Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pomnik hańby na Mazowszu, a konkretnie w Szydłowie?


Pomnikiem hańby nazwał redaktor prowadzący majowy program z cyklu Alarm, emitowany w TVP1 postawiony w Szydłowie pomnik żołnierzy bolszewickich rozstrzelanych za mord na polskich jeńcach wojennych podczas wojny w 1920 roku.


Wyemitowany 9 maja program w pierwszej części nawiązywał do wielkomocarstwowych ambicji Rosji w corocznej paradzie zwycięstwa w Moskwie, a także do obecnej agresji wobec Ukrainy. W drugiej części jako „bulwersujący przykład zakłamywania historii na Mazowszu” przywołany został pomnik z Szydłowa. W przygotowanym materiale o masakrze polskich jeńców wojennych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku mówili – mieszkaniec Szydłowa Jerzy Ciecierski oraz dr Leszek Arent. Obaj podkreślali, że bolszewicy dokonali mordu na polskich jeńcach w sposób wyjątkowo okrutny, zabijając ich szablami i saperkami.

Dr Arent przypomniał, że w okresie międzywojennym nie było żadnego monumentu w tym miejscu, dopiero w 1945 roku z inicjatywy komunistycznego burmistrza Mławy powstał pomnik z napisem: „Bohaterskim żołnierzom Armii Czerwonej poległym w 1920 roku w walkach z jaśniepańską i burżuazyjną Polską walcząc o socjalizm i naszą wolność – społeczeństwo gminy Szydłowo”.

Tablicy z tym napisem już dawno nie ma, ale za istniejącą obecnie formę pomnika dostało się od prowadzącego program, nieżyjącemu już wójtowi gminy Szydłowo, Wiesławowi Boczkowskiemu, a także sprawującej w tym czasie władzę Platformie Obywatelskiej.

Jak jednak obecnie wyjaśniał Urząd Gminy w Szydłowie, mogiła żołnierzy Armii Czerwonej figuruje jako mogiła zbiorowa w wykazie cmentarzy, kwater i mogił wojennych Wojewody Mazowieckiego, a istniejąca treść napisu była konsultowana z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.   

Program kończy się scenkami z usuwania sowieckich pomników i stwierdzeniem, że „w Polsce nie ma miejsca na takie zakłamane komunistyczne relikty”.

JK

Poniżej link do cytowanego programu ALARM z 9 maja 2022 r.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
63 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Jakie tu tłumu putinowskich piesków szczekających w obronie swoich czerwonych 😀 Mława to Mława czerwono aż oczy bolą. PO komusze, PO PZPR-owskie odpady.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

No masz, rację putinowskie czyli piskomuchy. I słusznie powiadasz same odpady społeczne. Wstyd dla naszego kraju.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonim

Wyszukajcie hashtag #piotrowicze, to zobaczycie ile w PiS byłej komuny siedzi, z byłym prokuratorem stanu wojennego, Piotrowiczem, tym od obrony księdza, który tylko „ciumkał” dziecko.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Jaki ty g.łupiutki jesteś, ale z takimi nie ma co dyskutować, bo oni swoje będą w kółko klepać nie popierając swoich tez i twierdzeń żadnymi dowodami, bo ich nie mają.

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

PZPRowskie odpady znalazły swoje miejsce w szeregach PiS i to wszystkie odpady.

Hemi
Hemi
1 rok temu

Jak zwykle, TVP przeszkadza opozycji.

Dlaczego? Bo mówi prawdę, tak jak ostatnio, o próbach perfidnej i podstępnej prywatyzacji Lotosu przez obcy kapitał.

Sprawę tego nieszczęsnego pomnika zostawiam na boku. Z cmentarzami nie ma co walczyć, chociaż też nie można dopuszczać, żeby gloryfikowały agresorów, którzy napadali na Polskę.

Gra de facto toczy się o przyszłość – czy władza dostanie się z powrotem w ręce grupki, kliki trzeba byłoby wręcz powiedzieć, która z perfidii czy z nienawiści do tego, co polskie, podejmie z powrotem krecią robotę wyprzedawania zagranicy wszystkiego, co polskie.

Którą to krecią robotę PiS 7 lat temu skutecznie powstrzymał.

Jak mówił Z. Ziobro, Polska nie może zostać na powrót lokajem zagranicy.

