Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Żurawie niszczą zasiewy w powiecie. Nie ma na nie rady


Nadmierna populacja żurawi niszczy rolnikom w naszym powiecie zasiewy. Te chronione ptaki szczególnie upodobały sobie kukurydzę i nie ma na nie rady. Szkody są znaczne, a kłopot w tym, że rolnicy nie mogą nawet ubiegać się o odszkodowanie.


O znacznych szkodach wyrządzanym rolnikom w naszym powiecie mówił na powiatowej komisji rolnictwa, a potem na sesji rady powiatu radny Marek Linkowski. Według jego wiedzy i szacunku szkody czynione w uprawach mogą obejmować w naszym powiecie nawet setki hektarów. Straty tylko w  gminie Wiśniewo szacowane są w granicach dwudziestu – trzydziestu hektarów.

– Ten problem będzie, tylko narastał. Są to są to koszty dla rolników naprawdę spore. Nie dość, że trzeba tam plantację odbudować, to cykl produkcyjny – okres, w którym ta roślina się rozwija, skraca się i nie wydaje kolby – mówił radny Linkowski na sesji. Radny zaapelował również o wystąpienie w tej sprawie do instytucji ochrony środowiska.

W związku z tym, że przepisy ustawy o Ochronie Przyrody nie przewidują odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody poczynione przez żurawie (choć w przypadku innych chronionych zwierząt taka odpowiedzialność istnieje) mławskie starostwo wystąpiło z pismem i prośbą o reakcję w tej sprawie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Jakie stanowisko zajmie urząd w tej kwestii na razie nie wiadomo. Póki co jednak, na żurawie nie ma mocnych.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Żuraw
Żuraw
11 miesięcy temu

A może to rolnicy niszczą żurawiom teren

Farmer
Farmer
11 miesięcy temu

Ja postawiłem dwa strachy i omijają moje pole.

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu

Tak to jest, gdy człowiek nie wie kiedy wprowadzać jakieś ograniczenia, a kiedy je odblokowywać.
Chrońmy nadal żurawie.
Ingerencja człowieka w środowisko jest naprawdę bezcenna, szczególnie ta nadmierna.

Szpaku
Szpaku
11 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

…. Jesteśmy naczelni i świat ma być ustawiany pod ludzi a nie ludzie pod żurawie. Mi np. szpaki zajadły czereśnie i to jestem w stanie zaakceptować ale żeby uprawy…

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu
Reply to  Szpaku

Tak, jesteśmy naczelni… naczelni dewastatorzy środowiska naturalnego, naczelni burzyciele tego środowiska i mamy to co mamy. Nie będę się na ten temat rozpisywać, ale nasza ingerencja w otaczający nas świat jest zbyt duża. Zobacz co robią teraz szanowni leśnicy, jak pięknie idzie im wycinka i eksport starych, dorodnych drzew. Nasze prawo to dżungla nie prawo. W każdej jednej ustawie powstałej za panowania PIS są tak ogromne luki, że to prawo staje całkowicie absurdalne.

Szpaku
Szpaku
11 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

nie zmienia to faktu że to ludziom ma się żyć dobrze i żurawie ani inne dziki nie mają tu nic do powiedzenia . Jak z Ciebie taki ekolog w dodatku się obudziłeś za rządu Pis to poczytaj o ” Największe i najbardziej szkodliwe dla środowiska przedsięwzięcie przemysłowe ma miejsce w samym sercu największego dziewiczego lasu na świecie – kanadyjskiej tajgi. ” tam o pisie nikt nie słyszał . Tak też mi się nie podoba co robione jest z lasami w Polsce i nie zapominaj co chciało zrobić PO . Tak czy inaczej jestem z zrównoważonym rozwojem jeśli to możliwe.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x