Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Miliony umów o dzieło można włożyć między bajki


W poprzednim roku zawarto w Polsce ok. 1,7 mln umów o dzieło. Jedną na trzy zawarto właśnie w województwie mazowieckim. Liczba ta nijak ma się jednak do obiegowej opinii o milionach tego typu umów zawieranych w Polsce.


Przepisy Tarczy Antykryzysowej od 1 stycznia 2021 r. wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło. Zobowiązani przekazują informację na formularzu ZUS RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Wpisują do niego dane swoje oraz wykonawcy umowy o dzieło, a także datę rozpoczęcia i zakończenia wykonywania tej umowy oraz jej przedmiot.

ZUS opracował raport, w którym przeanalizował te dane. Wynika z nich, że spośród 1,7 mln umów o dzieło zawartych w zeszłym roku, aż 623,5 tys. dotyczyło mieszkańców województwa mazowieckiego. Daje to 15 742 na 10 tys. firm. Dla porównania najwięcej umów o dzieło w przeliczeniu na 10 tys. płatników składek zostało zgłoszonych w województwie śląskim (23,2 tys.), a najmniej w warmińsko-mazurskim (1,6 tys.).Pozwala to wysnuć pewien wniosek, że największa liczba umów o dzieło w województwie mazowieckim wynika z faktu liczebności mieszkańców regionu, a nie tylko specyfiki rynku pracy.

Wykonawcy umów o dzieło w Polsce w nieco ponad 80 proc. byli w wieku od 20 do 60 lat, przy czym więcej umów o dzieło zostało zawartych z mężczyznami (53 proc.). Umowy te w większości przypadków zawierane były na okresy nie dłuższe niż 9 dni (w 2021 r. zgłoszono nieco ponad 70 proc. takich umów).

Miliony umów o dzieło to mit

Zgromadzone w rejestrze informacje są teraz wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. Już teraz widać jednak, że pogłoska, jakoby w Polsce zawierano miliony umów o dzieło, jest wyłącznie mitem.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
BANK
BANK
2 lata temu

PSIS NAS WYPROWADZI

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x