Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Osy, pszczoły, szerszenie. W tym roku strażacy interweniowali już ponad 60 razy


W tym roku strażacy interweniowali już ponad 60 razy, usuwając miejscowe zagrożenia związane z owadami błonkoskrzydłymi.  To znacznie więcej niż w latach ubiegłych. Najwięcej interwencji było związanych z usuwaniem os, na drugim miejscu pszczół, na trzecim szerszeni.


Jan Maria Jackowski
Reklama

Lato w strażackiej statystyce, to pełnia sezonu na interwencje związane z usuwaniem z bezpośredniego sąsiedztwa ludzi kolonii owadów, których użądlenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a czasem nawet życia ludzkiego. Bywa, że do takich działań strażacy wzywani są w innych porach roku, ale to raczej sporadyczne przypadki. Owady potrafią założyć swoje gniazda w różnych miejscach. Czasem są to domy prywatne, budynki gospodarcze ale również obiekty użytku publicznego.

Porównując ilość strażackich interwencji w ubiegłych latach, w powiecie mławskim daje się zauważyć wyraźny wzrost wyjazdów do takich zagrożeń. Do lipca roku 2020 było ich w sumie 39, rok później 37, a w tym roku było ich rekordowo dużo, bo ponad 60. Oczywiście najwięcej takich zgłoszeń w okresie tych trzech lat wpłynęło z terenu miasta Mławy (44) i kolejno z gminy Strzegowo (23), gminy Stupsk (21) i gminy Lipowiec Kościelny (14).

Najbardziej narażone na wystąpienie zagrażających zdrowiu objawów są osoby starsze, przewlekle chore, przyjmujące wiele leków, które w reakcji z jadem mogą wywołać niepożądane reakcje, no i oczywiście te osoby, które już wiedzą, że są uczulone na jad.

A ponieważ tak to już jest, że najczęściej osy, ale też szerszenie czy pszczoły dość chętnie lokują się w pobliżu ludzkich siedzib, zapewne nie raz jeszcze zobaczymy strażaków ubranych w ochronne kombinezony w akcji.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x