Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Kurs „SONDA” dla terytorialsów oraz brytyjskich i amerykańskich żołnierzy


Fot.DWOT


W miniony weekend w 5 Mazowieckiej Brygady Obrony terytorialne egzaminem zakończył się bazowy kurs podoficerski TSW SONDA – skierowany do żołnierzy OT,  organizowany z udziałem żołnierzy wojsk amerykańskich i brytyjskich.

Była to już VI edycja kursu realizowanego zgodnie z programem opracowanym przez Komendanta Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu i zatwierdzonego przez Komendanta Centrum Łączności i Informatyki. Szkolenie miało na celu przygotować żołnierzy OT do objęcia pierwszych stanowisk służbowych w korpusie podoficerów obrony terytorialnej na stanowiskach przeznaczonych dla kaprali OT oraz zaznajomić z działaniami w czasie wojny i pokoju. Przyszli podoficerowie poznawali ponadto psychologiczne i społeczne uwarunkowania służby wojskowej oraz przygotowywali się do szkolenia podwładnych.

Zwieńczeniem 43 dniowych zmagań był egzamin końcowy, do którego podeszło 37 żołnierzy, z czego aż 11 z 5 MBOT. Pozytywne zaliczenie egzaminu będzie skutkowało otrzymaniem promocji na pierwszy stopień podoficerski.

W szkolenie kadetów SONDY zaangażowani byli sojusznicy armii brytyjskiej i amerykańskiej. Terytorialsi mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z survivalu, zielonej taktyki, medycyny pola, topografii, łączności i szkolenia saperskiego, które poprowadzili Polscy instruktorzy. Do zadań instruktorów armii sojuszniczych należało przeszkolenie żołnierzy OT z taktyki działania w budynku – zakończone procedurą Force on Force z użyciem amunicji barwiącej UTM.

W drugiej części SONDY, żołnierze doskonalili swoje umiejętności taktyczne w ramach sekcji lekkiej piechoty, którymi dowodzili zarówno kadeci polscy jak i brytyjscy i amerykańscy. Podczas zajęć dobowych wdrażali strategię Call for Fire – wezwanie ognia artyleryjskiego planowanego lub z pola walki.

Bazowy kurs Sonda od momentu utworzenia liczy już ponad 160 absolwentów.

źródło: 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 3 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 miesiąc temu

Znowu gryzmoły o kasodojcach.

SASZA
SASZA
1 miesiąc temu
Reply to  Anonim

KTO ZA TO PŁACI ?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x