Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dziś święto Bożego Ciała. Ulicami miasta przejdą procesje


Boże Ciało to tradycyjna nazwa święta ku czci Najświętszego Sakramentu. Liturgicznie nosi ono nazwę Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Jest to święto nakazane, w którym katolicy mają obowiązek uczestnictwa w mszy św.


ksp Mława
Reklama

W kalendarzu świąt jest ono ruchome i obchodzi się je 60 dni po Wielkanocy. W polskiej tradycji uroczystości rozpoczyna msza św. po której wierni procesyjnie obchodzą cztery, specjalnie na ten cel zbudowane ołtarze. Przy każdym z nich odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, mówiący o Eucharystii. Polska jest jedynym krajem, gdzie w każdej parafii odbywają się procesje od XV wieku, aż po dzień dzisiejszy. Ołtarze we wszystkich parafiach tradycyjnie przygotowują wspólnoty parafialne lub grupy sąsiedzkie. Przyozdabiane są, kwiatami, obrazami oraz brzózkami, których to gałązki po procesji są zrywane i zabierane przez wiernych do domów.

Procesje eucharystyczne w mławskich parafiach przejdą tradycyjnymi trasami według następującego porządku po mszach:

Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika – godz. 11:30, parafia Matki Bożej Królowej Polski – 12:00, parafia św. Rodziny – 11:00, parafia św. Jana Kantego – 11:00.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
20 dni temu

jak co roku teraz w trakcie Bożego Ciała – młode dziewczyny siedziały u isla mist ów w kebabie – co to za rodzice bez honoru je wychowali – i że takie mają koleżanki kolegów że inni pozwalają swoim dzieciom się zadawać z taką patolą -no tak kasa kasa kasa

Łoś
Łoś
21 dni temu

Mówi się trudno i trzeba to przeżyć. Znowu masowe blokowanie miasta . Za mało działek kościół wyciągnął od państwa? Nawet Morawiecki na tym zarobił.

CSSML NDSMD
CSSML NDSMD
21 dni temu
Reply to  Łoś

ŁOSIU wielu ludzi w trakcie tej procesji modlilo się także za Ciebie

JAN BO
JAN BO
20 dni temu
Reply to  CSSML NDSMD

JA DO NIEBA SIE NIE WYBIERAM… MODL SIE ZA SIEBIE ŁOSIU…

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x