Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kolektory słoneczne – czym się różnią od paneli fotowoltaicznych?


Dziś wielu z nas myśli o tym, jak wykorzystać energię słoneczną do obniżenia swoich rachunków. Popularnym rozwiązaniem jest fotowoltaika, jednak warto również wziąć pod uwagę kolektory słoneczne. Na czym polega różnica? Już wyjaśniamy.


Działanie kolektorów słonecznych

Zadaniem kolektorów słonecznych jest przetwarzanie energii promieniowania słonecznego w energię cieplną. Dzięki temu kolektory podgrzewają wodę użytkową, w ten sposób wspomagając centralne ogrzewanie. Dodatkowo niektórzy wykorzystują je do podgrzewania wody basenowej.

Różnica pomiędzy kolektorami słonecznymi a fotowoltaiką polega na energii. Te pierwsze skupiają się na wytwarzaniu energii cieplnej, a te drugie elektrycznej. Dlatego też ich przeznaczenie jest diametralnie różne.

Szeroki wybór kolektorów słonecznych znajdziemy w sklepachEuroterm24. Posiadają one zarówno placówki stacjonarne, między innymi w Warszawie, jak i sklep internetowy.

Fotowoltaika czy kolektor – co jest tańsze?

Musimy mieć na uwadze to, że zarówno panele fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne są inwestycją. Oznacza to, że zwracają się one dopiero po pewnym czasie, przeważnie od kilku do nawet kilkunastu lat. Wiele zależy od tego, jak duża jest nasza inwestycja, a także naszych indywidualnych potrzeb.

Mimo wszystko kolektory słoneczne są tańsze od paneli fotowoltaicznych. Wynika to z tego, że zadaniem kolektorów jest ogrzanie wody użytkowej. Tymczasem zastosowanie fotowoltaiki może być zdecydowanie bardziej wszechstronne, jednak przez to jest również związane z większymi kosztami początkowymi.

Ponadto musimy pamiętać również o tym, że sam zakup kolektorów czy paneli to nie koniec naszych wydatków. Dochodzą bowiem koszty eksploatacji oraz opłaty związane z konserwacją oraz przeglądami. Dlatego zakup warto sobie uprzednio dobrze skalkulować, aby ocenić, czy faktycznie będzie on dla nas opłacalny.

Zysk płynący z kolektorów słonecznych

No dobrze, ale dlaczego tylu osobom się to opłaca? Cóż, przede wszystkim kolektory słoneczne zapewniają około 50% ciepła potrzebnego nam w ciągu roku. Nie oznacza to jednak, że przez pół roku nie będziemy potrzebować innego źródła ciepła. Działa to bowiem tak, że kolektory wstępnie podgrzewają wodę, a następnie jej temperatura jest dodatkowo podnoszona za pomocą konwencjonalnych źródeł ciepła.

Nie mniej jednak dalej oznacza to, że nasze rachunki wyraźnie spadną. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę aspekt ekologiczny. Przede wszystkim jest to energia odnawialna, na co coraz więcej osób zwraca uwagę. Kolektory słoneczne niewątpliwie są przyjazne środowisku, co w dzisiejszych czasach jest nie bez znaczenia.

Nie da się ukryć, że kolektory słoneczne najwięcej dają nam podczas ciepłych sezonów, bazują bowiem na słońcu. Można polecić je szczególnie tym osobom, które swoje domy ogrzewają za pomocą paliw stałych, takich jak węgiel, drewno czy pellet. Kolektory słoneczne znajdziemy w sklepach Euroterm24 – https://euroterm24.pl/technika-grzewcza/solary/kolektory

 

 

mat.sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
krys
krys
1 rok temu

Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x