Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Niedługo ruszy wypłata „czternastek”.  Nie trzeba składać wniosku


Od 25 sierpnia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał 14. emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.


„Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafi do 9,0 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS” – mówi profesor Uścińska.

Jak dodaje prezes ZUS, prawo do świadczenia głównego będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego. Świadczenie na rękę wyniesie 1217,98 zł.

„Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł” – mówi prof. Uścińska.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc – otrzymają „czternastkę” w październiku.

„Czternastka” będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” dla niesamodzielnych.

Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

źródło: mp/ZUS

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lopez
Lopez
6 miesięcy temu

Inflacja 15,6 brawo Pis

Kuba
Kuba
6 miesięcy temu
Reply to  Lopez

He he he.
Inflacja 15,6% – wolne żarty.
Mleko kosztowało w styczniu 1,89zł, dziś kosztuje 2,79zł, smalec kosztował 1,09, dziś kosztuje 2,29. To tylko 2 przykłady podwyżek cen podstawowych artykułów spożywczych. To samo jest z olejem, to samo jest z masłem i innym nabialem, a oni dają emerytom 13-tki i 14-tki. Tylko bezmózgi mogą się cieszyć z takich profitów lub wierni wyznawcy tej rządzącej sekty, którym mózg wyprało TVP.

stud3nt
stud3nt
6 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Dziwne, że ci emeryci i renciści nadal nie łączą kropek i nie potrafią zajarzyć, że nawet po tych trzynastkach i czternastkach mogą kupić mniej niż parę lat temu.

Kot
Kot
6 miesięcy temu
Reply to  stud3nt

Ypo co.gotowizna to gotowizna, moze zyja z dziećmi , dzieci placa prąd i zakupy, a to pchaja do skarpety i ciesza sie, ze coraz wiecej.oby rzadowi sie udało to wszystko, bo wszyscy poplyniemy

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x