Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej podsumowało swoją działalność


24 maja 2022 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Takie zebrania to nie tylko statutowy obowiązek organizacji pozarządowych, ale też okazja do spotkania całego grona społeczników i oceny podejmowanych działań i inicjatyw.


Ze złożonego w imieniu zarządu Towarzystwa przez prezesa Henryka Antczaka sprawozdania wynika, że TPZM nadal prowadzi działalność wydawniczą, jest organizatorem bądź współorganizatorem  uroczystości związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi i co ważne,  prowadzi działalność związaną z rewitalizacją zabytkowych nagrobków. Ponadto od 2013 roku Towarzystwo organizuje konkurs związany z nadaniem tytułu „Mławianin Roku”.

Wybrany w styczniu 2020 roku nowy Zarząd TPZM rozpoczął działalność od spotkania z władzami samorządowymi miasta i powiatu, przedstawiając swoje plany i zamierzenia oraz formy współpracy.

„Spotkania te przebiegały w dobrej atmosferze, dyskusja była rzeczowa i dawała nadzieję na dobrą współpracę. Panu Burmistrzowi zgłosiliśmy potrzebę przydzielenia lokalu Towarzystwu, jako najdłużej funkcjonującej w mieście organizacji pozarządowej i zadeklarowaliśmy swój udział we współorganizowaniu uroczystości miejskich. Panu Staroście zaproponowaliśmy, żeby wspólnie z gminą Stupsk zorganizować powiatowe uroczystości związane z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku. Pan Starosta przychylnie zareagował na tę propozycję” – mówił o początkach kadencji prezes Antczak.

Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, udało się wydać dwie publikacje książkowe: w 2020 roku „ Wojna polska-bolszewicka w powiecie mławskim w 1920 roku”, z okazji 100. rocznicy tego wydarzenia i rok później „ Mława w latach 1945-1957. Życie polityczne, kulturalne i społeczne” – obie książki napisał wiceprezes dr Leszek Arent. Pierwsza książka związana była z rocznicą wojny polsko-bolszewickiej. Uroczystości powiatowe, upamiętniające te ważne wydarzenie w dziejach naszego narodu, odbyły się w Wyszynach Kościelnych, gdzie męczeńską śmiercią zginął proboszcz parafii ks. Stanisław Szulborski. Udział w nich wzięła liczna delegacja Towarzystwa. Druga publikacja wydana została w 65 rocznicę Polskiego Października ’56. Pomimo pandemii udało się przeprowadzić coroczne konkursy i wyłonić kolejnych „Mławian Roku” 2020 i 2021. Zostali nimi: Kazimierz Lewandowski i Janusz Dębski.

Jednym z ważnych zadań, które udało się przeprowadzić była renowacja zabytkowej kapliczki grobowej rodziny Rudowskich, wybudowanej w 1880 roku na cmentarzu parafialnym. Jest to jeden z cenniejszych tego typu zabytków, na północnym Mazowszu. Warto podkreślić, że renowacja była możliwa dzięki ofiarności sponsorów, m. in. Tomasza Tańskiego. W pozyskiwanie sponsorów zaangażowany był sekretarz Kazimierz Manista.

Delegacje Towarzystwa uczestniczyły we wszystkich uroczystościach rocznicowych i patriotycznych, organizowanych w Mławie jak również na terenie powiatu. Jedną z ważniejszych było odsłonięcie pomnika ks. Władysława Skierkowskiego w Bogurzynie, w dniu 11 września 2021 roku, z udziałem biskupa płockiego Piotra Libery.

Mówiąc o stronie finansowej działalności Towarzystwa, ze sprawozdania finansowego przedstawionego przez skarbnika Janusza Grochowskiego wynikało, że finanse Towarzystwa wydatkowane były zgodnie ze statutem i znajdują się w dobrej kondycji i umożliwiają dalszą działalność.

Na zebraniu wybrano nowego członka Sądu Koleżeńskiego – Włodzimierza Kubarskiego i powołano nowego przewodniczącego – Jacka Wilamowskiego. Uzupełnienie składu Sądu Koleżeńskiego konieczne było ze względu na niespodziewaną śmierć Grzegorza Morawskiego w 2020 roku.

Wzruszającą częścią zebrania było wręczenie szacownym członkom Towarzystwa listów gratulacyjnych, z okazji ukończenia 90 roku życia: Pani Celinie Błaszczyk i Panu Jerzemu Kwietniowi. Sto lat i gromkie brawa z sali były potwierdzeniem szacunku dla jubilatów.

W bieżącym roku TPZM planuje wydać publikację poświęconą mławskiemu cmentarzowi parafialnemu, zatytułowaną „Cmentarz parafialny w Mławie i jego tajemnice”. Opracowania tego zagadnienia podjął się Andrzej Grochowski i dr Przemysław Miecznik. Renowacji poddany zostanie pomnik katyński, znajdujący się na cmentarzu parafialnym.

źródło i fot. TPZM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
6 miesięcy temu

Brawo!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x