Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Kiedy uchodźcy tracą prawa do świadczeń z ZUS?


Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ lub o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym ZUS.


Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu jest z kolei utrata przez niego prawa do świadczeń dla rodzin. Dlatego ważne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o te świadczenia, i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Cudzoziemcy mogą zrobić to za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba wtedy złożyć pismo na formularzu POG. Szczegółowa instrukcja znajduje się na stronie internetowej Zakładu.

ZUS sprawdza

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma narzędzia, aby sprawdzić czy dana osoba opuściła Polskę. Cudzoziemiec, który pobiera świadczenia dla rodzin i nie poinformuje ZUS o swoim wyjeździe będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami. Instytucja weryfikuje legalny pobyt obywateli Ukrainy zarówno na etapie przyznawania świadczeń jak i w dowolnym momencie w trakcie okresu świadczeniowego. ZUS ma bowiem dostęp do różnych państwowych rejestrów. Chodzi np. o systemu informacji oświatowej, centralny wykaz ubezpieczonych. W razie potrzeby ZUS będzie mógł także korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną.

Ponadto, w przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w swojej placówce. Urząd może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego jeżeli świadczeniobiorca odmówi udzielenia lub nie udzieli w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia. Te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców.

Uchodźcy powinni poinformować ZUS także w sytuacji, kiedy wyjadą na zachód do krajów UE. W ramach współpracy pomiędzy instytucjami właściwymi do realizacji unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, ZUS może pozyskać informację o pobycie obywatela Ukrainy w innym państwie w ramach prowadzonego postępowaniu o przyznanie świadczeń rodzinnych w innym państwie członkowskim UE/EFTA.

W ramach wsparcia realizowanego przez ZUS obywatele Ukrainy mogą skorzystać z programów dla rodzin takich jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy „Rodzina 500+”. Pierwsze pieniądze w ramach 500+ trafią do Ukraińców w połowie maja.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Michałek
Michałek
6 miesięcy temu

Uchodźca to w ogóle nie powinien mieć prawa do żadnych świadczeń!!!!!!! To my podatnicy na to płacimy wysoką cenę i będziemy płacić. Mamy skutki inflacji, wysokie stopy procentowe. Dodruk pieniędzy idzie pełną parą. Obudźcie się ludzie bo czeka nas okrutna bieda

VVB
VVB
6 miesięcy temu
Reply to  Michałek

Dlatego tą ekipę trzeba odstawić od rządzenia bo naszym dzieciom zgotują los biedaków. Zamiast pomagać rodzicom w okresie starości dzieci rozjadą się po świecie „za chlebem”.

Docent
Docent
6 miesięcy temu

Owszem ZUS ma narzędzia do kontroli tego ale nic z tym nierobi. Wiele Ukrainek wyjechało z Polski, są na Ukrainie i pobierają 500+.

Kuba
Kuba
6 miesięcy temu
Reply to  Docent

Pieniążki wpływają na konto i będą wpływały, bo w państwie „prawa” nie ma czegoś takiego jak aparat kontroli, a jeszcze biorąc pod uwagę biednych uchodźców… Kontroluje się tylko Polaków, którzy uczciwie pracują na te wszystkie socjale tak uchodźców ja i naszej rodzimej patologii.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x