Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Raty kredytów ostro w górę. Wzrosły stopy procentowe


W ciągu ostatniego miesiąca, od ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, stawka WIBOR wzrosła o prawie 0,9 pkt. proc. Oznacza to, że o tyle więcej będzie trzeba zapłacić odsetek od większości kredytów w Polsce.


– Od czwartku 7 kwietnia główna, referencyjna stopa procentowa w Polsce wynosić będzie 4,5 proc. Oznacza to podwyżkę o 1 pkt. proc., czyli dwukrotnie wyższą niż oczekiwali ekonomiści. Od października ub.r. jest to już siódma kolejna podwyżka stóp, przy czym trzy z nich były po 0,5 pkt. proc., a dwie po 0,75 pkt. proc., w tym ta poprzednia w marcu. To najwyższa podwyżka w tym wieku. Ostatnio wyższa była w sierpniu 2000 r., kiedy podnoszono główną stopę o 1,5 pkt. proc. – informuje Business Insider.

– Podniesie stóp w perspektywie kilku następnych miesięcy podniesie raty odsetkowe większości kredytów w Polsce, bo większość brana jest ze zmienną stopą procentową. W zależności od umowy z bankiem weryfikacja rat może nastąpić maksymalnie w terminie półrocznym, a zwykle robiona jest raz na kwartał – czytamy.

Jak informują specjaliści, w przypadku kredytu ze stałą ratą na 300 tys. zł, gdzie do spłaty zostało jeszcze 20 lat wzrost stóp o 1 pkt. proc. oznacza zwiększenie miesięcznej raty o 164 zł. Przy 200 tys. zł rata wzrośnie o 109 zł. W obecnej sytuacji, zapewne to nie koniec podwyżek stóp procentowych.

za: infoprzasnysz.com

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
24 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
I dobrze
I dobrze
11 miesięcy temu

A pies ich [email protected]ł. Nie ma życia na kredyt. Nie stać mnie to nie ma. Teraz byle pemp ma mieszkanie. W kredycie.

Kim
Kim
11 miesięcy temu
Reply to  I dobrze

A ty jak zaczynałeś to odrazu kupiłeś mieszkanie za gotówkę czy mieszkasz u mamusi

sory za prawdę
sory za prawdę
11 miesięcy temu

90% społeczeństwa to ekonomiczni imbecyle, dlatego w szkołach nie naucza się przedsiębiorczoąsci, łatwiej się doi debili niż świadomych ekonomicznie

Mańjusz
Mańjusz
11 miesięcy temu

Dokładnie jest tak jak piszesz. Wyuczeni j. obcych, potrafią robić skomplikowane działania matematyczne a są tak naiwni i głupi. Nikt nikogo nie zmuszał do brania kredytu.

Kredyt nie dla dziada
Kredyt nie dla dziada
11 miesięcy temu

Kupowali limuzyny na kredyt żeby szpanować to teraz będzie płacz.

Kim
Kim
11 miesięcy temu

Czy ktoś tu mówi o limuzynach ten kto kupuje limuzynę na kredyt to i stać go na płacenie większych rat widzę że poprostu zazdrościsz ? Było też sobie kupić he chociaż rower na kredyt

Krymek
Krymek
11 miesięcy temu
Reply to  Kim

Niestety nie stać go na zakup dlatego pożycza. Zazdroszczę, że sprzyja się dziadującym szpanerom.
Powinni mieć tabliczkę na aucie obok rejestracji o treści: „kupiono za pożyczone”. Wtedy skończyłby by się obłudny szpan.
W Polsce nadal zastaw się, a postaw się.

Michał
Michał
11 miesięcy temu

Tak wyszła i wyjdzie nam Ukraina. Ukraina to zaraz będzie w Polsce, co ma się stać to się nie odstanie. Mi rata kredytu od Listopada zeszłego roku, wzrosła o ponad 600 zl. Skąd brać ? Jak podwyżek wynagrodzenia nie ma. Zarabiam tyle samo co zarabiałem, place więcej za żywność, prąd, gaz, wodę, paliwo. Dalej głosujmy na PiS , dalej dajmy Ukraińcom. Piszą, że w Rosji inflacja na poziomie 16 procent, a u nas 11 dużo nam nie brakuje. 11 to jest to co powiedzą, natomiast myślę, że do 20 się zbliżyliśmy.

AntekK
AntekK
11 miesięcy temu
Reply to  Michał

Przedawkował żeś pan chyba pierogi ruskie.

kot
kot
11 miesięcy temu
Reply to  Michał

Jest wojna, tych ludzi mordują bez mrugnięcia okiem, musimy pomóc, to nasz moralny obowiązek, musimy dać szansę tym ludziom przetrwać, wesprzeć ich , zachęcić do pracy, aby mogli sami utrzymać siebie i swoje rodziny, ale wesprzeć musimy, wobec zezwierzęcenia żołdaków najeźdźcy.
Wzrost rat, hmmm, podwyżki faktur , wzrost kosztów zauważyłem już w styczniu, nawet nie było wojny, to tylko oliwa ,do i tak płonącej gospodarki ????

