Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Minister zdrowia wprowadza nowe przepisy w związku z ospą małpią


Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał 27 maja trzy rozporządzenia, które wprowadzają działania prewencyjne związane z ospą małpią. Dotyczą one m.in. zgłaszania przypadków zakażenia, kwarantanny i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na tę chorobę.


W Polsce nie zanotowano dotąd przypadków ospy małpiej. Źródłem obecnych ognisk na obszarze Europy jest wirus linii zachodnioafrykańskiej. Ze względu na to,  że choroba dotąd nie występowała w Polsce, zachodzi konieczność uwzględniania ospy małpiej oraz zakażenia wirusem MPXV w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. 

Znowelizowane przepisy wprowadzają obowiązek zgłaszania przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Należy to zrobić telefonicznie i potwierdzić (w postaci papierowej lub elektronicznej).

Gdy dojdzie do wykrycia przypadku podejrzenia ospy małpiej lub jej rozpoznania, będzie można nałożyć 21 dniową kwarantannę na osobę z kontaktu lub podejrzaną o zachorowanie. Osoby, u których rozpoznano chorobę, będą podlegać hospitalizacji.

We współpracy z ekspertami chorób zakaźnych oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowano materiały informacyjne dotyczące ospy małpiej oraz zaleceń i diagnostyki w tym zakresie.

źródło: gov.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Małpiszon
Janusz Małpiszon
2 lata temu

Precz z komuną !!!

Nic nowego
Nic nowego
2 lata temu

W czym jest problem znowu , w latach 90 tych jak panowała żółtaczka pokarmowa zamknęli mnie na 2 tygodnie w szpitalu i problemu nie było . Nikt nie pytał , nikt nie tłumaczył choroba zakaźna i tyle…

Alfons
Alfons
2 lata temu

Owce pójdą się szczepić, wilki nie

Oli
Oli
2 lata temu

Kolejna głupota w natarciu,juz jasnowidz zdrowia przepowiada.Oni sami zachowują się jak te małpy .

Michał
Michał
2 lata temu

Ten minister to wygląda jak małpa. Kolejna plandemia przed nami, ale ludzie jeszcze nie zmadrzeli po covidzie. Kolejna zaraza, kolejne zakazy, nakazy, segregacja totalna. Zniszczenie gospodarki, wprowadzanie globalnego ładu przed nami, a wszyscy już wiedzą, że to wszystko zacznie się we Wrześniu. Prawdziwy wróżbita z tego Adama. Ludzie obudźcie się naprawdę obudźcie.

Jordan
Jordan
2 lata temu
Reply to  Michał

Tak akurat się obudzą,chyba z ręką w nocniku.Wieksza połowa ludzi zgłupiała z covidem,a teraz dostaną malpiego rozumu.Rzad i tv potrafi manipulować i zastraszanie,a ludzie wszystko łykają jak dzieci.Najwieksze małpy to siedzą w rządzie.

Michał
Michał
2 lata temu
Reply to  Jordan

W zupełności się z Tobą zgadzam. Cały świat walczył z covidem 2 lata, Putin pokonał go w jedną noc. Za chwilę temat wojny się zakończy, zacznie małpia, kozia, żabia, bycza, końska ospa . Jakiś czas temu czytałem, że ‚Kolejne przypadki małpiej ospy. Chorzy to głównie mężczyźni utrzymujący kontakty homoseksualne’ rozumiem, że jeśli zachoruje to znaczy że uprawiałem seks z facetem ? Naprawdę coraz gorzej dzieje się w świecie, coraz gorzej. Miejmy nadzieję, że ludzie będą się temu przeciwstawiac.

Może codziennik mławski jeśli pisze o małpiej ospie, napiszę o traktacie WHO? Może niech zaczną ludzie powoli wiedzieć kto będzie narzucać zakazy, nakazy?

Powiem po krotce, co powie who,jakie poda zalecenia to każdy kraj ma się do tego stosować, rząd nie będzie w stanie nic zrobić. A dzięki temu ludzie będą robić co im góra każe. Obecnie rząd trochę działał pod wpływem obywateli, a to bunt, a to nie będą głosować. Teraz będą robić co tylko im się podoba.

Ppp
Ppp
2 lata temu
Reply to  Jordan

Połowy są równe…

Jordan
Jordan
2 lata temu
Reply to  Michał

Tak akurat się obudzą,chyba z ręką w nocniku.Wieksza połowa ludzi zgłupiała z covidem,a teraz dostaną malpiego rozumu.Rzad i tv potrafi manipulować i zastraszanie,a ludzie wszystko łykają jak dzieci.Najwieksze małpy to siedzą w rządzie.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x