Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Stawki OC dla kierowców zależne od punktów karnych w CEPiK?


fot. ilustracyjne


Od piątku, 17 czerwca towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do bazy CEPiK. Oznacza to możliwość uzależnienia wysokości stawki ubezpieczeniowej od liczby punktów karnych.

Wraz z początkiem roku znowelizowane zostało Prawo o ruchu drogowym. Większość przepisów zawartych w noweli weszła w życie 1 stycznia 2022. Wyjątkiem są przepisy dotyczące m.in. dostępu towarzystw ubezpieczeniowych do danych z bazy CEPiK. Te miały zacząć obowiązywać po sześciu miesiącach od ogłoszenia ustawy, czyli 17 czerwca 2022 r.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, od piątku ubezpieczyciele „mogą zweryfikować m.in. liczbę, rodzaj i datę wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego, w tym kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu czy informację o liczbie przypisanych punktów karnych”.

Nowe przepisy mają premiować kierowców jeżdżących bezpiecznie. Dla nich stawki ubezpieczenia OC mają być niższe.

Kolejna zmiana przepisów wynikająca z nowelizacji wejdzie w życie za trzy miesiące. We wrześniu zmienią się przepisy dotyczące punktów karnych. „W tym samym czasie zaczną obowiązywać przepisy dotyczące tzw. recydywy, w tym podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości” – czytamy.

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ups..
Ups..
2 lata temu

I bardzo dobrze…

Łoś
Łoś
2 lata temu

No i super. Może w końcu wiejskie sznury wyciągną słomę z butów.

Jan
Jan
2 lata temu

Żadnej przyjemność z prowadzenia auta tylko pilnowanie .

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x