Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Będzie tani węgiel także w Mławie? Prezydent podpisał ustawę


Składane przez mieszkańców deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków o źródłach ogrzewania, ani dane zbierane w ramach programów marszałkowskich nie są równoznaczne z wnioskiem o zakup taniego węgla. Prezydent RP Andrzej Duda dopiero podpisał ustawę, więc jeszcze nie wiadomo, na których składach węgiel z rządową dopłatą będzie dostępny. Wiadomo już jednak jakie będą zasady.


– Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw – poinformowała Kancelaria Premiera. Większość zapisów wejdzie w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Ustawa przewiduje, że maksymalna cena za 1 tonę węgla, który będzie sprzedawany indywidualnym odbiorcom oraz wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w przypadku budynków wielorodzinnych będzie wynosić  nie więcej niż 996,60 zł. To cena maksymalna, co oznacza także, że węgiel oferowany przez przedsiębiorców może być jeszcze tańszy. Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło zakupić maksymalnie trzy tony węgla w tej kwocie.

Przystąpienie do programu dopłat przez składy prywatne jest dobrowolne, więc dopiero za kilka miesięcy dowiemy się, ile punktów zdecyduje się na sprzedaż węgla w niższej cenie.

Nowe przepisy niemal zbiegły się w czasie z obowiązkiem złożenia przez właścicieli nieruchomości deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w której podać trzeba było sposób ogrzewania naszych budynków. Wielu mieszkańców zwłaszcza mniejszych miejscowości uważa, że jest to równoznaczne ze złożeniem wniosku o tani węgiel. Dodatkowe zamieszanie w świadomości mieszkańców spowodował też prowadzony wcześniej również w gminach naszego powiatu „spis kopciuchów” na potrzeby ewidencji dla samorządu Mazowsza.  Te jednak deklaracje nie oznaczają, że mieszkańcy otrzymają możliwość zakupu 3 ton tańszego węgla, choć deklaracja do CEEB będzie przy jego zakupie potrzebna.

Przedsiębiorcy z rekompensatami również w Mławie

Podpisana ustawa przewiduje również rekompensaty dla przedsiębiorców. Te będą wynosić nie więcej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego, sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego. Stratę, jaką poniesie prywatny właściciel składu z powodu sprzedaży węgla w niższej cenie, rząd zrekompensuje dopiero po nowym roku.

Podmiotami uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych. Będą one wypłacane na wniosek sprzedawcy z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa  przeznaczy 3 mld zł.

– Prowadzę dwa składy węgla. Na jeden już złożyliśmy wniosek o sprzedaż węgla z dopłatą. Na razie jednak nie wiadomo jakie będą zasady i procedury. Ogólnie węgla na rynku jest mało, a dzisiaj najtańszy kosztuje 2,5 tys. za tonę, choć dokładnie rok temu kosztował 680 zł – mówi jeden z mławskich przedsiębiorców.

Sprzedaż za okazaniem dokumentów

Odbiorca indywidualny, który będzie chciał zakupić węgiel w preferencyjnej cenie będzie musiał pokazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jakie gospodarstwo domowe zakupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Dodatkowo będzie wymagana deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw lub kopia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw, czyli wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Projekt ustawy zakłada utworzenie bazy danych osób, które chcą zakupić paliwa stałe w preferencyjnej cenie na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Każda z nich będzie musiała zarejestrować się elektronicznie lub poprzez placówki Poczty Polskiej.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
19 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
kot
kot
29 dni temu

możecie mi nastawiać i tysiąc minusów.
Pieniądze biorą się z pracy.
rząd swoich pieniędzy nie ma. Żaden, żeby nie było wątpliwości, to słowa Margaret Thatcher
ci oni , to my,
żeby jedni wzięli dopłaty, inni muszą je wpłacić

Szyszka
Szyszka
29 dni temu
Reply to  kot

Ale jest jeszcze jeden paradoks , to że ciężko pracujesz nie znaczy że będziesz bogaty . Ale nie wiem czy skumasz.

Kot
Kot
29 dni temu
Reply to  Szyszka

Ale tylko w ten sposob moge cos z siebie dac
.w obliczu nadchodzacego kryzysu powinnismy zakasac rekawy, a jak mowisz , slusznie, nie ma to sensu. I to dołuje strasznie…

Lopez
Lopez
30 dni temu

A ciemniaki cieszą się jak dzieci….

pokorny
pokorny
30 dni temu

Czy będzie tańszy węgiel w Mławie ?… Policzmy Przedsiębiorca kupi węgiel nie taniej jak po 2,5 tysiąca za tonę. Sprzedać ma go za tysiąc złotych wg ustawy . ,czyli jest półtora tysiąca „w plecy” … ale przecież rząd mu dopłaci po pól roku 1100 zł. no to wtedy będzie w plecy aby cztery stówki , nie licząc oczywiści kosztów kredytu na zakup węgla przez przedsiębiorcę. Kto wejdzie w taki biznes ?…

BenAfleck
BenAfleck
30 dni temu
Reply to  pokorny

spoko loko , nie wejdzie w biznes to nie kupi węgla w kompanii . Już z paliwem się okazało jaka Januszerka się zrobiła , narzędzia są . Węgiel to nie bułki . Będzie ciężko to fakt .

