Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Atrakcyjne wycieczki, warsztaty i selfie z Bolesławem Prusem


Miejska Biblioteka Publiczna w Mławie obchodzi w tym roku 175-tą rocznicę urodzin i 110-tą rocznicę śmierci swojego patrona Bolesława Prusa. Pod koniec 2021 roku powstał projekt „Wszystkie światy Bolesława Prusa”, obejmujący różnorodne formy aktywności czytelniczej i kulturalnej, który przybliży mieszkańcom Mławy postać i twórczość patrona biblioteki. Projekt został zgłoszony do Programu „Promocja czytelnictwa” i otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 7.735 zł. Całkowity koszt realizacji działania to 9.800 zł.


Pierwsze wydarzenie odbędzie się siódmego maja. Będzie to wycieczka autokarowa do Warszawy pod hasłem: Śladami „Lalki”  Bolesława Prusa. Uczestnicy wraz z przewodnikiem  wycieczki będą podążać szlakiem miejsc i budowli związanych z powieścią. Wycieczka jest dla uczestników bezpłatna.

Kolejną okazję do uczczenia rocznic naszego patrona stworzymy w Parku Miejskim 26 maja. „Pod rękę z Bolesławem Prusem” to spotkanie z postaciami z powieści Prusa. Alejkami parku będą spacerować np. Wokulski, Faraon czy Emancypantka, zachęcając do zagrania w tematyczną grę karcianą pod nazwą „Flirt towarzyski – Wszystkie światy Bolesława Prusa”. Gra składa się z cytatów z utworów pisarza i powstała w naszej bibliotece. Selfie z Prusem? To możliwe, gdyż w parku stanie fotostand, przedstawiający postać pisarza w naturalnej wielkości.

W maju odbędzie się także druga, również bezpłatna wycieczka, do Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Uczestnicy zwiedzą z przewodnikiem ekspozycję „Secesja”, poznając kierunki w  sztuce (także użytkowej), jakie towarzyszyły Bolesławowi Prusowi w jego czasach.

Dla młodzieży ze szkół średnich proponujemy warsztaty literackie „Prus na bloga!”. Warsztaty zaplanowaliśmy na początek czerwca. Poprowadzi je pisarka, Monika Sawicka. W czasie zajęć młodzież zapozna się z okolicznościami, jakie towarzyszyły obecności Prusa w Mławie i odkryje tajniki tworzenia tekstów literackich na bloga.

W ramach projektu zorganizujemy także 3-dniowe warsztaty teatralne (25,26 i 27 lipca) dla starszych dzieci w wieku 10-14 lat. Zajęcia pod nazwą „Prus na deskach” będą oparte o teksty pisarza. Dzieci poznają zasady współpracy na scenie, odkryją swoje indywidualne cechy, poprawią wymowę, świadomość ciała i przede wszystkim będą rozwijać się przez zabawę.

Ostatnim punktem naszego projektu będzie spotkanie czytelnicze „Wszystkie światy Bolesława Prusa – opowieść o jego życiu i czasach”. Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa „Jak to z higieną wtedy było”, na którą złożą się eksponaty i plansze informacyjne. Pisarz był orędownikiem podnoszenia poziomu higieny osobistej, wspierał powstawanie miejsc pomocy najbiedniejszym.

Informacje o wydarzeniach biblioteka zamieszcza np. na stronie internetowej biblioteki, na Facebooku oraz w gablotach na zewnątrz i wewnątrz budynku biblioteki. Zapraszamy!

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x