Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wielkosobotnie święcenie pokarmów w mławskich kościołach. Sprawdź kiedy


Jednym z elementów rozpoczętych już Świąt Wielkanocnych jest zwyczaj święcenia pokarmów.   Odbywa się ono w Wielką Sobotę. W tym roku, w przeciwieństwie do lat ubiegłych, nie obowiązują już covidowe ograniczenia związane z uczestnictwem w liturgii.


Co zwyczajowo wkładamy do koszyczka ze „święconką”, którą podzielimy się przy wielkanocnym śniadaniu??

  • jajka- symbol życia,
  • sól – jej zadaniem jest ochrona przed zepsuciem i oczyszczenie,
  • chrzan – ma zapewnić zdrowie, siłę i krzepę,
  • baranek – symbol niewinności i ofiary Chrystusa,
  • chleb – podstawowe pożywienie człowieka, symbol ciała Chrystusa,
  • wędliny – symbol dostatku.

Pokarmy w mławskich kościołach będą święcone według następującego porządku:

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Mławie: od godz. 8.00 do 13.00 oraz od godz. 14.00 do 18.00

Parafia Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Mławie (kościół Św. Trójcy) : od godz. 9.00 do 17.00 co pół godziny.

Parafia Świętego Jana Kantego w Mławie: od godz. 9.00 do 13.00 co pół godziny.

Parafia Św. Rodziny: od godz. 9.00 do 17.00.

W Wielki Piątek – w drugim dniu Triduum Paschalnego nie odprawiają się msze święte. Centralnym punktem jest wieczorna liturgia Męki Pańskiej.  We wszystkich mławskich parafiach rozpoczyna się ona o godzinie 18:00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

Tradycyjnie już w Wielką Sobotę w  parafii Matki Bożej Królowej Polski Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 21.00,  a zakończy się Procesją Rezurekcyjną. Nie będzie zatem Rezurekcji w Niedzielę Wielkanocną rano. 

W Parafia Świętego Stanisława Biskupa Męczennika wielkosobotnia Msza Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20:00, a rezurekcja w niedzielę o godzinie 6:00

W parafia Świętego Jana Kantego Wigilia Paschalna rozpocznie się o godzinie 18:00, a rezurekcja w niedzielę o godzinie 6:00.

W parafii Świętej Rodziny Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się o godz. 19.00.  W Niedzielę Zmartwychwstania Chrystusa Rezurekcja o godz. 6.00.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x