Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Budżet Obywatelski Mazowsza. Wśród zwycięskich projektów dwa z naszego powiatu


fot. ilustracyjne


Znane są już wyniki głosowania mieszkańców na zakwalifikowane do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza projekty. W podregionie ciechanowskim spośród ośmiu wybranych, do realizacji trafią dwa projekty z terenu powiatu mławskiego: Budowa chodnika w al. Piłsudskiego w Mławie przy drodze wojewódzkiej 544 oraz modernizacja kortu tenisowego na terenie Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na SM w Dąbku.

Najwięcej głosów (11,1 tys.) oddano na projekty z podregionu płockiego. Za nim plasują się: podregiony radomski (6,1 tys. głosów), warszawski zachodni (5,8 tys. głosów), siedlecki (3,4 tys. głosów), warszawski wschodni (3,1 tys. głosów), Warszawa (2 tys. głosów), ciechanowski (2 tys. głosów), ostrołęcki (1,9 tys. głosów) oraz żyrardowski (1,8 tys. głosów).  W przypadku projektów dotyczących naszego terenu na projekt związany z budową chodników w alei Piłsudskiego zagłosowało 273 mieszkańców, na korty w Dąbku 247.

Co zostanie zrealizowane w ramach zwycięskich projektów?

Przewidziana w projekcie budowa chodnika o szer. 2 metry, przy drodze wojewódzkiej Nr 544 zaplanowana jest na odcinku od ul. Olsztyńskiej do ul. Granicznej,  po prawej stronie, w miejscach w których go nie ma. Wartość zadania została oszacowana na 675 tys. zł.

Z kolei kompleksowa modernizacja kortu do tenisa ziemnego zlokalizowanego na terenie Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego Dla Osób Chorych na SM (Stwardnienie Rozsiane) w Dąbku, zakłada wymianę nawierzchni tartanowej (poliuretanowej) wraz z wymianą ogrodzenia, montażem siedzisk dla widowni oraz zakup drobnego wyposażenia (siatka, piłki, rakiety). Wartość tego projektu została oszacowana na 210 tys. zł.

Budżet Obywatelski Mazowsza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co przejawia się rosnącą liczbą oddanych głosów i dużą liczbą zgłaszanych projektów. W tegorocznej edycji, samorząd Mazowsza na realizację 67 obywatelskich projektów przeznaczy 25 mln zł. W Mławie burmistrz Sławomir Kowalewski po kilku edycjach od 2019 roku zupełnie porzucił ideę budżetów obywatelskich.  

 

  Lista wybranych projektów ogólnowojewódzkich:

 

 1. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Drogi Wojewódzkiej 577 Gąbin-Sanniki ODCINEK II – 2538 głosów mieszkańców – 1 mln zł.
 2. Blask Mazowsza – zakup multimedialnego ekranu LED dla zespołu ,,Mazowsze” 2124 – głosów mieszkańców – 998,7 tys. zł.
 3. VeloMazovia Zachód – rowerowy szlak zachodniego Mazowsza, który będzie przebiegał na zachodnim obszarze województwa mazowieckiego. Po drodze Brudzeński Park Krajobrazowy, Płock, Wyszogród, Zakroczym, Twierdza Modlin, Brochów, Sochaczew, Żelazowa Wola, Kampinoski Park Narodowy, Niepokalanów i wiele innych ciekawych miejsc – 2068 głosów mieszkańców – 190 tys. zł.
 4. Wsparcie ratownictwa medycznego na Mazowszu – zakup 2 ambulansów – 1397 głosów mieszkańców – 1 mln zł.
 5. Modernizacja wewnętrznych dróg i chodników udostępnionych dla ludności na terenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu – 1141 głosów mieszkańców – 974,5 tys. zł.
 6. VIVAT PUŁASKI – piknik historyczno-kulturalny – 1025 głosów mieszkańców – 175 tys. zł.
 7. In vitro – nasza szansa na bycie rodzicami – 994 głosy mieszkańców – 200 tys. zł.
 8. Projekt mogę więcej, edycja 2 – warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i dorosłych – 703 głosy mieszkańców – 199,7 tys. zł.
 9. Projekt Edukacja na szlakach Mazowsza 2023 – warsztaty i wycieczki dla dzieci oraz dorosłych – 617 głosów mieszkańców – 160 tys. zł.
 10. Wspieranie rozwoju dziecka w spektrum autyzmu i ADHD przez wsparcie rodzica i szkoły – 450 głosów mieszkańców – 36 tys. zł.
 11. Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku spektrum autyzmu dla dzieci w wieku 2 lat – informacje dla rodziców i specjalistów – 417 głosów mieszkańców – 3,1 tys. zł.