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  Hemi

To co, cwaniaczku myślisz, że Europa klęknie na kolana przed toba i Zerem, bo wy trak chcecie, Duda już klęczał przed Trumpem, to wy też ugniecie się w końcu i klęknięcie na oba kolanka…

Last edited 1 rok temu by Anonim.
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Hemi

Nie TVP, tylko głupota i zakłamanie, szanowny panie, a przeszkadza nie tylko opozycji, ale wszystkim, którzy widzą co się dzieje wokól i wszystkim, którzy umieją używać szarych komórek.

Wolność
Wolność
1 rok temu
Reply to  Hemi

Ale mamy teraz galupującą inflację. Co za debil 7 lat temu wymyślił żeby głosować na piskomuchów.

Anonimek
Anonimek
1 rok temu
Reply to  Hemi

Ty chłopie z kosmosu przybyłeś, że tu takie brednie wypisujesz. Czas zejść na ziemię i przestać ufać obecnej władzy co kradnie wszystko co tylko jest coś kolwiek warte.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimek

Jak blisko koryta, albo i nawet dobrze sięga do tego koryta, a kto przy korycie, to wiesz, że trudno go oderwać i sam nie odejdzie, chyba że go wypchną. No ale Hemi sobie radzi…

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Hemi

A gdzie się podział pseudoprzewodniczący solidarności Piotr Duda inflacja rośnie a on cicho siedzi, wypadki w kopalniach a jego nie słychać. Jakby kto inny był u władzy niż piskomuchy to już by pewnie mordę darł.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Hemi

A to oni przypadkiem nie sprzedali firmie MOL, której teraz sprzedaje PIS i która w znacznej części jest kontrolowana przez RosNieft?

500 dusz
500 dusz
1 rok temu
Reply to  Hemi

Brawo. HEMI !. Widząc jak wiele osób Cię nie lubi a raczej Twoich pogląd widać jak dużo jest jeszcze do zrobienia ale ziarno już zostało zasiane.

Anonim..
Anonim..
1 rok temu
Reply to  500 dusz

Brawo „hemi” – jeszcze trochę i będziesz mógł paść kozy na lotnisku w Baranowie. Dobrze tam doją kasę piskomuchy i tobie też będzie się opłacić a i do pomocy weź pieska „500 dusz” bo chłopiec chce też się dorobić.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  500 dusz

O czym dziecko bredzisz w tej swojej malignie?
może najpierw poznaj dobrze język polski i jego zawiłości – język polski trudna język, nieprawdaż?
„Ucz, ucz, ucz, ucz się polskiego,
na łatwe i na trudne dni…”

Mario
Mario
1 rok temu

Ten grób powinien zostać, żeby przypominać o tych wydarzeniach i był przestrogą dla potomnych by nigdy więcej nie dopuścili do takich okropieństw, jednocześnie jest świadectwem tego, ze rosjanie się nie zmienili i nadal bezlitośnie mordują ( pamiętajmy też że są wśród nich wyjątki).

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Mario

Moja babcia mówiła że nie wolno walczyć z nieboszczykami bo zawsze źle się to kończy, zmarłych należy zostawić w świętym spokoju

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Jak zwykle, program zrobiony pod tezę „To złe PO”. Szczucie dla szczucia jak to w szczujni. Pytanie, kto ten chłam jeszcze ogląda?

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Zdziwiłbyś się – są tacy co na okrągło to oglądają. Są tacy, co wierzą w PIS i słuszność tego co robi JK i jego ekipa niczym wielu ruskich w Putina, a w szczególności na wsiach.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Wierzą, bo oglądają 🙂

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Oglądają bo wierzą 🙂

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

A dlaczego tylko na wsiach? Również w miastach, może poza tymi kosmopolitycznym i tęczowymi metropoliami, PiS, JK i Z. Ziobro mają duże poparcie.

I to poparcie ideowe, nie na zasadzie, że „popieram partię P., bo wsadziła mnie na stołek”.

Nie tak dawno bodajże niejaki Schet utyskiwał, jak to z jego PO odpływ członków i wpływów ze składek nastąpił, gdy stracili władzę i zabrakło stołków i synekur do dzielenia.

Parta władzy bez władzy, dość żenujące, dlatego w opozycji od lat już nie mogą się pozbierać i kroczą od jednej kompromitacji do drugiej.

