Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

IPN odkrył masowy grób więźniów niemieckiego obozu w Działdowie i kilkanaście ton prochów ludzkich


Instytut Pamięci Narodowej poinformował o odnalezieniu kolejnego dowodu niemieckiego ludobójstwa podczas II wojny światowej.  Tym razem chodzi o zbrodnie w niemieckim obozie Soldau (Działdowo).


W dniach od 4 do 10 lipca 2022 r. naczelnik gdańskiego pionu śledczego IPN wraz z grupą biegłych i specjalistów z zakresu archeologii i antropologii pod kierunkiem dr hab. Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dokonał przełomowego odkrycia miejsca zdeponowania szczątków ludzkich. Odkryto grób kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu w Działdowie i ujawniono kilkanaście ton prochów ludzkich.

Dzisiaj w tej sprawie odbędzie się konferencja prasowa prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego, gdzie podane zostaną szczegóły dokonanych badań.

Funkcjonujący w latach 1939-1945 lager Soldau był ważnym ogniwem w niemieckim systemie terroru na ziemiach Polski północnej. Dokonywane przez okupanta formalne zmiany nazwy i przeznaczania obozu (obóz przejściowy, obóz jeniecki, obóz pracy wychowawczej), nie przesłoniły podstawowego zadania, jakim była planowa eksterminacja polskiej elity narodowej północnego Mazowsza, w tym szczególnie duchowieństwa.

źródło: IPN

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
BLM
BLM
10 miesięcy temu

IPN robi dobrą robotę jak widać. Kwestia reperacji jest sprawą otwartą wg mnie .

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x