Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

ZUS napisze SMS, jeśli popełniłeś błąd we wniosku o RKO


Złożenie kilku wniosków na to samo dziecko lub nieprawidłowy PESEL dziecka – to najczęstsze błędy, jakie pojawiają się w złożonych wnioskach o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS kontaktuje się z takimi wnioskodawcami w celu wyjaśnienia spraw.


W całej Polsce złożono już ok. pół miliona wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, z czego ponad 76 tysięcy w województwie mazowieckim. ZUS zauważył, że w niektórych formularzach pojawiały się błędy. To wpływa na wydłużenie realizacji złożonych dokumentów. W takich przypadkach ZUS kontaktuje się z osobą, która złożyła wniosek w celu wyjaśnienia danej sprawy. Jeśli jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, to na profilu PUE ZUS klienta urząd zamieszcza wezwanie do uzupełnienia wniosku. O wystawieniu takiego wezwania ZUS informuje poprzez sms i wiadomości na adres poczty elektronicznej.

Jakie błędy?

Zdarzają się sytuacje, w których rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka. Najczęstszym błędem jest podanie zamiast numeru PESEL dziecka, na które ubiegają się o świadczenie, numeru PESEL innego członka rodziny. Rodzice podają również zamiast numeru PESEL, który dziecko ma nadany, dowód tożsamości lub inny dokument i załączają do wniosku odpis aktu urodzenia dziecka. W takiej sytuacji nie jest możliwe automatyczne sprawdzenie czy dana osoba jest rodzicem dziecka na podstawie rejestru PESEL. Konieczne jest sprawdzenie aktu urodzenia przez pracownika. Złożone zostały także wnioski w bardziej skomplikowanych sprawach. Chodzi np. o sytuacje, kiedy rozwodzący się rodzice składają odrębne wnioski na to samo dziecko i nie mogą się w tej sprawie porozumieć.

Także dla uchodźców

Do ZUS wpływają już także pierwsze wnioski o RKO od uchodźców. Przez 3 dni Ukraińcy złożyli w całym kraju ponad 1,5 tys. formularzy, z czego ok. 300 dotyczy uchodźców w województwie mazowieckim. Dokument w języku ukraińskim jest dostępny od 23 kwietnia. Wniosek w tym przypadku można złożyć wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi, mają prawo do świadczenia podobnie jak Polacy. Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy.

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Co ważne uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu 2022 r., nie muszą się martwić  składając wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w kwietniu, że świadczenie za marzec im przepadnie. Zakład przyzna im świadczenia również za marzec, tj. od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR. Warto dodać, że PESEL jest niezbędny, by móc otrzymać świadczenie.

Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesław KOMBOJ K.
Wiesław KOMBOJ K.
11 miesięcy temu

coraz więcej przekrętów na smsy to jeszcze instytucje zaczynają tworzyć podłoże – Mój Boże

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x