Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mazowieccy terytorialsi szkolą się z obsługi wyrzutni JAVELIN


Pierwsi żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w szkoleniu z zakresu obsługi wyrzutni Javelin. Kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN zorganizowany został przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.


Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i  zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (CommandLaunch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.

Pierwsza edycja kursów dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów systemu Javelin odbyła się w czerwcu 2021r. Do dziś przeszkolonych zostało już kilkuset żołnierzy, z różnych brygad OT z całej Polski. Od kwietnia w kursach udział biorą także żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w kolejnej już edycji kursu udział bierze 8 żołnierzy 5 MBOT, a do końca maja z obsługi Javelin przeszkolonych zostanie kolejnych 13 mazowieckich terytorialsów. Kursy potrwają do końca 2022 roku, zaplanowano jeszcze 34 edycje, w których będą mogli wziąć udział żołnierze 5 Brygady.

Każda dwutygodniowa edycja kursu operatorów ppk JAVELIN podzielona jest na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Przybywający do CSWOT żołnierze  poznają budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów uczą się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z wykorzystaniem symulatorów pozwala na przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych, dzięki czemu operatorzy nabywają umiejętności realizacji zadań w różnych sytuacjach mogących pojawić się na realnym polu walki.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 3 votes
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 rok temu

Ubu dubu, ubu dubu, czym się jeszcze można pochwalić. Hmmm

QxQ
QxQ
1 rok temu
Reply to  Anonim

Jak chcesZ możesz zgłosić się jako atrapa celu.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  QxQ

Ale co chcesz przez to powiedzieć, że mam się nie martwić bo we mnie mie trafią. Hmm. I ty też wierzysz w ich wspaniałe umiejętności wojownicze. No to brawo. Dzięki że ty też doceniasz ich wszechstrone wyszkolenie, a zwłaszcza to jak wspaniałe potrafią mierzyć temperaturę.

BANK
BANK
1 rok temu
Reply to  QxQ

bogaty kraj

Memory
Memory
1 rok temu

O_o_O

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x