Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Samorząd województwa wsparł remont zabytków. Zyskały również kościoły i parafie w naszym powiecie


Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu 11 mln zł z budżetu regionu na prace restauratorskie i konserwatorskie przy 135 mazowieckich zabytkach. Na liście beneficjentów znalazły się również zabytkowe obiekty w parafiach leżących w powiecie mławskim.


Sejmik kolejny rok z rzędu udziela dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. W tym roku zgłoszonych zostało aż 241 wniosków. To największa liczba w historii tego programu.

W regionie ciechanowskim dotacje otrzymało 17 obiektów. Wśród nich znalazło się też zabytki z terenu naszego powiatu. Wsparcie uzyskały następujące zadania: Remont elewacji i wieży kościoła w Bogurzynie, prace konserwatorskie, restauratorskie i badania konserwatorskie przy ołtarzu bocznym św. Leonarda z XVII/XVIII w. w Grzebsku, remont elewacji i wytypowanych elementów zabytkowego murowanego kościoła Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Matki Bożej Różańcowej w Wieczfni Kościelnej, przebudowa i remont konserwatorski – etap II budynku plebanii w Niedzborzu, prace ratunkowe, konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy dachu kościoła pw. Św. Antoniego (III etap) w Ratowie i prace konserwatorskie posadzki we wnętrzu kościoła pw. św. Stanisława BM w Mławie.  

Łączna wartość dofinasowania to ponad 1 mln zł. Jak podaje urząd marszałkowski, komisja oceniająca wnioski, decydując o wyborze zabytków do dofinansowana kierowała się takimi kryteriami, jak: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz dostępność zabytku dla społeczności lokalnej i turystów.

Lista beneficjentów z regionu ciechanowskiego:

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Cfg
Cfg
30 dni temu

A jak zostala wykorzystana dotacja na konserwację kamieniczki w centrum miasta ? Kiedy to rozliczy konserwator ? Burmistrz spokojnie spogląda codziennie na ruinę i dalej nic.

Judasz
Judasz
30 dni temu

jeszcze im mało

Dzidzi
Dzidzi
30 dni temu

A proboszcz ręce zaciera wspomiec trzeba co było w dębsku i na koniec w wieczfni

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu

Remont zabytków, ale przede wszystkim tych należących do Państwa Watykańskiego.

Dżarek
Dżarek
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Na szczęście się mylisz. Własność zabytków nie wychodzi ponad granicę jego położenia. Dobrze sprawdzić zanim wprowadzimy kogoś w błąd. Pozdrawiam

Anonimowo
Anonimowo
30 dni temu
Reply to  Dżarek

Ziemia należy do Państwa Watykańskiego, to i to co jest na tej ziemi również chyba należy do tego samego państwa.

mongol
mongol
1 miesiąc temu

Fajnie, że daje się na ochronę zabytków, choć niektóre kwoty wydają się być wygórowane przy obecnych czasach i winny być przeznaczone na inne cele.

Nie mniej jednak cieszy oko odnowiony kawałek historii o którą powinniśmy mimo wszystko wspólne dbać.

Podziwiam piękną renowację chrzcielnicy z kościoła św. Trójcy. Przedtem niewidoczna , obecnie przykuwa wzrok. Detale z bliska również super. Podziwiam tych artystów którzy to robili jak i tych którzy potrafią z duchem czasu to rękodzieło odnowić. A jako lokalny patriota zadowolonym można być z faktu, iż tą renowację podobno przeprowadzała Pani Konserwator Zabytków z Mławy. Jednak mamy ludzi wykształconych którzy pozostają mimo wszystko w małej ojczyźnie.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x