Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Sezon na owady – wapno dla dzieci to obowiązkowe wyposażenie apteczkiksp Mława
Reklama

Nadeszły upragnione cieplejsze dni. Sezon wiosenno-letni uwielbiany jest nie tylko przez nas, ale i przez owady. Cała przyroda tętni życiem, zachęcając do spacerów i rodzinnych wycieczek. Warto przygotować się na ugryzienia różnych owadów, aby móc zareagować natychmiast po ukąszeniu. Co zrobić, aby uniknąć reakcji alergicznej na owadzi jad? W co wyposażyć apteczkę, która przyda się małym i dużym? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej…

Czy da się uodpornić na ukąszenia owadów?

Ryzyko wystąpienia uporczywego świądu i opuchlizny po ukąszeniu komara, osy, pszczoły czy mrówki da się obniżyć. Często, gdy malucha ugryzie owad, nasza pierwsza myśl to podanie mu wapna, które ma uchronić przed wystąpieniem świądu i opuchlizny. Po ugryzieniu przez jakiegokolwiek bzyka faktycznie warto przyjmować jak najwięcej płynów, szczególnie wody (a nie moczopędnych, jak herbata czy kawa), gdyż wówczas organizm szybciej pozbędzie się uczulających substancji. Jednak podanie wapna tuż po ukąszeniu nie poprawia sytuacji w sposób zauważalny. Samo wapno podane po ugryzieniu (czyli jony wapnia) nie ma wpływu na reakcje alergiczne. Jednak niedobór tego pierwiastka podwyższa ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości. W sezonie wiosennym i letnim warto zatem zaopatrzyć apteczkę w wapno i podawać je regularnie dziecku, aby wzmocnić jego tolerancję na alergeny, zanim nastąpi ukąszenie. W tym celu można udać się do apteki lub skorzystać z usług apteki online i kupić wapno dla dzieci. Wapno w rozpuszczalnych tabletkach to smakowita i bardzo chętnie przyjmowana przez dzieci forma wapnia. 

Mamo, coś mnie ugryzło!

Kiedy maluch bije na alarm, trzeba działać szybko. Bywa, że pochłonięte zabawą dzieci nie są w stanie opisać, co konkretnie je ukąsiło. Czy była to osa, pszczoła, a może tylko meszka? To cenne informacje, ale niestety nie zawsze możliwe do ustalenia. Dla maluchów podatnych na alergie (jakiekolwiek, również alergeny w jadzie różnych owadów) warto przygotować w apteczce  dla dzieci z kwercetyną w składzie. Przyjmowany regularnie wapń obniża ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, natomiast kwercetynę powszechnie stosuje się w nagłych stanach alergicznych. Hamuje ona wydzielanie histaminy, a także pozostałych prozapalnych mediatorów. Podanie wapna z kwercetyną po ukąszeniu z pewnością przyniesie dziecku ulgę.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – olejki eteryczne jako odstraszacze

Czy nie lepiej byłoby, gdyby owady wcale nas nie ukąsiły? Świąd, pieczenie, opuchlizna, strupy… Istnieją naturalne sposoby, aby zmniejszyć ryzyko ukąszeń u siebie i dzieci…

Naturalne olejki eteryczne słyną z szerokiego zastosowania zarówno w ziołolecznictwie, jak i w gospodarstwie domowym. Warto mieć kilka naturalnych olejków w swojej apteczce. Jednak należy szczególnie zadbać o to, aby były to substancje z godnego zaufania źródła, ponieważ syntetyki nie przyniosą pożądanego efektu. Należy pamiętać też, że użycie olejku nie daje gwarancji skuteczności, ale znacznie zmniejsza szanse na bycie ukąszonym.

Który olejek na co i kiedy będzie potrzebny?

  1. Olejek goździkowy – od dekad znany jako „meszkowy killer”. Faktycznie działa, ale niestety jest bardzo lotny (substancje odstraszające owady szybko znikają ze skóry i ubrań), przez co skuteczność olejku użytego w pojedynkę jest krótka. Na krótkie spacery do parku sprawdzi się w odstraszaniu meszek, komarów i kleszczy, ale na dłuższe wycieczki lepiej użyć również czegoś innego.
  2. Olejek amyrisowy – być może znany Ci, jeśli jesteś nerwusem, bo to silny olejek antystresowy. Jednak ma też wspaniałą właściwość odstraszania kleszczy. Sprawdzi się na eskapady z dziećmi do lasu, nad rzekę i łąkę.
  3. Olejek cedrowy – z rożnych odmian cedru. Działa jak czapka niewidka na różne leśne stworki (kleszcze, komary, meszki, mrówki).
  4. Olejek cytronellowy – działa podobnie jak cedrowy. Najlepiej je pomieszać i używać razem dla lepszego efektu.

 

mat.partnerski

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x