Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Bezpieczeństwo w „przestworzach”, czyli strażacy na wysokościach


Strażacy zmagają się z pożarami, powodziami, niosą pomoc na wodzie, lądzie i w powietrzu. Jak bezpiecznie przeprowadzić akcję na wysokości?


Zdarza się, że do akcji wkracza jednostka powietrzna. Dzieje się tak, gdy grupy lądowa nie są w stanie przedrzeć się do poszkodowanych. Takie sytuacje spotkać można po powodziach, które zrywają mosty. W efekcie ciągi komunikacyjne są nieprzejezdne, a wówczas do akcji wkraczają strażacy, którzy „spadną z nieba” z pomocą. Jaki element odpowiada za bezpieczną pracę ratowników?

Powietrzna akcja ratunkowa

Szelki bezpieczeństwa bezpiecznie trzymają strażaka, który zbliża się do poszkodowanych w wyniku powodzi. Strażacy budują tymczasową przeprawę, aby udrożnić ruch i dostarczyć niezbędną pomoc. Jednak ranni nie mogą czekać i potrzebują natychmiastowego wsparcia. Do akcji wkraczają jednostki straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego, które transportują potrzebujących helikopterami.

Kiedy jest to możliwe, powietrzny wóz strażacki może wylądować. Jednak kiedy warunki to uniemożliwiają ratownicy przytwierdzeni do lin, ruszają do akcji. W takich sytuacjach potrzebne są szelki bezpieczeństwa, które mają za zadanie chronić ratownika przed spadnięciem. Co więcej, może się zdarzyć, że trzeba będzie doczepić dodatkowo rannego, który wymaga natychmiastowej pomocy. Wówczas uprzęż musi wytrzymać dużo większe obciążenia.

Jak zbudowane są szelki bezpieczeństwa?

Ekwipunek powinien sprawdzić się w każdych warunkach. Szelki bezpieczeństwa zostały specjalnie zaprojektowane, aby chronić użytkownika przed upadkiem z wysokości. Ich konstrukcja składa się m.in. z pasów piersiowych i udowych, które chronią strażaka w trakcie akcji na wysokości.

Szelki powinny zapewniać bezpieczeństwo, a także komfort podczas wykonywania prac wysokościowych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wypadków. Uprząż nie utrudnia wykonywania ruchów i nie krępuje, co umożliwia swobodne dostosowanie pozycji do sytuacji.

Dla wyziębionego organizmu

Zdarza się, że strażacy walczą z żywiołem przez wiele godzin. Po całej akcji przychodzi czas na odpoczynek i chwilę relaksu. Kiedy zregenerujesz siły, trzeba przyszykować wóz i sprawdzić ekwipunek po akcji. W pracy przyda się swobodny i ciepły polar strażacki. Nie straszne będą Ci przeciągi i niska temperatura.

Dobra izolacja termiczna i niska waga sprawiają, że jest to przyjemna i praktyczna garderoba. Polar strażacki wyróżnia funkcjonalność. Taśma rypsowa na szwach wzdłuż kołnierza i zamku zapobiega jego falowaniu. Z kolei dwa dolne ściągacze ze stoperami uchronią przed odpływem ciepła spod bluzy. Przydatne kieszeni poprawiają wygląd polara, a przy tym zawsze się przydają na drobiazgi.

Strażacy ruszający do akcji mają często ograniczone informacje. Dobre rozpoznanie na miejscu zdarzenia może skutkować wezwaniem pomocy z powietrza. Wówczas ratownicy ubierają specjalne kombinezony i szelki. Ekwipunek pozwala ratownikom bezpiecznie dotrzeć do poszkodowanych, niosąc pomoc. Jest to ważny element wyposażenia, który odpowiada także za wygodę użytkowania. Dzięki temu praca w trudnych warunkach jest choć trochę łatwiejsza.

 

 

mat.sponsorowany

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x