Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Niedługo ruszy wypłata „czternastek”.  Nie trzeba składać wniosku


Od 25 sierpnia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał 14. emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.


„Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafi do 9,0 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS” – mówi profesor Uścińska.

Jak dodaje prezes ZUS, prawo do świadczenia głównego będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego. Świadczenie na rękę wyniesie 1217,98 zł.

„Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł” – mówi prof. Uścińska.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc – otrzymają „czternastkę” w październiku.

„Czternastka” będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” dla niesamodzielnych.

Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

źródło: mp/ZUS

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lopez
Lopez
3 lata temu

Inflacja 15,6 brawo Pis

Kuba
Kuba
3 lata temu
Reply to  Lopez

He he he.
Inflacja 15,6% – wolne żarty.
Mleko kosztowało w styczniu 1,89zł, dziś kosztuje 2,79zł, smalec kosztował 1,09, dziś kosztuje 2,29. To tylko 2 przykłady podwyżek cen podstawowych artykułów spożywczych. To samo jest z olejem, to samo jest z masłem i innym nabialem, a oni dają emerytom 13-tki i 14-tki. Tylko bezmózgi mogą się cieszyć z takich profitów lub wierni wyznawcy tej rządzącej sekty, którym mózg wyprało TVP.

stud3nt
stud3nt
3 lata temu
Reply to  Kuba

Dziwne, że ci emeryci i renciści nadal nie łączą kropek i nie potrafią zajarzyć, że nawet po tych trzynastkach i czternastkach mogą kupić mniej niż parę lat temu.

Kot
Kot
3 lata temu
Reply to  stud3nt

Ypo co.gotowizna to gotowizna, moze zyja z dziećmi , dzieci placa prąd i zakupy, a to pchaja do skarpety i ciesza sie, ze coraz wiecej.oby rzadowi sie udało to wszystko, bo wszyscy poplyniemy

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x