jest chorobą, którą należy leczyć. W przeciwnym razie może on spowodować miażdżycę, chorobę wieńcową czy nawet zawał serca. Mowa więc o zagrożeniu życia. W leczeniu przede wszystkim usuwa się wspomniane wyżej przyczyny. Farmakoterapia dotyczy najcięższych przypadków. Obejmuje ona między innymi fitosterole ograniczające wchłanianie cholesterolu. Stosuje się także monakoliny.  W szybszym dostępie do leków, a przez to uzyskaniu efektów leczenia powinno pomóc wystawianie recept online.

mat.zewnętrzny

Udostępnij:
Tagi:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x