Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mazowieccy terytorialsi i armia kanadyjska wspólnie na rzecz uchodźców


Fot. DWOT


Od początku inwazji Rosji na Ukrainę terytorialsi działają na punktach recepcyjnych i informacyjnych niosąc pomoc ukraińskim uchodźcom. Od środy, 20 kwietnia br., działania WOT wspierają Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF) – blisko 120 żołnierzy już prowadzi działania na terenie Polski.

Jak podkreślił Pan Sean Fraser, kanadyjski Minister ds. Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa, Kanadyjczycy będą wspierać inicjatywę Polski, która ma na celu chronić i pomagać Ukraińcom szukającym schronienia przed straszliwą wojną w ich ojczyźnie.

Obecnie Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF) współdziałają z żołnierzami z 5 i 6 Mazowieckiej Brygady OT, których rejon odpowiedzialności obejmuje Mazowsze. Pełnią służby m.in. w hali GlobalExpo Centrum  Targowo – Kongresowe w Warszawie, gdzie pomagają w tymczasowym zakwaterowaniu uchodźców.

Na części punktów wspólnie z terytorialsami jest kilkunastu kanadyjskich żołnierzy, część z nich to wykwalifikowani medycy oraz tłumacze posługujący się językiem ukraińskim. W ramach współpracy będą oni udzielali pomocy medycznej uchodźcom, którzy tego potrzebują.

Kolejny zakres współdziałania obejmuje organizację i zabezpieczenie przez WOT biometric point, na którym kanadyjscy żołnierze udzielają pomocy w ułatwieniu dostępu do procedur imigracyjnych tym uchodźcom z Ukrainy, którzy będą chcieli wyjechać i podjąć naukę lub pracę w Kanadzie, w tym trudnym dla siebie czasie, jakim jest ucieczka przed wojną.

Większość sił delegowanych będzie z 1 Dywizji Kanadyjskiej z Kingston Ontario i 3 Batalionu Kanadyjskiej Lekkiej Piechoty Księżniczki Patricii z Edmonton w Albercie.

źródło: 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1.3 3 votes
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Luz
Luz
7 miesięcy temu

WOT powinien zmienić nazwę na DSR czyli darmowa siła robocza. Za komuny też było coś takiego

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu
Reply to  Luz

Tyle, że to nie jest darmowa siła robocza. Dostają ciuchy, wikt i opirunek, a za mierzenie temperatury czy bieganie po lesie dostają kasę, ściągana z podatków, które my wszyscy płacimy. Te pieniądze mogłyby być o wiele mądrzej wydane, no ale rządzący stworzyli sobie ochronę przed plebsem, w razie czego. Kto im zabroni?

Luz
Luz
7 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

za Komuny też dostawali ci z OC „ciuchy, wikt i opirunek”, Ale nikt z przyzwoitości nie ubierał w mundury wojskowe. Chodzili w niebieskich drelichach.

Anonim
Anonim
7 miesięcy temu

Tydzień bez samochwałki jest tygodniem straconym.

Usey
Usey
7 miesięcy temu
Reply to  Anonim

W sumie jak masz czym to też możesz się pochwalić…czekamy na info.

Anonim
Anonim
7 miesięcy temu
Reply to  Usey

Ale po co mam się chwalić, że rano wstałem, umyłem się, zjadłem śniadanie, udałem się do pracy żeby zapracować na utrzymanie rodziny, potem powrót do domu, obiad, chwila odpoczynku, kolacja, film, prysznic i łóżko. Dzień jak to dzień. Nic wielkiego. Przyznam się nie mierzyłem temperatury. Nie afiszowałem się pusząc się przy okazji, że noszę schludne ubranie. Robię zakupy, od czasu do czasu bezinteresownie pomogę sąsiadom. Ot takie życie. Nie ma czym się chwalić. I coś więcej chcesz wiedzieć czy dalej uważasz, że jest o czym pisać odnośnie dzieci maciory i ich niby sukcesach.

Usey
Usey
7 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Chyba chodzi o coś innego i masz z tym duży problem stąd ta frustracja.

Anonim
Anonim
7 miesięcy temu
Reply to  Usey

Dzieciątko Maciory odpowiedziałem Ci na zadane przez ciebie idiotyczne pytanie. A problem mój jest taki, że nie lubię jak moje podatki są wydawane na sztuczny twór zamiast na prawdziwe zawodowe wojsko. I w dodatku co tydzień ten twór próbuje udowodnić, że coś nadzwyczajnego robi. A to są tylko zwykłe codzienne czynności, które wszyscy my wykonujemy. Ot i cała prawda o formacji być może którą reprezentujesz.

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu
Reply to  Usey

Czekamy? tzn. kto czeka? towarzyszu, ty? bo ja nie.

Last edited 7 miesięcy temu by Anonimowo
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x