Michał
Michał
11 miesięcy temu
Reply to  kot

Ta wojna u ta pomoc wyjdzie Ci bokiem. Zapłacisz za to ty ja i wszyscy podatnicy. Rząd rozdaje ale nasze nie swoje. Zara pewnie mi powiesz unia da albo bidet żebyś się nie zdziwił jak dadzą .

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu
Reply to  Michał

Nie ,nie liczę, ale to straszne, że cała Europa patrzy, a wojna sie toczy.i nie wygląda, żeby się dalej skończyła.w kwestii uchodźców też potrzebujemy pomocy świata.ale wojna, to wojna.

Kot
Kot
11 miesięcy temu
Reply to  Michał

Tak, wiem, że nas nie stać, place składki i podatki.widze co się dzieje w sklepach, i nie wiem ,ile potrwa wojna.Jak w 1863 ,1939,1944 ,ludzie giną , a reszta sie patrzy. Widzę, Co się dzieje w gospodarce, Europa powinna pomóc, wojna to wojna

Manix
Manix
11 miesięcy temu
Reply to  Kot

Europa a szczególnie Polska już pomaga, tylko, że uchodźcy stają się coraz bardziej wybredni.

kot
kot
11 miesięcy temu
Reply to  Manix

no. tak, pewnie to trudny temat, ma swoje różne strony, a rząd oficjalnie zaczyna mówić o inflacji i braku kasy Ale wzrost kosztów odczułem już w styczniu, gdy faktury podskoczyły ,a nikt jeszcze o wojnie nie mówił. Po prostu kasa bierze się z pracy, a nie z zasiłków i obrotu gotówki. i czas, żeby to niektórzy zrozumieli.

Manix
Manix
11 miesięcy temu
Reply to  Michał

Jakim prawem udzielono ci kredytu jeśli nie stać cie na spłatę. Zamiast kupowania mieszkania na własność wynajmij, tak jak to robi większość Anglików.

Kim
Kim
11 miesięcy temu

Mieliście pomagać młodym ludziom. Większość z nich ma kredyty na mieszkania więc ich dociskanie do ściany za to dla rencistów macie cały czas . Bo dobrze wiecie że młodzi na was nie zagłosują więc dajecie swojemu elektoratowi

Manix
Manix
11 miesięcy temu
Reply to  Kim

Młodzi powinni wynajmować mieszkania i oszczędzać ewentualnie mieszkać z rodzicami/teściami. Dopiero później decydować o kupnie własnego mieszkania kiedy na nie zapracują. A tak windują ceny bo jest za duży popyt.

Kim
Kim
11 miesięcy temu

Jak w ciągu miesiąca stopy procentowe mogą wzrosnąć 2 razy poprostu bank ma teraz najlepszy okres do zarabiania doi z nas ile może a potem prezes dostaje nagrody . Wystarczy popatrzeć na inne państwa wszędzie jest inflacja ale tylko u nas tak masakrycznie rosną stopy procentowe dlaczego ? Pytanie dla wyborców PiSu

Janek
Janek
11 miesięcy temu
Reply to  Kim

ale ta pisowska ciemnota i tak powie że jest dobrze. Nie oczekujmy od nich powrotu mózgu na swoje miejsce.

Kim
Kim
11 miesięcy temu
Reply to  Janek

Bo większość ludzi myśli tylko o sobie emeryci też myślą tylko o dodatkowych emeryturach na ów myślą o przyszłości polski czyli młodzieży . A rzad jest tak wspaniały igtak pomaga zastanawia mnie jedno prezes Kaczyński ma tak duży dom a mieszka tylko z kotem czynu on nie przyjął rodzin z Ukrainy

Manix
Manix
11 miesięcy temu
Reply to  Kim

Emeryci zapracowali sobie na to. A młodzi na wynajem i niech najpierw trochę zaoszczędzą a później pomyślą o zakupie mieszkania.

Manix
Manix
11 miesięcy temu
Reply to  Kim

Młodzi mają tak dobrze jak nigdy w Polsce. Dostają dla dzieci 500+, becikowe, piórnikowe, urlopowe-turystyczne dla rodzin, rozpłodowe itp. itd.
Tylko bezdzietni ani grosza od Państwa nie dostają. To nie jest ich wina że nie mają dzieci. Bardzo często chcą mieć dzieci ale nie mogą mieć. Adopcja inna kwestia też nie zawsze możliwa.

Manix
Manix
11 miesięcy temu
Reply to  Kim

Większy problem mają ci, którzy odkładali na starość ewentualnie na operację medyczną. Inflacja 10% a oprocentowanie lokat 0,4% ! To jest złodziejstwo.

24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x