Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Instruktorzy z Gwardii Narodowej USA szkolą mazowieckich terytorialsówW 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło się szkolenie operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Prowadzą je instruktorzy Gwardii Narodowej Stanu Illinois oraz Centrum Szkolenia Wojsk Oborny Terytorialnej.

W szkoleniu biorą udział żołnierze obu mazowieckich brygad obrony terytorialnej. Potrwa ono do 12 czerwca, będzie podzielone na 2 moduły – część teoretyczną oraz praktyczną. Podczas kursu żołnierze poznają budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów będą uczyć się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z użyciem symulatorów pozwoli na praktyczne przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych mogących wystąpić na realnym polu walki.

Wzmocnienie zdolności obronnych Polski i szybkie wdrażanie wniosków z obecnych działań sił zbrojnych Ukrainy jest jednym z  powodów zwiększenia ilości personelu szkoleniowego z armii USA w Polsce. Głównym powodem tej obecności jest przyspieszenie szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w zakresie zwalczania czołgów, prowadzenie ognia precyzyjnego, a także zwiększenie ilości specjalistów medycyny pola walki w formacji.

Od momentu utworzenia WOT formacja otrzymuje silne wsparcie szkoleniowe i doradcze ze strony amerykańskiej Gwardii Narodowej. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej już od roku współpracuje z żołnierzami armii USA oraz Wielkiej Brytanii, którzy biorą udział w szkoleniach organizowanych przez brygadę.

 

źródło: St. szer. Aneta SZCZEPANIAK

Biuro prasowe

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

 

           

 

 

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
11 miesięcy temu

szkoda kasy. Lepiej sfinasowac profesjonalne wojsko sprzęt technika dobre wynagrodzenie żołnierzy specjalistów nie zaś funkcjonariuszy z jskis milicji partyjnych mierzących temperatury itp

Lopez
Lopez
11 miesięcy temu

Promowanie tej formacji amatorów jest groteskowe. Przypominam że jest już dobrowolna zasadnicza służba wojskowa gdzie można się wykazać. Po roku czasu będą mieć większe pojęcie o wojsku niż ci z WOT po 20 latach.

zdziwiony
zdziwiony
11 miesięcy temu
Reply to  Lopez

Zapewne masz nieco racji w tym co napisałeś, choć skala 1 roku do 20 lat jest chyba nieco przesadzona. Z drugiej strony ciągle się czegoś uczą (obserwacja i wyszukiwanie celów za pomocą dronów, strzelanie na dalekie dystanse, obsługa Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych oraz Przeciwpancernych), tak więc może i od zawodowych będą potrafić mniej, ale zdecydowanie więcej od tych którzy nigdy w ręku borni nie trzymali. Czy nie jest tak, że w razie W im więcej obywateli potrafi strącić śmigłowiec, zniszczyć czołg itp itd. tym lepiej? Gdyby ta formacja została utworzona za rządów innej partii niż PiSiory, pewnie nie byłaby tak krytykowana. Może warto na chwile odłożyć uprzedzenia do rządzących nami oszołomów i trzeźwo pomyśleć, czy lepiej jest kiedy większa liczba obywateli potrafi posługiwać się bronią na wypadek wojny, czy jednak lepiej jest polegac tylko na regularnej armii? Zgodzę się natomiast w pełni, że powinno się skończyć z ciągłym wypisywaniem tu co robią. Szkola sie i bardzo dobrze, ale rozgłos wokół tego jest niepotrzebny.

Robert
Robert
11 miesięcy temu
Reply to  zdziwiony

Przyjmują tam każdego każda niewazne czy zda test czy nie . Nawet karanych za nieumyślne przestępstwo z 4 cm krótsza noga do 4 cm itp Wiek do 55 lat 🙂 Jak testów nje przejdziesz to przyjmą i mówią ze niby masz kiedyś poprawić wyniki ). A szkola chyba w gotowaniu klipsów na gazie lub mierzeniu temperatury:) a jak odchodzisz to musisz stare używane buty oddać 🙂 czego zupełnie nie rozumiem bo jaki pożytek z zapoconych przechodzonych butów?

zdziwiony
zdziwiony
11 miesięcy temu
Reply to  Robert

Jeśli faktycznie jest tak jak napisałeś to lipa z segregacją. Takimi zabiegami szkodzą ogólnemu wizerunkowi WOT. Osoby karane i niepełnosprawne nie powinny być przyjmowane. Co do wieku to kwestia dyskusyjna. Jestem w średnim wieku i wiem, że wielu 20 latków poległoby z kretesem konkurując ze mną siłowo i kondycyjnie. Z drugiej strony zastanawia mnie temat rezerwy. Masz wiadomości na temat tego czy w przypadku wojny rezerwiści przechodzą selekcje? Zmierzam do tego, że moi koledzy dostali karty mobilizacyjne. Obwód w pasie o 50% większy niż w klatce, nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol to u nich norma. Moja rozgrzewka przed właściwym treningiem, gdyby podjęli się jej wykonania na 100%, zakończyłaby się dla nich jazdą na sygnale do szpitala. W razie W będą odesłani do domu, czy wtedy każdy dobry, karabin w łapę i heja do przodu?

Ryszard
Ryszard
11 miesięcy temu
Reply to  zdziwiony

z roku na rok ograniczają listę chorób / ułomności ,które uniemożliwiają wojsko. W kwietniu lub maju Podniesiono tez wiek dla rezerwistów z 55 do 60 oraz z 60 do 65 dla podoficerów i oficerów . Wiec geriatria . Jest niewiele chorób uniemożliwiających wojsko . W linku masz listę z 2018 roku a ostatnio kwiecień lub maj znów zliberalizowali kryteria i chyba nawet jak nie masz 1 oka a na drugie widzisz to i tak cie wezmą itp .wiec otyłość to chyba z 300 kg wagi musi ktoś mieć a tez myśle ze nie ma gwarantuje , ze go nie wezmą .

https://zdrowie.radiozet.pl/amp/full/8834/Medycyna/Diagnostyka-medyczna/Kwalifikacja-wojskowa-jakie-choroby-wykluczaja-ze-sluzby-w-wojsku

zdziwiony
zdziwiony
11 miesięcy temu
Reply to  Ryszard

dzięki. Przejrzę

Lopez
Lopez
11 miesięcy temu
Reply to  zdziwiony

20 lat po 15 dni w roku szkolenia daje 300 dni szkolenia WOT przez 20 lat. Rok szkolenia zasadniczego 12 miesięcy z przerwami na weekendy daje podany wynik. Żołnierzem WOT powinno się zostawać po odbyciu rocznej służby zasadniczej Inaczej to strata czasu i pieniędzy. Gloryfikowanie tej formacji w obecnym kształcie jest po prostu śmieszne. .

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x