Wolność
Wolność
1 rok temu
Reply to  Hemi

O co się ubiegasz u tych obecnych komuchów. Jeszcze nie przejrzałeś na oczy. Nie gorszy cię szalejącą inflacją spowodowana wydrukiem kasy bez pokrycia. Wszystko po to aby przekupić ciemny lud taki jak ty. A piskomuchy ciągle u władzy i garną kasę garściami bo ciągle im mało. Ośmiorniczki to był pikuś w porównaniu z tym co Balbina a i spółka wyprawia. Ich bieda nie ubodzie. A tobie miernoto pozostanie tylko miska ryżu.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Wolność

„Wolność” – jego bieda nie ubodzie, on korzysta z koryta pełnymi garściami razem ze swoim guru: Zerem, bo Zero to jego wódz.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Hemi

Naucz się czytać ze zrozumieniem, bo „szczególnie na wsiach” nie znaczy to samo co „tylko na wsiach”. Tyn zawsze musisz wszystko przekręcić po swojemu?

Dyskurs
Dyskurs
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Po tezę to jest Twój wywód i chcesz sprowadzić rozmowę do poziomu który reprezentujesz . Pytanie jest czy warto było remontować pomnik ? Ja bym zrobił 10m chodnika a pomnik zostawił jak jest .

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Dyskurs

A niby jaki poziom reprezentuję? Oceniasz to po jednym wpisie? To chyba właśnie świadczy o Twoim poziomie. Zwłaszcza patrząc na poziom języka jaki używasz i jego poprawność.

Dyskurs
Dyskurs
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Próbujesz podzielić, szydzisz i umniejszasz wagę wypowiedzi z uwagi na błędy ort.Schemat taki sam jak zawsze ” typowy dla pewnej grupy społecznej ” .

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Dyskurs

Ta

xxxx!!!!!
xxxx!!!!!
1 rok temu
Reply to  Dyskurs

Nie przejmuj się opiniami, tego Anonimowo, pisz swoje, bo w polemice z nim nie masz szans, On jest specjalistą od każdego tematu !!! — a błędy każdemu się zdążają !!!

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  xxxx!!!!!

„Zdążają się”. to fakt 🙂

xxxx!!!!!
xxxx!!!!!
1 rok temu
Reply to  xxxx!!!!!

No i mi się to przydarzyło, winni być zdarzają,!!!

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  xxxx!!!!!

Szczególnie tobie te błędy się zdarZają, panie B. Jesteś po prostu królem błędów na tym portalu i to nie tylko ortograficznych.
Czy do ciebie kiedyś dotrze, że nie jednemu psu Burek na Imię?

Baczny 1 obserwator xxx !!!
Baczny 1 obserwator xxx !!!
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Myślę że ta Pisowska ciemnota z PULTUSKA, Z pewnością oglądała!?!

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Pisiory sami zakłamują najnowszą historię Polski, a czepiają się innych.
Ten pomnik zajmował za komuny o wiele więcej miejsca i był faktycznie bardzo okazały, w chwili obecnej to z niego pozostał można w sumie nazwać tylko miejsce pochówku bolszewików, no ale panowie redaktorzy (od 7 boleści) z TVPIS wiedzą wszystko lepiej. Uważam, że powinniśmy być bardzo ostrożni i do wszystkiego podchodzić z większą dozą dyplomacji, bo Rassija jest od Polski o rzut kamienia, a Putin za słowa naszych rządowych „elyt” już się odgraża, że jesteśmy następni w kolejce po Ukrainie do denazyfikacji.
Czy nam będzie miał kto pomagać w razie czego, tak jak my pomagamy Ukrainie?

xxxx!!!!!
xxxx!!!!!
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Nie wybiegaj tak myślami w przyszłość– bo żebyś czasami nie wykrakał, !!!!

WydRKp
WydRKp
1 rok temu
Reply to  xxxx!!!!!

widzę że byłoby to niektórym nawet na rękę . Schować głowę w piasek i siedzieć . Swego czasu nawet padł postulat z germani żeby się najlepiej poddali drugiego dnia. Panowie za taką postawę dziękujemy.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  xxxx!!!!!

Tu nie ma co krakać, wystarczy wyciągnąć wnioski z tego co się dzieje wokół, a w szczególności z tego co mówią i co robią nasi rządzący . Mamy w rządzie tak mądrych ludzi, że szkoda słów, no ale oni zapewne mają już podstawiony samolot na pasie startowym i czeka w pełnej gotowości.

Ipek
Ipek
1 rok temu

Idącym tym tokiem myślenia to należy zlikwidować pomnik Smoleński na terenie Federacji Rosyjskiej!

