Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Wciąż pojawiają się nowe siedliska tej niebezpiecznej rośliny


W Polsce nie ma praktycznie miejsca, które nie mogłoby zostać zasiedlone przez barszcz Sosnowskiego. W upały ryzyko poparzeń po zetknięciu z rośliną jest największe, dlatego w trakcie wakacyjnych wypraw warto zachować ostrożność.


Bazę występowania barszczu Sosnowskiego prowadzą eksperci na stronie barszcz.edu.pl.  Zespół od 2001 r. bada skalę inwazji barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego na terenie Polski. Na interaktywnej mapie odnotowuje miejsca, w których spotykana jest ta groźna dla zdrowia roślina. Wciąż pojawiają się jej nowe siedliska.

Co ciekawe barszcz Sosnowskiego można spotkać praktycznie wszędzie, czy to na terenach wiejskich, czy nawet w dużych aglomeracjach. W ostatnim czasie badacze natknęli się na rośliny niemal w centrum Warszawy, ale także na ich inwazję na pograniczu Mazowsza i Podlasia.

Według interaktywnej mapy, niebezpieczne rośliny możemy spotkać także w okolicach m.in.  Mławy, Dzierzgowa, Lipowca Kościelnego.

Przed kontaktem z barszczem Sosnowskiego przestrzega Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Podkreśla, że podczas upałów ryzyko oparzeń jest największe.

– Kontakt z barszczem Sosnowskiego, w połączeniu z promieniowaniem słonecznym, może powodować dotkliwe i trudno gojące się poparzenia – zaczerwienienie skóry, pęcherze oraz stany zapalne utrzymujące się przez około trzy dni. Uważajmy podczas spacerów, a najlepiej omijajmy tę roślinę z daleka. Łatwo ją pomylić z naszym rodzimym gatunkiem jakim jest arcydzięgiel litwor – podaje GDOŚ.

Co zrobić, jeśli dojdzie do kontaktu z barszczem Sosnowskiego?

  • nie drap miejsca poparzenia,
  • nie stosuj żadnych środków chemicznych bez konsultacji z lekarzem,
  • obficie przemyj poparzenia wodą i zasłoń przed działaniem promieni słonecznych,
  • jeśli to możliwe, zrób zdjęcie rośliny,
  • koniecznie udaj się do lekarza.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x