Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

„Weekend dla Ukrainy” cieszył się dużym zainteresowaniem


W ostatni weekend ZUS przeprowadził ogromną akcję wsparcia dla uchodźców. Dzięki niej tylko w województwie mazowieckim eksperci pomogli Ukraińcom złożyć niemal 4200 wniosków o świadczenie 500 plus.


Eksperci ZUS czekali w swoich placówkach w większości miast w Polsce, a także  na Stadionie Narodowym w Warszawie. Popularność przerosła oczekiwania organizatorów. Urzędnicy pomogli Ukraińcom wypełnić i wysłać prawie 4200 wniosków o świadczenie 500 plus. Założyli też uchodźcom ponad 2 tys. profili na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS), bo nie wszyscy je posiadali, a są one niezbędne do otrzymania środków finansowych. Pracownicy ZUS odpowiedzieli też na tysiące pytań, w czym pomagali im tłumacze.

Pracownicy ZUS są wciąż dostępni dla uchodźców w placówkach Zakładu. Po „Weekendzie dla Ukrainy” ZUS ma także kilka dobrych rad dla osób, które w najbliższej przyszłości będą korzystać ze wsparcia urzędu.  Należy pamiętać o tym, żeby najpierw wyrobić sobie PESEL i założyć konto w banku. Bez tego ZUS nie może przyjąć wniosku o 500 plus.

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia. Będą mogli oni starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce. Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500+ uchodźca będzie musiał posiadać m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.

ZUS uruchomił także specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres [email protected].

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x