Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Sprawdzali zdolności przywódcze żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej


Fot. DWOT


W połowie lipca zakończył się kurs rozwijania bezpośrednich kompetencji przywódczych Potential Non-Commissioned Officer (PNCO). W szkoleniu uczestniczyli żołnierze brytyjscy i amerykańscy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz terytorialsi z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

PNCO jest kursem skierowanym do Potencjalnych Przyszłych Podoficerów, którego celem jest zapewnienie młodym szeregowym możliwości rozwoju oraz sprawdzenia ich stylu przywództwa. Ukończenie kursu jest warunkiem koniecznym, by rozpocząć starania o awans z szeregowego na kaprala– powiedział oficer prasowy z The Royal Dragoon Guards, podsumowując szkolenie.

Przez 3 tygodnie szkolenia jego uczestnicy brali udział w zajęciach praktycznych i teoretycznych, m.in. z teorii przywództwa, zasad opracowywania dokumentów dowodzenia oraz nawigacji lądowej. Ćwiczenia poligonowe miały przygotować uczestników do współdziałania między sobą, ale przede wszystkim do wypracowania odporności i wytrzymałości indywidualnej.

Duży nacisk położono na zajęcia praktyczne, dzięki którym instruktorzy mogli ocenić umiejętności kursantów w dowodzeniu sekcją. Główna część szkolenia odbywała się w warunkach poligonowych, gdzie żołnierze zmierzyli się z zadaniami stawianymi na zmęczeniu fizycznym potęgowanym przez zmienne warunki pogodowe (od upałów poprzez ulewne deszcze) i niedobór snu. Jednym z zadań było bytowanie w tymczasowym schronie, bez dostępu do bieżącej wody, bez dostępu do zapasów, po które żołnierze musieli się przemieścić do wyznaczonego miejsca. Kursanci wykazali się przy tym bardzo dobrą komunikacją, pomysłem, doświadczeniem oraz współpracą.

Organizatorem PNCO byli żołnierze The Royal Dragoon Guards, którzy specjalizują się w prowadzeniu działań rozpoznawczych. W sumie zaangażowanych było 50 żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Polski, m.in. z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Poziom wyszkolenia mazowieckich terytorialsów został doceniony przez wojska sojusznicze:

– Od samego początku żołnierze 5MBOT pokazali się jako bardzo mocni zawodnicy. Ich wytrzymałość fizyczna oraz niezłomne nastawienie „da się, damy radę” zwróciły uwagę instruktorów od pierwszych chwil kursu –podsumował wspólne ćwiczenia oficer prasowy LT Hugo Pickett.

 Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy żołnierze brytyjscy i amerykańscy brali udział w wielu szkoleniach i kursach organizowanych przez 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej, m.in. w kursie strzelców wyborowych i snajperów, w szkoleniu JW. Grom oraz module tygodniowym kursu podoficerskiego TSW SONDA. Efektywna współpraca szkoleniowa z państwami sojuszniczymi oraz możliwość wymiany doświadczeń jest bardzo ważna dla wspólnego bezpieczeństwa:

-Kiedy przyszłość wydaje się być niepewna, kluczowe jest, byśmy potrafili podjąć działania militarne ramię w ramię w krótkim czasie. Kurs PNCO potwierdził, że jesteśmy na to gotowi – spuentował oficer prasowy brytyjskiej armii The Royal Dragoon Guards.

źródło: 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1.5 2 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ciekawy
Ciekawy
13 dni temu

Grupa rekonstrukcyjną za podatników kasę . Ciekawe czy nauczyli sie już temperaturę mierzyć :–) …?

Ken
Ken
13 dni temu

Nauczyli się przynajmniej wiązać wojskowe buty?

Anonim
Anonim
14 dni temu

3 tygodnie szkolenia. Dobrze, że nie korespondencyjnie kasodocy się szkolili. Bezużyteczna i droga formacja.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x