Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

W taki właśnie sposób straciła pieniądze mieszkanka Mławy


Oszuści i hakerzy, korzystając z popularności serwisów ogłoszeniowych, okradają konta bankowe kolejnych osób. Wykorzystują w tym celu, miedzy innymi, fałszywe strony do logowania w bankowości internetowej. Ostatnio, w taki właśnie sposób, pieniądze straciła mieszkanka Mławy. Haker wziął z jej konta pożyczkę i wykonał natychmiastowy przelew.


Mławianka, korzystając z popularnego serwisu ogłoszeniowego, wystawiła przedmiot na sprzedaż. Po krótkim czasie, na komunikatorze otrzymała wiadomość od kupującego, który przesłał jej wiadomość z linkiem do pobrania wpłaty za zakupiony przedmiot. Mławianka skorzystała z gotowego linka, który przekierował ja na stronę przypominającą bankowość internetową. Kobieta, po zalogowaniu się na konto otrzymywała kolejne wiadomości z banku, które zatwierdzała. Po chwili zauważyła, ze ktoś wziął szybką pożyczkę na jej koncie a następnie natychmiast przelał pieniądze na inne konto. Mławianka powiadomiła bank i Policję. Trwają czynności.

Mławska policja ostrzega – korzystanie z gotowych, nie zweryfikowanych na portalu ogłoszeniowym linków do wpłat, przesyłanych za pomocą komunikatora, jest dużą nieostrożnością. Takie wiadomości to najczęściej  dzieło hakera. Niczego nie podejrzewający użytkownik jest przekonany, że loguje się na stronie swojego banku. Tymczasem udostępnia dane logowania oszustowi, który przejmuje kontrolę nad kontem w banku. Pieniądze znikają dosłownie na oczach oszukanego.  

Zanim zdecydujesz się na korzystanie z serwisu ogłoszeniowego, przeczytaj ostrzeżenia publikowane na stronie administratora. Dowiedz się, jak wyglądają fałszywe wiadomości i linki. Sprawdzaj i weryfikuj otrzymywane wiadomości, czytaj dokładnie powiadomienia z banku. Nie udostępniaj nikomu danych karty kredytowej lub kodów autoryzacyjnych.

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
WML
WML
27 dni temu

Polska jest jednym z krajów gdzie płatności elektroniczne rozwijają się najszybciej. Niestety często zwykli użytkownicy nie zdają sobie sprawy jak łatwo można dać się okraść w ten sposób. Siedzę w IT kilkanaście lat i ciągle się dziwie jak można być tak naiwnym – używanie prostych i często tych samym haseł, niekorzystanie z weryfikacji dwuetapowej czy w końcu dawanie się oszukać na blik czy ostatnio przy użyciu anydesk-a

Anonim
Anonim
27 dni temu
Reply to  WML

Nie mo.żna używać języka bardziej zrozumiałego dla przeciętnego zjadacza chleba?
„AnyDesk – oprogramowanie narzędziowe umożliwiające zdalne sterowanie systemem operacyjnym poprzez internet.”
Czyż to takie trudne?
Nie siedzę w IT kilkanaście lat, no tak dokładnie to nie mam nic wspólnego z IT, a wyobraź sobie, że też się dziwię jak ludzie dają się w ten sposób okradać.

WML
WML
27 dni temu
Reply to  Anonim

Nie wytłumaczyłem co oznacza AnyDesk i to właśnie udowadnia, że jak ktoś jest rozsądny to doczyta i nie zainstaluje tego u siebie żeby jakiś „konsultant” mógł grzebać w jego komputerze. Ludzie używają narzędzi o których nie mają pojęcia, a później jest płacz. Postuluję do władz tego miasta, aby zorganizować, dla kogo się tylko da, spotkania aby uświadomić ludzi jak bagatelizowanie naszych poczynań w wirtualnym świecie może realnie i dosłownie nas sporo kosztować

Anonim
Anonim
27 dni temu
Reply to  WML

To nic nie da. Wszędzie i wszyscy o tym trąbią, a złapanych w pułapkę nie ubywa. Przecież w Mławie były też chyba jakieś szkolenia na ten temat i co? – ano nic, ludzie dają się nabierać, pozwalają się innym manipulować i naciągać.
Naiwnych i głupich nie sieją – sami się rodzą.
na popularnym serwisie ogłoszeniowym też jest ostrzeżenie:
„… Zignoruj linki wysyłane poza portalem, np. przez Wha…pp. Przeczytaj więcej na naszym Blogu” i co? – też nic.

Anonimowo
Anonimowo
27 dni temu

No cóż… jeśli ktoś woli się uczyć na swoich błędach zamiast na cudzych, to tak ma…
Nawet serwisy ogłoszeniowe ostrzegają sprzedających przed takimi oszustwami i nic to nie pomaga…
Dziwny jest ten świat, oj naprawdę dziwny.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x