Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Żurawie niszczą zasiewy w powiecie. Nie ma na nie rady


Nadmierna populacja żurawi niszczy rolnikom w naszym powiecie zasiewy. Te chronione ptaki szczególnie upodobały sobie kukurydzę i nie ma na nie rady. Szkody są znaczne, a kłopot w tym, że rolnicy nie mogą nawet ubiegać się o odszkodowanie.


O znacznych szkodach wyrządzanym rolnikom w naszym powiecie mówił na powiatowej komisji rolnictwa, a potem na sesji rady powiatu radny Marek Linkowski. Według jego wiedzy i szacunku szkody czynione w uprawach mogą obejmować w naszym powiecie nawet setki hektarów. Straty tylko w  gminie Wiśniewo szacowane są w granicach dwudziestu – trzydziestu hektarów.

– Ten problem będzie, tylko narastał. Są to są to koszty dla rolników naprawdę spore. Nie dość, że trzeba tam plantację odbudować, to cykl produkcyjny – okres, w którym ta roślina się rozwija, skraca się i nie wydaje kolby – mówił radny Linkowski na sesji. Radny zaapelował również o wystąpienie w tej sprawie do instytucji ochrony środowiska.

W związku z tym, że przepisy ustawy o Ochronie Przyrody nie przewidują odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody poczynione przez żurawie (choć w przypadku innych chronionych zwierząt taka odpowiedzialność istnieje) mławskie starostwo wystąpiło z pismem i prośbą o reakcję w tej sprawie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Jakie stanowisko zajmie urząd w tej kwestii na razie nie wiadomo. Póki co jednak, na żurawie nie ma mocnych.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Żuraw
Żuraw
2 lata temu

A może to rolnicy niszczą żurawiom teren

Farmer
Farmer
2 lata temu

Ja postawiłem dwa strachy i omijają moje pole.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Tak to jest, gdy człowiek nie wie kiedy wprowadzać jakieś ograniczenia, a kiedy je odblokowywać.
Chrońmy nadal żurawie.
Ingerencja człowieka w środowisko jest naprawdę bezcenna, szczególnie ta nadmierna.

Szpaku
Szpaku
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

…. Jesteśmy naczelni i świat ma być ustawiany pod ludzi a nie ludzie pod żurawie. Mi np. szpaki zajadły czereśnie i to jestem w stanie zaakceptować ale żeby uprawy…

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Szpaku

Tak, jesteśmy naczelni… naczelni dewastatorzy środowiska naturalnego, naczelni burzyciele tego środowiska i mamy to co mamy. Nie będę się na ten temat rozpisywać, ale nasza ingerencja w otaczający nas świat jest zbyt duża. Zobacz co robią teraz szanowni leśnicy, jak pięknie idzie im wycinka i eksport starych, dorodnych drzew. Nasze prawo to dżungla nie prawo. W każdej jednej ustawie powstałej za panowania PIS są tak ogromne luki, że to prawo staje całkowicie absurdalne.

Szpaku
Szpaku
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

nie zmienia to faktu że to ludziom ma się żyć dobrze i żurawie ani inne dziki nie mają tu nic do powiedzenia . Jak z Ciebie taki ekolog w dodatku się obudziłeś za rządu Pis to poczytaj o ” Największe i najbardziej szkodliwe dla środowiska przedsięwzięcie przemysłowe ma miejsce w samym sercu największego dziewiczego lasu na świecie – kanadyjskiej tajgi. ” tam o pisie nikt nie słyszał . Tak też mi się nie podoba co robione jest z lasami w Polsce i nie zapominaj co chciało zrobić PO . Tak czy inaczej jestem z zrównoważonym rozwojem jeśli to możliwe.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x