Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Pomysłowość oszustów nie zna granic. 60-letnia kobieta straciła pieniądze


60-letnia płońszczanka straciła pieniądze wierząc, że inwestuje w akcje koncernu naftowego. Reklamę zachęcającą do inwestycji znalazła na jednym z portali społecznościowych. W trakcie rozmowy z „konsultantem” dała się namówić do zainstalowania aplikacji umożliwiającej zdalny dostęp do jej telefonu i laptopa. Policjanci apelują o rozsądek i przemyślane decyzje przy lokowaniu oszczędności!


Do płońskich policjantów zgłosiła się 60-letnia mieszkanka miasta, która kilka dni temu została oszukana. Kobieta, na jednym z popularnych portali społecznościowych, znalazła reklamę informującą o możliwości zainwestowania w akcje koncernu naftowego. Chcąc zarobić trochę pieniędzy płońszczanka „kliknęła” w reklamę. Została przekierowana do strony, na której musiała się zarejestrować podając swoje imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail. Niedługo po tym do 60-latki na podany numer zadzwoniła kobieta – konsultant. Oszustka podała numer konta, na który pokrzywdzona przelała 850 złotych, co miało być konieczne do zakupu akcji.

Kolejnym rozmówcą płońszczanki był mężczyzna. Miał on być „przewodnikiem” kobiety po zawiłym świecie inwestycji giełdowych. Polecił wykonanie skanu przelewu i dowodu osobistego, a także zainstalowanie na telefonie oraz laptopie oprogramowania narzędziowego umożliwiającego zdalne sterowanie systemem operacyjnym poprzez Internet. Później poinformował kobietę, że w jej imieniu musi założyć konto walutowe, na które będą wpływały pieniądze zarobione na giełdzie. Zdalnie zainstalował też na jej komputerze aplikację giełdową.

Zapewniana o osiąganych wysokich zyskach kobieta wykonywała wszystkie polecenia oszusta. Podawała mu kody weryfikacyjne do aplikacji oraz kody do logowania się na jej konto bankowe. Gdy bank zablokował 60-latce konto, zorientowała się, że została oszukana. Kobieta otrzymała wezwanie do zwrotu ponad 4,5 tys. dolarów.

Policjanci apelują o rozsądek i przemyślane decyzje przy lokowaniu oszczędności! Jak pokazują liczne przykłady, pomysłowość oszustów nie zna granic i co chwilę pojawiają się nowe metody wyłudzania pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania, haseł, otwierać podejrzanych linków oraz instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, takich jak telefon czy komputer.

źródło: KPP Płońsk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mlawianka
mlawianka
1 miesiąc temu

60 lat… nie taka stara, a jednak g.łupia.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x