 

8 PROJEKTÓW BUDŻETU OBYWATELSKIEGO MAZOWSZA W PODREGIONIE CIECHANOWSKIM

 

Wśród projektów wybranych do realizacji znalazły się:

 1. Zakup ambulansu ratunkowego oraz samochodów osobowych dla Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie – 523 głosy mieszkańców – 896 tys. zł.
 2. Budowa chodnika w al. Piłsudskiego w Mławie (droga wojewódzka 544) – 273 głosy mieszkańców – 675 tys. zł.
 3. Przyjazne otoczenie Medycznej Szkoły Policealnej w Ciechanowie wraz z wymianą ogrodzenia i zagospodarowaniem terenu wokół budynku – 267 głosów mieszkańców – 326,4 tys. zł.
 4. Modernizacja kortu tenisowego na terenie Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na SM w Dąbku – 247 głosów mieszkańców – 210 tys. zł.
 5. Ciechanowska szkoła rodzenia oraz ciechanowska wioska kobiet – 157 głosów mieszkańców – 48 tys. zł.
 6. Zwolnij przy szkole – budowa radarowych wyświetlaczy prędkości – 146 głosów mieszkańców – 250 tys. zł.
 7. Otwórz się na teatr – 3-dniowy, plenerowy i ogólnodostępny festiwal teatralny skierowany do mieszkańców województwa mazowieckiego – 105 głosów mieszkańców –200 tys. zł.
 8. Promowanie idei ekonomii społecznej w Żurominie – 84 głosy – 65 tys. zł.

 

źródło: UMWM

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
2 1 vote
Oceń artykuł
guest
17 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Julek
Julek
1 miesiąc temu

Jak widać na załączonym obrazku programy tego typu są potrzebne więc pytanie do władz miasta dlaczego zlikwidowano masz mławski??

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu
Reply to  Julek

Proste, nie wybierano projektów, które proponowali urzędasy z UM , czyli wybierano projekty nie po myśli burmistrza, a więc burmistrz pokazał kto tu rządzi pokazując mieszkańcom figę, a może gest Kozakiewicza 🙂 – kto to wie…

Mir ON
Mir ON
1 miesiąc temu

Dajta spokój z tym biciem piany i tymi projektami więcej problemów niż to warte i jeszcze głosować żeby drogę naprawili , boisko w Dąbku rozumiem ale droga . Wg mnie to odciąganie uwagi od spraw istotnych i danie namiastki że coś od Nas zależy.

Wyborca
Wyborca
1 miesiąc temu

Kim jest Miro?
I dlaczego tylko on?

Mir ON
Mir ON
1 miesiąc temu
Reply to  Wyborca

Włącz Mir ONA

Tymek
Tymek
1 miesiąc temu

To jest szansa, że wreszcie zlikwidują część rowów w głównej alei miasta. To wstyd żeby główna ulica zamiast być poszerzona posiada zbędne rowy, jak na wsi.

K....
K....
1 miesiąc temu
Reply to  Tymek

To nie jest szansa na zlikwidowanie rowów . Chodnik będzie budowany po przeciwnej stronie . Rowy nie maja nic do tego. W miejsce rowów powinna być poszerzona droga i zrobiona dwujezdniówka. I to powinien być kolejny etap inwestycji w Piłsudskiego.

Kwas
Kwas
1 miesiąc temu
Reply to  Tymek

Jest szansa,ale gdyby nie te rowy to Piłsudskiego zalewana by była. Studzienki nie nadają się.

Kaptrain
Kaptrain
1 miesiąc temu
Reply to  Kwas

Są autostrady i nie są zalewane. Trzeba ucywilizować tą drogę bo rowy przydrożne w mieście to wiocha.

Lili
Lili
1 miesiąc temu

Budżet obywatelski jest chyba obowiazkowy. W Mławie to naprawdę nic nie działa. Burmistrz o nic nie dba. W Ciechanowie to tyle rzeczy zostało zrobione z budżetu obywatelskiego. Krubin odpicowali, wyremontowali budynek Towarzystwa Przyjaciół i Dzieci, place zabaw przedszkoli, oswietlenia, parkingi, częściowo basen odkryty, teznie, itp. W Mławie jest zawsze problem.

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu
Reply to  Lili

Mława jest małym miastem i budżet obywatelski może być, ale nie nie jest obowiązkowy, co udowodnił (pokazał) burmistrz zabierając go mieszkańcom.

Zatorzanin
Zatorzanin
1 miesiąc temu

Za to w Mławie burmistrz zrezygnował z budżetu obywatelskiego, bo w głosowaniach wygrywała Wólka, co było nie w smak naszemu włodarzowi.

Maklina Komber
Maklina Komber
1 miesiąc temu

Z tego, co wiadomo, to burmistrz sięga po pieniądze z BOM, kiedy sam nie dokonał wznowienia Mławskiego Budżetu Obywatelskiego.
I czym się on chwali.
Na dzień dzisiejszy nie zostały w Mławie dokończone 2 edycje Budżetów Obywatelskich: 1.
Park Solankowy przy ulicy Dworcowej
2. Budowa 2 tężni przy tak zwanym Zielonym Rynku.
Czekamy na realizacje zadań.

Olo
Olo
1 miesiąc temu

Świetnie.
Rzeczywiście fajna inicjatywa burmistrza.

PS. Szkoda, że dopiero w ten sposób Mława doczeka się chodnika.
Marszałek już dawno powinien ogarnąć tę drogę wojewódzką.

driver
driver
1 miesiąc temu
Reply to  Olo

a także zachodnią obwodnicę Mławy..

Gargi
Gargi
1 miesiąc temu
Reply to  Olo

Marszałek jest z PSL dlatego Mława nie dostanie nic więcej niż wymagane minimum.

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

Brawo miasto Mława, super inicjatywa burmistrza ! Oj to będzie niektórych bolało !

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x