Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Od dziś nowa ustawa o obronie ojczyzny. Jak ma wyglądać Wojsko Polskie?


fot. DWOT


Dzisiaj (23 kwietnia) wchodzi w życie ustawa o obronie ojczyzny. Zakłada ona zwiększenie armii i reguluje zasady mobilizacji do wojska. Docelowo w Polsce ma być dobrze wyszkolona,  300 tysięczna armia.

– Obecnie Wojsko Polskie liczy ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Nowe przepisy przewidują, że polska armia docelowo zostanie zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ustawa ma także uregulować na nowo zasady mobilizacji żołnierzy do wojska w sytuacji wybuchu wojny. Do tej pory szeregowi mogli być mobilizowani do wojska do chwili ukończenia przez nich 55. roku życia, a oficerowie i podoficerowie do 60. roku życia. Nowe przepisy mówią o podwyższeniu wieku dla szeregowych do 60 lat, a dla pozostałych rezerwistów do 63 lat. Obowiązek ten będzie dotyczył także kobiet od 18 lat, które nie są w ciąży, 6 miesięcy po porodzie lub nie opiekują się dziećmi.

Ustawa ma także wprowadzić nowy podział rodzajów służby wojskowej: dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, służba zawodowa (żołnierze zawodowi, podchorążowie), służba zasadnicza – dobrowolna (osoby odbywające szkolenie podstawowe i specjalistyczne) oraz obowiązkowa (w przypadku odwieszenia obowiązkowej służby zasadniczej), służba terytorialna i rezerwowa (ta podzielona na aktywną i pasywną).

Według nowej ustawy żołnierz zawodowy zyska świadczenie motywacyjne w kwocie 1500 złotych dla żołnierzy ze stażem służby wojskowej powyżej 25 lat oraz 2500 złotych dla żołnierzy ze stażem powyżej 28 lat i 6 miesięcy. Dodatkowo wszyscy żołnierze zawodowi będą mogli wybrać jedną z form zakwaterowania, czyli służbowe mieszkanie, miejsce w internacie lub też comiesięczne świadczenie mieszkaniowe na wynajem lokalu w kwocie od 360 do 900 złotych. Żołnierzom, którzy odchodzą z armii, a nie wykupili wojskowego mieszkania lub nie otrzymali go z Agencji Mienia Wojskowego przewidziano wyższą odprawę mieszkaniową.

Kolejną nowością jest wprowadzenie programu stypendialnego. Student uczelni cywilnej na kierunku, który zapewnia kwalifikacje przydatne wojsku, może starać się o stypendium. Aby je otrzymać musi podpisać umowę z MON.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
"JestemHardkorem"rzęnsorek
"JestemHardkorem"rzęnsorek
1 rok temu

Na ziemi nie ma białej armi, jest tylko czerwona. Piją palą i jak trzeba dla pieniędzy i używek życie poświęcają. Najemnicy w pozytywnym znaczeniu. Zmienia się to i też w pozytywnym znaczeniu. Nie zmienie się jednak system wyzysku tych co „dla” Narodu. 300 tysięcy emerytury. Jawnie a co. Tyle zrobił/li żę morderca od cudzego zaczyna a oni się przyglądają. UE w którą Polska też wchodzi skład i „Ameryka” trudno niech umierają Ukraina będzie miała co odbudowywać. Poszeżając granice czy Narodu miasta czy nawet wioski. Trzeba rozumieć to że ludności przybywa. POKARM np. Do wegetarjaństwa Narodu to droga setek lat. Wy co węch potraciliście nienaturalnie i kubki smakowe są mało odczówalne. To nie „martwcie się”. Kurników chlewów itp jest wiele. za 300 tysięcy miesięcznie to oni też się nie martwią i niech ludzi przybywa bo ktoś na taką emeryture musi „pracować” inni ziemie „kupują” z kilkunasto set procentowym zyskiem przy „sprzedaży” oni pracują dla nas. By jak np. W Chinach ludzie w kojach żyli i na ich „emerytury” życia poświęcali. Talęty marnują się odnosząc się do innego opublikowanego materiału na tym portalu bo gdy kwiaty „kosztują” 2 albo 3 miliony a schody zewnętszne 3/4/5stopniowe betonowe ze szczytem 1.5 metra na ok. 20 metrów nawet z ceramika kosztują ponad 100tysięcy to i talęty się marnóją;) bo przecież pałace same się nie zbudują.
„Ale przynajmniej praca jest” bo oni „dla” Narodu robią. Ładna dziś ta pogoda dla bidy którą tworzą, zalew to znaczy jakąś chyba kładkę zrobią to będzie gdzie popływać w „zupie” bo o oczyszczeniu to pomażyć można. Oni w kryształach Malediwów Turcji tajlandi itp. Pływaja to dla Narodu jakąś tam kładkie wybudować można. Piękne to niebo dziś. Piękny świat. A wilkowi to lepiej strzelić w łep niż na chaczyk łapać. Rzeczywistość na tym świecie jest jaka jest. „Elon Mask ty głupi jesteś jeśli myślisz że możesz zamknąć umysł na dysku” „zdięcie Ci wyślę albo filmik i tyle, foto czy film to jak światło odbite z gwiazdy lub gwiazdy już nieistniejącej. Życie jest tu gdzie można się uszczypnąc. Iluzja jest wirtualna. Człowiek zrodził się w łonie matki a również poprzez proch rozpłynie się poza tym łonem. Cykl życia a transformery to z innego świata Arnold Szwarceneger, to jest ludzki terminator:) ale życie to życie a maszyna to maszyna. O Eaistan się pomylił trzecia wojna jest na dane i manipulacje i mordowanie a czwarta będzie na roboty. Ciekawa przyszłość. Zaślepieni blaskiem gwiazd których często już nie ma. Słońce świeci, teraz akurat za chmurami hehe ale jeszcze kilka miljardów lat poświeci. Śpieszyć się? To najlepiej w sprincie albo w maratonie lub chodźby w szachach na czas. Życie często przemija w pędzie bo jest tak szybkie jak prędkość światła to żart:) dobra trzeba wrócić do rzeczywistości. Coronawirus! Nie teraz to już wojna. Putin debil Ukraina kozioł ofiarny a świat się zbroi. Film by o tym nakręcił. Ludzie umierają ale many many film nakręcić można niech wszyscy wiedzą jak wygląda wojna no bo jak by ludzie nieumierali to skąd by inni mogli wiedzieć czym to jest. Historia to zamało efekt w 7 wymiaru to prawie jak życie. Kino prawie na żywo. Dziś Tyson Fury vs Dillian Whyte podrożyli jakoś tam platforme na której można obejżeć ale jutro powtórkie też można obejżeć. Polak będzie też walczył i też z Furym ale kuzynem, tego co będzie walczył z Whytem, powodzenia, nara, koty chodzą własnymi ścieżkami.

Luz
Luz
1 rok temu

Hmmmmm jak wygląda? Bardzo amatorsko

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x