Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Obchody Święta Policji w Mławie


W miniony piątek, policjanci z mławskiej komendy obchodzili swoje święto. Na program uroczystości złożyły się msza święta i uroczysty apel, podczas którego funkcjonariusze otrzymali awanse i nagrody.


Uroczystości odbyły się w piątek, 22 lipca i rozpoczęły mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski  w intencji policjantów i pracowników policji oraz ich rodzin. Po mszy, rozpoczął się uroczysty apel, podczas którego wręczone zostały awanse i odznaczenia. W tym roku, na wyższe stopnie służbowe mianowanych zostało 57  funkcjonariuszy.  

Wśród gości obecny był m.in. senator Jan Maria Jackowski oraz przedstawiciel Poseł RP Anny Cicholskiej a także starosta Jerzy Rakowski, burmistrz Sławomir Kowalewski, ks. kan. Bogdan Pawłowski Rektor Sanktuarium Diecezjalnego Św. Antoniego w Ratowie, Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. mazowieckiego mł. insp. Dariusz Brzezicki, Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosław Olbrychowski, przedstawiciele lokalnego samorządu, dyrektorzy urzędów i instytucji współpracujących na co dzień z Komendą Powiatową Policji w Mławie, przedstawiciele Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie filia w Mławie, przedstawiciele służb mundurowych.

Podczas uroczystego apelu, wręczono także medale i odznaczenia. Zgodnie z Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej,  medalem srebrnym „Za  długoletnią służbę” odznaczony został kom. Sławomir Śliwiński. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji brązową odznakę „Zasłużony Policjant” otrzymali kom. Paweł Zimolzak i  asp. szt. Krzysztof Bystry. Medal i odznaki zostaną wręczone w późniejszym terminie.

Ponadto medale i odznaczenia otrzymali:

– Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosław Olbrychowski, w uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej II RP, ofiarach Zbrodni Katyńskiej oraz przywracaniu tożsamości i odbudowie etosu służby przyznał Medal Jadwigi Dunin Borkowskiej – Maleszewskiej pierwszej przewodniczącej Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna” Komendantowi Powiatowemu Policji w Mławie insp. Arturowi Ryfińskiemu,  natomiast „Krzyż zasługi w walce z COVID -19” Przewodniczącemu NSZZ Policjantów woj. mazowieckiego mł. insp. Dariuszowi Brzezickiemu.

Zarząd Główny NSZZ Policjantów, na wniosek Zarządu Wojewódzkiego, uhonorował Krzyżem Niepodległości I Klasy z Gwiazdą insp. Artura Ryfińskiego, Komendanta Powiatowego Policji w Mławie.Medalem XXX -lecia NSZZ Policjantów” uhonorowano:  I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Mławie kom. Roberta Górczyńskiego, starostę  Jerzego Rakowskiego oraz  wójta gminy Lipowiec Kościelny Jarosława Goschorskiego. Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. mazowieckiego wyróżnił również „Medalem za zasługi” Prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosława Olbrychowskiego;

Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski uhonorował medalem „Zasłużony dla Miasta Mława” nadkom. Piotra Paluszaka oraz asp. szt. Sławomira Grablewskiego.

Tuż przed rozpoczęciem głównych uroczystości, otwarta została wystawa plenerowa, poświęcona Policji 20-lecia międzywojennego oraz współczesnym funkcjonariuszom. Jak podkreślano podczas uroczystości, Policja w swojej tradycji i historii odwołuje się do czasów 20-lecia międzywojennego, a zatem do początków. Już wtedy działały posterunki Policji w Szreńsku, Szydłowie, Wieczfni Kościelnej i Strzegowie. Zdjęcia z tamtych czasów można  oglądać na przygotowanej przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, specjalnej wystawie okolicznościowej z okazji Święta Policji. Są tam także współczesne zdjęcia, ukazujące obecną codzienną służbę. Wystawę będzie można oglądać do 26 sierpnia br. w alei głównej parku.

Przed uroczystym apelem, Komendant Powiatowy Policji w Mławie wraz z zastępcą zapalili znicze na grobie i obelisku pierwszego Komendanta Policji Państwowej w Mławie, bohatera wojennego – kom. Apoloniusza Strzeleckiego.

źródło i fot. KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Dać im łodznaki
Dać im łodznaki
15 dni temu

Lepszy szopki to łoni nie mogą zrobić. A medal za łodwage to miszczostwo. Niebieskie kulsony cwiczone do zadan specjalnych

Zołza
Zołza
15 dni temu

Oj tak, ta uroczystość to istna szopka – medale, odznaczenia – obwieszają się tymi blaszkami jak obwiesza się choinki na Boże Narodzenie. Co roku kupuje się wtedy nowe ozdoby, a oni wymyślają sobie nowe medale, odznaczenie i jakieś nowe krzyże zasługi, normalnie cyrk, co te pisiory wyprawiają z tą policją. Już tak zniesmaczyli nazwę „policja” niczym kiedyś „milicja”.

Co to za nowy twór: „Rodzina Policyjna 1939 r.” – skąd to się wzięło???

Co to za odznaczenie za walkę z covid? za pałowanie ludzi na protestach, czy za ilość wlepionych mandatów za brak maseczek?

Śmieszni się robicie w tej policji. Zawsze sądziłam że policja to poważna instytucja a nie taka choinka bożonarodzeniowa.

Ela
Ela
15 dni temu

Walka z Covid? Cóż to takiego wśród policjantów ? Pomagali niscic chorych czy co?

Anonimowo
Anonimowo
15 dni temu
Reply to  Ela

Pewnie walczyli z covid na szabelki 😀 \
Tak na poważnie to przecież dla naszego kochanego rządu zdobywali pieniądze: wystawiali mandaty, zgłaszali do SANEPIDU, a tam nakładali wysokie kary. a więc zasłużyli się, bo rządzącym trochę kasy przybyło na rozdawnictwo np. dla ojca Tadeusza czy dla TVPIS itp. Napracowali się ciężko….

Ryszard Ochódzki
Ryszard Ochódzki
15 dni temu

BRAWO POLICJA WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x