Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mazowieccy terytorialsi szkolą się z obsługi wyrzutni JAVELIN


Pierwsi żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w szkoleniu z zakresu obsługi wyrzutni Javelin. Kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN zorganizowany został przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.


Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i  zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (CommandLaunch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.

Pierwsza edycja kursów dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów systemu Javelin odbyła się w czerwcu 2021r. Do dziś przeszkolonych zostało już kilkuset żołnierzy, z różnych brygad OT z całej Polski. Od kwietnia w kursach udział biorą także żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w kolejnej już edycji kursu udział bierze 8 żołnierzy 5 MBOT, a do końca maja z obsługi Javelin przeszkolonych zostanie kolejnych 13 mazowieckich terytorialsów. Kursy potrwają do końca 2022 roku, zaplanowano jeszcze 34 edycje, w których będą mogli wziąć udział żołnierze 5 Brygady.

Każda dwutygodniowa edycja kursu operatorów ppk JAVELIN podzielona jest na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Przybywający do CSWOT żołnierze  poznają budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów uczą się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z wykorzystaniem symulatorów pozwala na przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych, dzięki czemu operatorzy nabywają umiejętności realizacji zadań w różnych sytuacjach mogących pojawić się na realnym polu walki.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 3 votes
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
26 dni temu

Ubu dubu, ubu dubu, czym się jeszcze można pochwalić. Hmmm

QxQ
QxQ
24 dni temu
Reply to  Anonim

Jak chcesZ możesz zgłosić się jako atrapa celu.

Anonim
Anonim
24 dni temu
Reply to  QxQ

Ale co chcesz przez to powiedzieć, że mam się nie martwić bo we mnie mie trafią. Hmm. I ty też wierzysz w ich wspaniałe umiejętności wojownicze. No to brawo. Dzięki że ty też doceniasz ich wszechstrone wyszkolenie, a zwłaszcza to jak wspaniałe potrafią mierzyć temperaturę.

BANK
BANK
21 dni temu
Reply to  QxQ

bogaty kraj

Memory
Memory
26 dni temu

O_o_O

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x