Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ochotnicza Straż Pożarna w Wieczfni Kościelnej ma 100 lat


22 kwietnia 1922 roku powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Wieczfni Kościelnej. Od stu lat jednostka wpisała się już na stałe  w historię tej miejscowości, podejmując nie tylko działania ratowniczo-gaśnicze jak też i społeczno-kulturalne.


Z okazji setnej rocznicy założenia straży ochotniczej, 1 maja 2022 w Wieczfni Kościelnej odbyła się okolicznościowa uroczystość. Mszę św. w intencji strażaków odprawił Biskup Płocki Piotr Libera,  a jednostce i druhom zostały nadane strażackie odznaczenia. Pamiątką tego jubileuszu jest również ustawiona przed strażnicą na granitowym postumencie figura Patrona Strażaków – Św. Floriana poświęcona przez biskupa Liberę.

Jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji strażaków odprawioną w kościele parafialnym w Wieczfni Kościelnej przez Biskupa Płockiego Piotra Liberę. Po mszy, uczestnicy przemaszerowali pod strażnicę, gdzie odbyła się część oficjalna, podczas której jednostka OSP w Wieczfni Kościelnej została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP, a także medalem Pro Masovia. Aktu odznaczenia dokonał st. bryg Jacek Gaczkowski – przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, a medale Pro Masovia w imieniu marszałka województwa wręczał Konrad Wojnarowski. Odznaczenia otrzymali również szczególnie zasłużeni druhowie i druhny.

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Jarzębowski Wojciech, dh Zaborowski Hubert i dh Zaborowski Zbigniew.

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Nadratowska Ewa, dh Langowska Natalia i dh Waśniewska Agnieszka.

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Nadratowski Mariusz i dh Wernik Bartłomiej.

Odznaką Strażak Wzorowy odznaczony został dh Langowski Łukasz.

Odznaczenia wręczył Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mławie mł. bryg. Mirosław Wójcik.

Historię założenia jednostki OSP w Wieczfni Kościelnej przedstawił obecny jej prezes  dh Tadeusz Skolimowski, przywołując nazwiska założycieli. Byli wśród nich: Bulewicz Franciszek, Bukowski Józef, Kuskowski Michał, Lobert Aleksander, Piekarski Władysław, ks. Syski Hieronim, Włodarski Jan, Bogucki Bonifacy, Kanigowski Wacław, Kuskowski Szczepan, Nowakowski Ignacy, Robaczyński Dionizy, Szklarski Bolesław, Wrzeszcz Józef. Strażacy oddali też hołd zmarłym druhom, składając przy dźwięku syren kwiaty, pod poświęconą nieco wcześniej figurą Św. Floriana. Również wójt Mariusz Gębala nawiązując do historii i działań jednostki OSP w Wieczfni Kościelnej przywoływał mało znane, ciekawe działania jakie podejmowali strażacy. Wśród nich wymienił choćby prowadzeni objazdowego kina niemego.

Z okazji jubileuszu na ręce prezesa jednostki dh Tadeusza Skolimowskiego zaproszeni na uroczystość goście składali gratulacje i okolicznościowe upominki. Wśród obecnych na uroczystości byli m.in. przedstawiciele samorządu województwa, władz powiatu, wójtowie sąsiednich gmin, służby mundurowe, poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych jednostek, przedstawiciele duchowieństwa.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu

Pozdrawiam wszystkich Panów z firmy Lubas! Jestem z was dumny i cieszę się że mogę z wam pracować.

Zosia
Zosia
7 miesięcy temu

Piękna uroczystość. Druhom strażakom składam serdeczne podziękowania za ich bezinteresowną, społeczną pracę na rzecz naszej społeczności . Jak to wspaniale ,że wśrod nas są tacy ludzie ,którzy dla dobra innych poświęcają swój czas i zdrowie.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x