Mlawiak
Mlawiak
29 dni temu
Reply to  pokorny

Jak nie potrafisz czytać ze zrozumieniem to się nie wypowiadaj lepiej …

leon
leon
30 dni temu

Cena jest tylko wegla nie ma 🙂 W tamtym roku wydalem 6 k na opal w tym bedzie pewnie 18… Bo w te doplaty jakos srednio wierze. Dobrze ze sie nie zdecydowalem na pelet bo bym teraz za trocine w workach bulil po 2k 🙂

Cfg
Cfg
30 dni temu

To jest ekologia w polskim wydaniu. Ci, którzy opalają gazem musieli dużo zainwestować aby powietrze było czystsze więc się im nic nie należy. Ci co nic nie zrobili dostali dopłaty do kopciuchów a teraz do węgla. Jak można inwestować w takim kraju. Najlepiej podanie do MOPS i leżeć.

Enryk
Enryk
30 dni temu
Reply to  Cfg

PiS powinno zmienić nazwę na PPS-Polska Partia Socjalistyczna. Z tym, że dawniej PPS było bardziej sprawiedliwe bo pomagało ludziom w trudnej sytuacji bez mozliwości wyjscia z niej i tym, którzy znaleźli się w niej nie z własnej winy. Leniwym kombinatorom i dzieciorobom nie pomagano.

BenAfleck
BenAfleck
30 dni temu
Reply to  Enryk

cała nadzieja w biurokratach z brukseli w końcu mamy tam silne loby i znajomości , zamykanie własnych kopalń może mniej rentownych ale zawsze własnych i imię jakieś wizji bogaczy z Unii i zastępowanie ruskim tanim to był zły pomysł jak widać . Jak się cieszę że nie rządzą te miernoty z POKO bo pewnie już by temat załatwili jak ze smoleńskiem .

Anonim
Anonim
29 dni temu
Reply to  BenAfleck

Taaa, na tych pisowskich „elytach” to my się przejedziemy dużo „lepiej” jak na tych peowskich miernotach.
Te „elyty” nas wyprowadzą, ale do lasu po chrust, który też nie jest za darmo. Pustoszą lasy wycinając wszystko co tylko da się opchnąć, sprzedają na potęgę zdrowe, dorodne drzewa za granicę, a nam każą sprzątać lasy z pozostawionych gałązek i szyszek i jeszcze za to sprzątanie płacić. Wiosną będą nam kazali iść na szczaw, Czarnek już radzi jeść mniej i taniej.
Nie zwalaj winy za obecny stan ani na Tuska, ani na Putina, bo to wina tych rządzących od prawie 8 lat „elyt” na niczym się nie znających i prowadzących swój elektorat prosto w średniowiecze. Nie martw się oni sami sobie poradzą, tyle nakradli, że dadzą sobie radę, a ty jak się obudzisz, to daremne żale, próżny trud…

BenAfleck
BenAfleck
29 dni temu
Reply to  Anonim

chyba za bardzo masz podejście że tak powiem romantyczne lub życzeniowe albo bardziej roszczeniowe . Domniemywam że za ekipy tej od haratania w gałę było by jeszcze gorzej . Nie chcę mi się rozwodzić bo szkoda czasu a oceniać można sytuacje z perspektywy czasu. Będą wybory niedługo i się okaże czego oczekuje wyborca.

Anonim.
Anonim.
29 dni temu
Reply to  BenAfleck

A ty co należysz do „elyty” i haratasz w golfa?

Anonim
Anonim
29 dni temu
Reply to  BenAfleck

Miernoty z pislamu zadłużyli nasz kraj przez różnorakie obdarowywanie swoich wyborców. Inflacją mogła być niższa, ale taki plebs jak ty co o tym może wiedzieć.
Odnośnie Smoleńska jakiś karakan robi spęd policji, aby ten 12 rok już miesiąc w miesiąc pokazywał swoją żałobę. Dziwne to trochę, że my musimy za to płacić. A ten łaskawca da ci dopłatę z moich pieniędzy.

Anonim
Anonim
29 dni temu
Reply to  BenAfleck

A jeszcze odnośnie Smoleńska to pewnie wiesz kto organizował lot tyłu ważnych osób. Jak nie to ci przypomnę Adrian I ten co 70 milionów na wybory kopertowe przechulał

Lopez
Lopez
30 dni temu
Reply to  Enryk

Masz rację pisiorki to farbowane komuch rodem z PZPR . Towarzysz Piotrowicz się najlepiej.

Komolo
Komolo
30 dni temu
Reply to  Cfg

Przecież cena gazu dla gospodarstw domowych jest regulowana przez URE, gdyby nie to cena gazu byłaby taka jak dla przedsiębiorców, czyli 300% w górę.

Mlawiak
Mlawiak
29 dni temu
Reply to  Cfg

W co dużo zainwestować?! Tyle samo co i w normalny piec. Jak na razie to na gaz się najlepiej opłaca jak byście nie wiedzieli. A co będzie za 4 czy 8 miesięcy tego nikt nie wie…

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x