Moralne Dylematy
Moralne Dylematy
1 rok temu
Reply to  Ipek

Dwie różne nie porównywalne sprawy . Teraz jest pytanie czy wypowiadasz się z perspektywy kata czy ofiary. Takie fikołki myślowe są bardzo nie bezpieczne . A to co zrobiła / robi / zrobi Rosja to już widzimy i łudzenie się że to tylko jeden człowiek jest zły jest bardzo mylne . Wg mnie obiekty tego typu np. mogiły powinny zostać jako artefakty lub powinny być zlikwidowane czyli ekshumowane i przeniesione do bezimennym grobów . Nie profanować .

Moralne Dylematy
Moralne Dylematy
1 rok temu

Pomniki przynajmniej niektóre powinny pozostać jako artefakty strikto historyczne to tak wg mnie. Ale pakowanie kasy w ich renowacje to już jest pewien dylemat gdy nasi bohaterowie zasługują na to bardziej . Co do postu poniżej . Stanowczo nie zgadzam aby oddawać jakiekolwiek honory mordercom , zbridniażom np. w postaci mogił i obelisków stwierdzenie że dana osoba nie żyje nie ma nic z tym wspólnego zarazem też nie może dochodzić do profanacji z tym się zgodzę. Druga sprawa to srebrniki od ruskich i handel z nimi . Tutaj sprawa też powinna być oczywista.

Zazku
Zazku
1 rok temu

Co za głupota! Nie mają chyba nic ciekawego do roboty.. każdy człowiek zasługuje na szacunek, nawet jeśli był zły za życia i robił złe rzeczy. Jak można chcieć likwidować groby ludzi? To nieludzkie! Tak bardzo chcą teraz pomagać ze za chwile będą mieć myślenie jak oprawcy! Wstyd!

fiufiu
fiufiu
1 rok temu
Reply to  Zazku

Ale brednie.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Zazku

Jak był zły i robił złe rzeczy, to czy za życia, czy po śmierci na szacunek nie zasługuje. Czym innym jest traktowanie grobów. W kulturze europejskiej zwłok i grobów się nie profanuje. Nawet takich bydlaków, jak ci co tam leżą.

Piotr
Piotr
1 rok temu

Ludzi to już konkretnie poje.balo. Mam transport, 13 dużych aut które poruszały się pod spedycją tylko i wyłącznie na wschód. Głównie Rosja, Białoruś, transport został wstrzymany, nie ma żadnych przejazdów, ja wpadłem w długi i czeka mnie upadłość działalności. Chciałbym tylko zaznaczyć, że przez zakazy, sankcje tracą tylko i wyłącznie zwykli ludzie. Rząd nie daje żadnych pieniędzy na pomoc, a jak zgłosiłem się do spedytora, to Panie nie nasz problem. Masakra, covid nas nie wykończył, wykończy Ukraina.

XYZ
XYZ
1 rok temu
Reply to  Piotr

Trzeba przestawić działalność ze Wschodu na Zachód
Przedsiębiorco, pracownicy są zwalniani i żaden pracodawca nie ubolewa nad nimi, że mają kredyt do spłacenia. Wobec tego czas zakończyć to narzekanie. Można też zmienić pracę.

Piotr
Piotr
1 rok temu
Reply to  XYZ

A ja ubolewam, gdyż rozumiem postawę ludzi ich zobowiązania, mają rodziny, dzięki nim mam Ja. A takie podejście jak Twoje ‚ żaden pracodawca nie ubolewa nad nimi, że mają kredyt do spłacenia ‚ jest dla mnie karygodną postawa. Nie życzę nigdy nikomu, aby nie daj Boże był Twoim pracownikiem a Ty jego pracodawcą. Życzę Ci z całego serca, abyś za swoje słowa poniósł konsekwencje, stracił pracę i zastanawiam się co dalej.

Moralne Dylematy
Moralne Dylematy
1 rok temu
Reply to  Piotr

Jestem zdania że handlować należy z każdym ale nie takiej sytuacji gdzie zyski napędzają brudną wojnę . Postawa typu jest mi dobrze zarabiam kasę reszta mnie nie obchodzi jest dla mnie nie zrozumiała ale jej nie akceptuje, gadki typu to nie my to zrobili naziści były już przerabiane .

xxxx!!!!!
xxxx!!!!!
1 rok temu

Masz dylemat, powinieneś zwrócić uwagę, i zapoznać się z tym co napisał PIOTR, powinieneś zauważyć, że PIOTR, WYKONUJĘ TYLKO USŁUGĘ,!!!!

