Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Rejestr ciąż wchodzi w życie. Minister podpisał rozporządzenie


Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał w piątek rozporządzenie, na podstawie którego w Systemie Informacji Medycznej znajdą się informacje m.in. o alergii, grupie krwi i ciąży. Ostatni zapis stał się powodem krytyki.


ksp Mława
Reklama

Według Ministerstwa Zdrowia celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie dostępności i przejrzystości informacji przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej, co usprawni pracę personelu medycznego, ułatwi obieg dokumentacji medycznej i ograniczy koszty jej udostępniania. Wśród danych, które pojawią się w SIM, są m.in.: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej i informacja o ciąży.

Jak informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, „poszerzenie zakresu danych raportowanych w ramach systemu informacji medycznej to wynik zaleceń wypracowanych przez zespół, który został powołany przez Komisję Europejską. Zespół ten, jak dodał, miał wypracować standard raportowania medycznego, który ułatwi pracę lekarzy w ramach coraz szerszego zakresu danych medycznych, które podlegają digitalizacji”.

Fakt, że w rejestrze znajdzie się informacja o ciąży spotkał się z krytyką opozycji. Według polityków zmiana nie służy pacjentom, a jedynie kontroli kobiet i „wprowadzaniu całkowitego zakazu aborcji”.

– Nie tworzymy żadnych rejestrów, a jedynie poszerzamy system raportowania w oparciu o zalecenia Komisji Europejskiej. Dostęp do danych będą mieli wyłącznie medycy – przekonuje z kolei Wojciech Andrusiewicz.

www.infoprzasnysz.com

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
20 dni temu

Jak długo będzie rzadziła ta banda PISOWSKA

Rotte
Rotte
19 dni temu
Reply to  Anonimowo

Tak długo jak kandydat na ew. premiera będzie twierdził że był dupiarzem ….. taką mamy alternatywę.

Odd
Odd
21 dni temu

Witamy w Pisowskiej katobolszewi, pisowskim katotalibanie… Iran może m buty czyścić.

Oli
Oli
21 dni temu

Pisiory muszą mieć kontrolę nad wszystkim,ciaza to indywidualna sprawa każdej kobiety.Teraz nawet konta bankowe urząd skarbowy będzie sprawdzał.Pelna inwigilacja ludzi przez rząd.

Rotte
Rotte
21 dni temu

Wielki mi nius. Rejestry wszelkiego rodzaju i tak są , łącznie z ciążą. Docelowo diagnoza będzie robiona niebawem przez sztuczną inteligencje ja to widzę ale muszą być dane w systemie . A tak to jest że idzie baba do lekarza x bierze leki na nadciśnienie a u drugie go zataja fakt i leczy się na serce .

staraznajoma
staraznajoma
21 dni temu
Reply to  Rotte

Rejestr ciąż to zupełnie co innego. Chodzi o to, że jeżeli zarejestrują ciąże, to o ile dziecko się nie urodzi, bo kobieta np. poroni, to będzie musiała się tłumaczyć, bo wg pisowskiego ciemnogrodu, to ona usunęła ciążę.
Ps. „idzie bab do lekarza” – baby zakuty ł…e to masz w nosie, a więc je wydmuchnij, tylko nie w rękaw, a w jednorazową chusteczkę. 😛

WML
WML
21 dni temu
Reply to  staraznajoma

jeśli poroni, to lekarz to potwierdzi i wpisze gdzie potrzeba. Skąd założenie że kobieta będzie musiała się tłumaczyć ?

Anonim
Anonim
21 dni temu
Reply to  WML

Bo mamy patologiczny nierząd

Anonimowo
Anonimowo
21 dni temu
Reply to  WML

Aha…
Jeszcze wierzysz tym kłamczuchom z rządu i TVPIS? Oni dobrze wiedzą dlaczego i po co coś robią.

Rotte
Rotte
19 dni temu
Reply to  WML

Dla mnie to zrozumiałe , ale chore z nienawiści osobniki cały czas kreują swoją pokręconą rzeczywistość i twierdzą że walczą o wolność i równość z wrogiem narodu w pistacji demokratycznie wybranego rządu.

elo
elo
20 dni temu
Reply to  Rotte

Rotte, gdyby o to chodziło, to zrobiliby rejestr chorób i przypadłości wszystkich pacjentów, bo „dziady u lekarza” też zatajają choroby. Ale rejestr objął tylko kobiety w ciąży ;>

Rotte
Rotte
19 dni temu
Reply to  elo

Akurat to poszło na pierwszy rzut , docelowo i tak będzie wszystko w big data . Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że rachunki z apteki i inne tego typu interakcje są analizowany i tak w sposób niejawny . Wracając do tematu wg mnie nie ma się tak czym podniecać nikomu to nie zaszkodzi a w wielu przypadkach może pomóc , wciskanie na siłę tego w spór polityczny jest nadużyciem.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x