Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

O „czystym powietrzu” w ratuszu. Informacje dla mieszkańców


W środę 30 marca 2022 roku w sali ślubów Urzędu Miasta Mława odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące programu „Czyste Powietrze”, na które zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy Mławy zainteresowani uzyskaniem dotacji.


W trakcie spotkania przedstawiono prezentację multimedialną przygotowaną w oparciu o materiały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którą szczegółowo omówili pracownicy na co dzień obsługujący beneficjentów Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Wszyscy obecni na spotkaniu mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat dofinansowania do wymiany źródła ciepła w domach jednorodzinnych i termomodernizacji budynku.

Ponadto mieszkańcy zostali poinformowani o obowiązujących zakazach wynikających z uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Mazowieckiego dotyczących jakości i rodzajów paliw stałych oraz konieczności wymiany w terminie do 31 grudnia 2022 roku bezklasowych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi, tzw. „kopciuchów”.

W trakcie spotkania mieszkańcy mieli możliwość zadawania pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.

Jednocześnie przypominamy, że punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze” mieści się w Urzędzie Miasta Mława w pokoju nr 12 (parter), tel. 23 654 64 38 wew. 312 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Xyz
Xyz
11 miesięcy temu

Dlaczego do walki ze smogiem nie włączy się Mławski Kościół? Przecież troska o zdrowie i życie bliźniego powinna cechować każdego katolika. To właśnie Kościół powinien ukazywać zanieczyszczanie środowiska, w tym palenie byle czym w piecu, jako grzech. Czy tak trudno jest głosić na kazaniu prawdę : Bóg daje nam życie i zdrowie,smog je zabija!

Obserwator
Obserwator
11 miesięcy temu

Niesamowite! W Mławie nareszcie mówi się o uchwale antysmogowej! Tylko dlaczego w tak małym gronie. Kiedy władze miasta się obudzą i zorganizują kampanię informacyjną na temat konieczności walki ze smogiem i jego fatalnym wpływie na zdrowie i życie mieszkańcow?! W centrum miasta i wszystkie często uczęszczanych miejscach powinny by bilbordy informujące o obowiązkach wynikających z uchwaly antysmogowej. Dlaczego urzędnicy nie pomyśleli, by wzorem innych miast wraz z decyzją o podatku od nieruchomości wysłać do każdego ulotkę dotyczącą konieczności wymiany kopciucha? Zamiast tego za publiczne pieniądze wiecznie urządza się wystawy o przeszłości. Może wreszcie dotrze do decydentów, że w tym mieście nie mieszkają tylko starzy ludzie żyjący historia, którym już jest wszystko jedno. Drodzy pracownicy wydziału ochrony środowiska żyjemy w XXI wieku, w którym oprócz pamięci o żołnierzach wyklętych jest coś takiego jak ekologia i dbałość o ochronę zdrowia i życia mieszkańców. Zamiast więc wyrzucać pieniądze publiczne na niepotrzebne cele przeznaczcie je na potrzebna wszystkim akcje informacyjną która skutecznie przyczyni się do poprawy jakości powietrza, które w Mławie jak wszyscy wiedzą jest fatalne. Mlawa jest na szarym końcu gmin w Polsce które prowadzą działania mające na celu walkę ze smogiem!

wgc
wgc
11 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

już lata temu w mławskich autobusach były filmiki dot. smogu i jego wpływu na zdrowie, jesienią akcja w parku pokaz jak palić, chyba z resztą nie jedyny taki pokaz. Powietrze w Mławie to nie kwestia urzędnicza a mieszkańców, którzy palą byle czym. Więc nie zwalaj winy na informacje.

Xyz
Xyz
11 miesięcy temu
Reply to  wgc

To pośrednio również kwestia urzędnicza. Komu podlega Straż Miejska? A przecież to do jej zadań należą działania związane z karaniem palących w piecu byle czym. Tymczasem Straż Miejska objezdzajac teren miasta nie widzi czarnych kłębów dymu wydostających się z kominów, a jak już dostanie telefon z prośbą o interwencję nawet nie wchodzi
na posesję, a przecież powinna pobrać materiał z pieca do zbadania. Wystarczyłoby zachęcić panów ze Straży do skutecznych kontroli odpowiednim system nagradzania. Trzeba tylko chcieć.

staraznajoma
staraznajoma
11 miesięcy temu

Czy UM Mława informuje mieszkańców o codziennym stanie jakości powietrza np. na łamach mławskich portali i w „radiu 7, gdzie tak burmistrz lubi się przechwalać?

Moim zdaniem UM Mława winien informować, żeby ci co uprawiają sport na świeżym powietrzu w dniach gdzie siekierę można zawiesić w powietrzu, mogli ewentualnie zrezygnować z aktywności fizycznej w miejskiej przestrzeni. Takich ludzi jest dużo i czasami zamiast poprawiać swoją kondycję, szkodzą własnemu zdrowiu wdychając te wszystkie pyły wiszące w powietrzu.

Kiedy możemy liczyć na takie rzetelne, codzienne publiczne informacje na temat jakości powietrza w Mławie?
Pani rzecznik może się pani wypowie w tym temacie? – lubi pani komentować jakieś nieistotne bzdety i wychwalać swojego guru pod niebiosa, a więc może coś konkretnego?
Jakieś konkretne działania dla dobra mieszkańców i to nie tylko sportowców, ale również i ludzi starszych, schorowanych, którzy również winni ograniczać swoje wyjścia na spacery w dniach gdy powietrze w Mławie jest wątpliwej jakości.

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

Nie próżno się mówi Pani rzecznik nie… 😛
Pani rzecznik nauczyła się tylko propagandę uprawiać.

Last edited 11 miesięcy temu by Anonimowo
Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu
Reply to  Gol

Nie wszyscy mają smartfony, szczególnie wśród starszych osób.

Darek
Darek
11 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Mało które starsze osoby to interesuje. Całe życie palili w „kopciuchach”, a o gazie nikt nawet nie wiedział. Żyli po 80lat co najmniej, a teraz Wielka ekologia, antysmog itd, a dożyć do 80lat to jest coś wielkiego. Ale wtedy w żywności nie było tyle chemii. A smog to jest tylko okazja do zarobku, powietrze nie stoi w miejscu

xw45
xw45
11 miesięcy temu
Reply to  Darek

Jeden madry logicznie myslacy brawo Darek, chodzi tylko o kase i pranie mozgow

Xyz
Xyz
11 miesięcy temu
Reply to  xw45

Proponuję od czasu do czasu obejrzeć telewizję i trochę poczytać, a nie pisać bzdury. Śmierdzi spalenizna z kominów każdego dnia wieczorem, tak że nawet na chwilę nie można otworzyć okna. Człowieku czy Ty nic nie czujesz? Przecież to jest trucizna dla organizmu człowieka. Nie interesuje Cię, że to wdychają Twoje dzieci czy też wnuki?

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu
Reply to  Darek

Są dni, że powietrze stoi w miejscu – nic na to nie poradzisz.
Liczba mieszkańców naszej planety też się zwiększyła, o ilości samochodów nie wspomnę, bo tych to przybyło, że ho ho, a większość z nich to całkiem niezłe kopciuchy. Ludzie palili w piecach węglem i drzewem, a nie jakimiś wynalazkami jak płyty paździerzowe czy plastiki lub opony. Nie oszukujmy się – sami podcinamy gałąź na której siedzimy. Człowiek jest największym niszczycielem środowiska.
Chemia, którą człowiek je, to też człowiek ją wymyślił na swoją zgubę.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x