XYZ
XYZ
1 rok temu
Reply to  Piotr

Już kiedyś straciłem pracę, bo pracodawca skąpił grosza i likwidował etaty obciążając ponad siły tych co pozostali. I wiesz jak z tego wybrnąłem? – Zmieniłem zawód.

xxxx!!!!!
xxxx!!!!!
1 rok temu
Reply to  XYZ

To widać !! I stałeś się INFLUERCEREM!!!

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  xxxx!!!!!

Kim?

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  xxxx!!!!!

😀 😀 😀

BACZNY 1 OBSERWATOR !!!
BACZNY 1 OBSERWATOR !!!
1 rok temu
Reply to  XYZ

Oczywiście że można to zmienić !!— wystarczyło by aby przedsiębiorca PIOTR zatrudnił ciebie jako doradcę, a ty uzdrowisz wszystko znajdując rozwiązanie, tego problemu, i odnajdziesz kierunki na zachód !!! — i wtedy będzie zgodnie z POLSKIM przysłowiem ” WILK SYTY I OWCA CALA „” tylko że ty potrafisz tylko pisać i dawać komuś rady — i lepiej by było abyś się wziął za solidną robotę !!!!!

XYZ
XYZ
1 rok temu

Transportu ciężarówkami w Polsce jest za dużo. Jesteśmy na pierwszym miejscu w UE. Czas pomyśleć o transporcie koleją. Wtedy będzie mniej wypadków drogowych i mniej emisji spalin. Tak robi Zachodnia Europa, a u nas zacofanie.

Paweł
Paweł
1 rok temu
Reply to  XYZ

Gościu nie zacofany…a z kolei do sklepów, firm etc. kto dowiezie? Może taczki. A wie Szanowny Europejczyk, że tory też nie wszędzie są? Dzbany nie potrafią zrozumieć, że ktoś zainwestował ogromne środki w swoją firmę, a później państwo z dnia na dzień pozbawia go środków do życia. Typowe lewackie podejście…

Piotr
Piotr
1 rok temu
Reply to  Paweł

Co tacy ludzie jak xyz może wiedzieć o prowadzeniu firmy, jak pewnie żyje z zasiłku, bądź jest jak to nazwał ‚ niewolnikiem’ systemu i zapieprza za przysłowiową ‚miske ryżu’ taki człowiek nigdy nie zrozumie co znaczy prowadzić swój własny biznes, nie ma świadomości jakie koszta są związane z prowadzeniem transportu. Chciałbym tylko zaznaczyć, że to co się dzieje na rynku logistyki nie tylko mnie zniszczyło. Jest setki firm które dziś nie mają zleceń, bo to co się udało innym pchnąć auta na zachód to się udało. Nie ma sensu się wypowiadać, gdyż widać mądrzejszych. Jeśli jesteś taki do przodu to proszę daj znać na priv, zaproszę Cię do siebie do firmy zobaczysz jaka to praca, przejedziesz się w trasę i ocenisz.

Dyskurs
Dyskurs
1 rok temu
Reply to  Piotr

Panowie trochę odbiegli od głównego tematu , wiem że są emocję ale tutaj sytuacja zero jedynkowa . Nie handlujemy z ruskimi i koniec.

xxxx!!!!!
xxxx!!!!!
1 rok temu
Reply to  Paweł

To nie jest lewackie podejście— to jest PRAWICOWE podejście !!!

Paweł
Paweł
1 rok temu
Reply to  xxxx!!!!!

Jaka prawica? Przecież PiS to lewica udająca prawicę.

Oki
Oki
1 rok temu
Reply to  Piotr

Ukraina wykończy czy Rosja, która rozpętała to piekło

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Oki

Jak Ukraina ? Przecież to Państwa zachodnie wykończą Rosję jeśli chodzi o gospodarkę. Nam zakręcili gaz, ale kupujemy gaz od Niemca który nadal ciągnie od Ruska ale już po wyższej cenie. Wszyscy szczekają sankcje sankcje, ale transport, gaz, energia, węgiel idzie z Rosji cały czas. Ukraina skąd ma gaz ? Z Rosji, no chyba że Małowiecki daje przez ukryty gazociąg. Albo dudu który tak głośno mówił, że on dla aktora zrobi wszystko i robi.

Trochę wystarczy posłuchać niezależnych mediów których i tak jest mało, bo wszystko to co reżimowe to mówią co im każą.

63
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x